Connect with us

Uudised

Tee Üleannetus ja toeta teraapiaid vajavaid lapsi

Hiiu Leht
Reedel algas SA Tartu Ülikooli Kliinikum kampaania Üle­annetus, millega toetatakse arendavaid teraapiaid vajavaid lapsi seni, kuni riiklikud vahendid nende abistamiseks ei ole piisavad.
“Sel aastal võtame põhi­kampaania fookusesse arendavad teraapiad, kuna see on hetkel üks aktuaalsematest,” rääkis SA Tartu Ülikooli Kliinikum (TÜK) lastefondi strateegiajuht Küllike Saar.
TÜK lastefond toetab praegu 16 lapse teraapiat, kuid arstidelt ja terapeutidelt saadud infole tuginedes on teraapiaid vajavaid lapsi oluliselt rohkem.05
“Näeme, et arendavate teraapiatega seonduv on jõudnud haripunkti ja tulenevalt suurest abivajadusest on tõuse­tunud probleem, mida soovime lahendada,” ütles fondi strateegiajuht.
Annetusi kogutakse, et toetada arendavaid teraapiaid vajavaid lapsi seni, kuni riiklikud vahendid nende aitamiseks pole piisavad.
Samuti soovivad kampaania korraldajad, et sotsiaal­kindlustusameti rehabilitatsiooniteenuste nimekirja lisataks eraldi ka hipo- ehk hobu- ja muusikateraapia.
Ühtlasi tahetakse üles leida lapsed, kes küll vajavad teraapiaid, kuid kellele on need seni jäänud kättesaamatuks keskusest liiga kauge elukoha või napi riikliku toetuse tõttu. “Meie saame neid peresid aidata,” kinnitas Saar.
Abi saavad lapsed, kelle abivajadus on raviarsti poolt kinnitatud. Strateegiajuht ütles, et tema teada ei ole ei tänavu ega ka eelmise aasta kampaania raames abi saamiseks nende poole pöördunud veel ükski Hiiumaa pere.
Ta julgustas lastefondi poole pöörduma ka mõne muu lapse raviga seonduva abivajaduse korral. “Aitame kõiki eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid, hüvitades kuludokumentide alusel lapse haigusega seotud kulutused, mida Eesti haigekassa või sotsiaal­kindlustusamet ei kata kas üldse või katab osaliselt,” selgitas Saar.
Lastefondi toetusprojektid leiab veebilehel www.lastefond.ee/toetame
Kampaania algus
“Võib öelda, et kampaania kontseptsioon tekkis projekti­juhi Ragnar Põllukivi peas,” naljatas Saar, vastates küsimusele, kust Üleannetus alguse sai.
Põllukivil oli kogemus varasemast – projektijuhina korraldas ta ka Eesti vähihaigete laste vanemate liidu heategevuslikku Pardirallit.
TÜKi lastefondil aga oli tavaks võtta aasta põhikampaaniaga fookusesse üks aktuaalne probleemne valdkond, mis vajaks lahendust riigi tasandil. Selleks korraldati kampaaniaid ja paaril aastal tähistati veebruarikuus ka haruldaste haiguste päeva.
Saar selgitas, et TÜK laste­fond otsis igaaastast järje­pidevat üritust, mis nende põhikampaaniat raamistaks, Põllukivil aga oli varasemast suur kogemus ürituste korraldamisel ja valmisolek niisugust ettevõtmist vedada. “Eeldusi ja tingimusi kokku pannes sündiski koostöös loovagentuuriga Newton Üleannetuse kampaania idee,” selgitas Saar.
Heldeimad annetajad
Eelmise aasta Üleannetuse raames koguti kokku üle 75 000 euro. Saar tunnustas, et elanike arvuga võrreldes olid hiidlased mullu kõige lahkemad annetajad. Nii kogunes Kärdla Selveri annetus­kasti aastaga 790,93 eurot ehk  8,5 senti ühe elaniku kohta.
Eelmise aasta Üleannetuse projektiga koguti raha ravi­toitu vajavatele lastele. Abi sai 26 last, kelle ravi­toidusegu kulud ja toidu­segu manustamiseks vajalike abivahendite rendi või ostu kulud kaeti ligi 56 000 euro ulatuses.
“Võime öelda, et kampaania oli edukas: kogusime aastavaru annetusi ravitoitu vajavatele lastele, et neid edasi toetada, leidsime üles veelgi rohkem abivajajaid ning juhtisime avalikult tähelepanu ravitoidu temaatikale ja püüdsime survestada Eesti haige­kassat teemat käsitlema,” selgitas Saar.
TÜK lastefond jätkab ravi­toidusegude hüvitamist nii praegustele abisaajatele kui ka lastele, kes seda toetust veel ei saa, kuid vajaksid tuge kuni probleem leiab riikliku lahenduse.
Haripunktiks perepäev
Tänavu teist korda aset leidva Üleannetuse raames on kõigil võimalus anda oma panus spetsiaalses veebikeskkonnas www.üleannetus.ee Lisatud kaardil tuleb valida sobiv koht, kuhu oma annetus paigutada, märkida sobiv annetus­summa ning soovi korral lisada annetusele oma nimi ja soov haigetele lastele.
Ettevõtmise haripunkt on 10. märtsil, kui toimuvad üleeestilised heategevuspeod. Hiiumaa Selveris leiab kell 11–14 aset perepäev, kus esinevad Meisterjaan, Ragne Rüütelmaa ja Mariliis Tiiter. Päeva aitavad sisustada Hiiumaa mudeliklubi, näomaalijad ja õnneloos. Perega veedetud päeva jäädvustab fotograaf.
Lastefondi eesmärk on kampaaniaga koguda 120 000 eurot, millega saaks aidata kolme aasta jooksul 35 last, kes vajavad arendavat teraapiat. Tänavuse kampaania reklaamnägu on vigur­suusataja Kelly Sildaru.

Veel lugemist:

Uudised

Mitu kuud Kärdla sadamas kirgi kütnud moodulhotellid teisaldati eile. SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Kai Kallas ütles kolmapäeva päeval, et õhtuks on need sadamast...

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...