Connect with us

Uudised

Kärdla kirik vajab veel tuge

Sigrid Leigri
Selleks, et Kärdla kirik korda ja soojaks saada, on puudu veel 300 000 eurot ja kogudusevanema sõnul on iga abi
oodatud.
Tänavu said tehtud kiriku katuste ja torni restaureerimis­tööd, mille käigus asendati kahjustatud konstruktsioonid, soojustati katuslagi ja paigaldati uus kvaliteetne plekkkatus.
Kogudusevanem Tiit Harjak ütles, et kiriku akende ja uste restaureerimine on lõppjärgus, nii et jõulupühadeks peaks restaureeritud ja uued uksed ning akendele ka siseraamid ette saama ja sellega saab hoone juba enam-vähem soojapidavaks.
“Kuna kiriku sisetöödes on tulemas väike paus, siis proovime lühtrite elektriühendused veel ära teha ja  jõuluteenistused tulevad kirikus,” ütles Harjak.
Tänavuste tööde rahaline maht kokku on u 450 000 eurot. Järgmisel aastal on kiriku restaureerimiseks riigieelarvest loota 150 000 eurot. “Lisaks oleme küsinud abi Hiiumaa vallalt, esitanud muinsuskaitseametile restaureerimistoetuse taotluse ning pöördunud abi saamiseks ka mõnede ettevõtete poole,” loetles kogudusevanem allikaid, kus kogu­mahus miljonieuroseks investeeringuks tuge otsitakse.
Järgmiste töödena on kavas võimalikult kohe aasta alguses alustada välitöödega. Kiriku juurde tehakse drenaaž, et peatada sadevete voolamine vundamendi alla. Samuti rajatakse vee-, kanalisatsiooni- ja elektriühendused, maakütte puurkaevud jms. Sisetöödest võetakse järgmisena ette põrandad koos küttesüsteemiga.
Laias laastus on järgmiseks aastaks loota ligi 300 000 euro suurust investeeringut. Paraku moodustab see umbes poole veel vaja minevast summast ehk puudu on veel 300 000 eurot enne kui kirik päris korda saab.
Jätkuvalt kogutakse annetusi Hiiumaa ja Rannarootsi Selveris ja EELK kodulehel annetuslingi “Korjanduskarp” kaudu. Annetusi saab teha ka SA Kärdla Kirik kontole EE772200221067568380 või EELK Kärdla Johannese koguduse kontole EE602200001120247360.
“Oodatud on väikseimgi toetus,” kinnitas kogudusevanem.
Kui krahvid said tehtud, saame meie ka SA Kärdla Kirik nõukogu esimees Enn Kunila ütles, et väikesed kogumiskastid Selverites töötavad teavitajana hästi ja pisikesi annetusi laekub kogu aeg. Paraku on selleks, et Kärdla kirik ühe jutiga korda saaks, vaja veel väga suurt summat.
“Peaaegu pool tööst on tehtud ja minu suur lootus on, et kui nüüd Hiiumaa vald, ettevõtjad ja Hiiumaa sõbrad, kel rohkem võimalusi, oma õla alla paneksid, saaksime kiriku ühe jutiga korda tehtud ja siis võiksime avamise teha juba järgmisel sügisel,” ütles Kunila.
Hiiu Lehe arvutuste kohaselt on Kunila ise kiriku, mis tulevikus võiks toimida ka kontsertsaalina, kordategemiseks annetanud üle 100 000 euro.
Maris ja Enn Kunila kingivad ka tänavu Kärdla muusikakoolis kutsutud külalistele jõulukontserdi.
Enn Kunila ütles, et ka tänavuse kontserdi algul on tal kavas kutsuda kõiki, kel see võimalik, Kärdla kiriku restaureerimist toetama. “Omal ajal ehitati see kirik krahvide annetustest üle Hiiumaa, kui nemad tollal said selle tehtud, küllap saame meie nüüd ka,” oli Enn Kunila optimistlik. Ta palus soojalt koputada kõigi südame­tunnistusele, et nad kiriku restaureerimist toetaksid.

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Intervjuu

Hiljuti avaldatud sõidueksami sooritamise statistikast lähtub, et kõige väiksem tõenäosus sõidueksamist läbi kukkuda on Kärdlas. Kärdlas on esimese korraga eksami ärategijaid 86%, Eesti viletsaim...

Kultuur

Tüdrukud said esmakordselt tantsusaalis kokku 2008. aastal, kui olid kolme- ja neljaaastased. Koos on tantsitud 16 aastat. Alguses oli rühm muidugi suurem, kuid nagu...