Connect with us

Uudised

Karumõmm toetab kiriku remonti

KATI KUKK
Tänavusel Puski päeval andis oma karukujulise rahakassa koos sellesse kogutud rahaga üle kuueaastane Hugo, kes ootab, et saaks ükskord remonditud Puski kirikusse sisse minna.
Hugo ulatas hoiukarbi Eesti apostliku õigeusu preestrile Aabrahamile ja jättis kõnelemise oma vanaema hooleks. Koos lapselapsega kirikuesisele platsile kogunenud inimeste ette astunud Aili Küttim ütles, et soov koguda raha just Puski kiriku remondi jaoks tekkis Hugol mitu aastat tagasi. Seda, kuidas see täpselt alguse sai, lähikondlased ei oska öelda. “Kirikud või nende lähedus on meie elus alati olnud,” rääkis Küttim ja lisas, et Hugo ema Anni on pärit Puski kiriku lähedalt Kopa külast ning paljud pere sugulased puhkavad Puski ja Reigi kirikuaias, kus pere­liikmed nende haudadel käivad. Vana­ema sõnul on Hugo päris väikesest peale neil käikudel kaasas olnud. Umbes kolmeaastaselt hakkas ta tahtma kirikutesse sisse saada. Selgitused, et Puski kirik on vana ja lagunenud, sinna ei tohi minna, uks on lukus ja võti külaonu käes, eriti ei aidanud. Vanaisa upitas poisi aknale, et ta natukegi sisse piiluda sai. Järgnes see, et ta hakkas kõikide tuttavate käest küsima, ega neil kiriku võtit ei ole. Seejuures meenutas Küttim, et kuna lapselaps oli tal sageli tööl RMK kontoris kaasas, sai nüüdseks manala­mees metsa­ülem Lembit Lühi kõige rohkem sellele küsimusele vastata – et tema käes kiriku võtit ei ole.
Algul arvasid kõik, et küllap lapse soov peagi ununeb, aga see hoopis süvenes. Kuuldes, et kiriku remondiks on vaja palju raha ja tuleb teha palju tööd, teatas Hugo, et aitab kiriku korda teha ja hakkab selleks raha koguma. Hugo sai endale rahakassa, kuhu hakkas panema talle antud taskuraha täies veendumuses, et see läheb Puski kiriku kordategemiseks.
Lähim eesmärk – katus peale
Lisaks Hugole on Puski kiriku taastamisele kaasa aidanud üle 8000 toetaja. Haridusselts Edu juhatuse esimehe Agu Kohari sõnul on kiriku remondi jaoks iga euro tähtis, sest üks euro toob kaasa üheksa eurot toetus­raha, mille taotlemiseks on vaja omaosalust.
Preester Aabraham tänas kogukonda, öeldes, et selle kunagise võimsa pühakoja varemetest taastamine on ime, mille sündimisele saab annetades kaasa aidata.
Puski päeval said neli annetajat tänutäheks EAÕK metropoliidi Stefanuse pühendusega raamatu, tema jutluste kogumiku “Kui Sa ainult teaksid Jumala kinki”. Kiriku ja haridusseltsi kaunilt kujundatud tänukirja said 20 annetajat.
Panustamine Puski kiriku renoveerimisse on olnud haridusseltsi Edu üheks põhikirjaliseks ülesandeks ligikaudu kuus aastat – alates ajast, kui täiendati seltsi põhikirja. Praeguseks on kirikul üks osa uuest katusest peal ja teine osa saab peale sel aastal, sh saab katte ka kiriku suur kuppel. Tornikatus jääb järgmist etappi ootama. Seltsi juhatuse esimees avaldas lootust, et muinsuskaitse­amet selleks tööks tuleval aastal vahendeid eraldab, ja siis on remondijärg nelja väikese kupli käes. Tellistest ja raudkividest ehitatud kirikuhoone müüride püsimiseks on katusega katmine esmatähtis, selgitas Kohari. Seejärel saab asuda korda tegema kiriku siseruume ja alles siis saab praegu seestpoolt varisemisohtlikku hoonesse sisse minna.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...