Connect with us

Uudised

Luukase viimase preemia sai heategevusfond

Harda Roosna
Hiiumaalt sirgunud eduka ja ühiskondliku närviga ettevõtja Aadu Luukase viimase missioonipreemia pälvis SA Hille Tänav­suu vähiravifond “Kingitud elu”.
Pidulikul sündmusel Tallinnas Maarjamäe lossis meenutas Aadu Luukase (1939–2006) poeg Indrek
Luukas, et sihtasutus asutati eesmärgiga toetada Eesti ühiskonna tasakaalustatud arengut ja rahva elukvaliteedi tõstmisele suunatud tegevust.
Luukas põhjendas, miks tänavu jagati missiooni­preemiat viimast korda: “Selline on sihtasutuse nõukogu otsus, samuti pole miski siin­ilmas igavene ning samuti ei olnud ka selle heategevusliku fondi tegevuse aeg selliseks planeeritud.”
Ettevõtja ja poliitik Tiit Vähi nimetas Aadu Luukast suureks visionääriks, mõtlejaks ja tegijaks, kes samas oli lihtne Eesti mees. Vähi meenutas, mida on Luukase kohta öelnud tuntud ettevõtjad ja ühiskonnategelased, tsiteerides ka iseennast: “Aadu oli suurepärane ärimees, kuid ta ei olnud rahahull. Raha oli tema jaoks instrument, mille abil ühiskonda paremaks teha.”
Sündmust juhatanud regionaal­minister Janek Mäggi tänas klaasikunstnik Kalli Seina, kes valmistas missioonipreemia tänu­meened, ja Luukase leske Margotit.
Sõna sai ka 2007. aastal esimesena 1 miljoni kroonise missioonipreemia saanud Tallinna lastehaigla toetusfondi juhataja Inna Kramer, kes kinnitas, et preemia läks õigesse kohta. Auhinnaraha toel soetas fond 6 miljonit krooni maksnud kõnniroboti, mida seitsme aasta jooksul on tuhatkond last kasutanud sadu tuhandeid kordi. Tänu­täheks kinkis Kramer nii Indrek Luukasele kui Margot Luukasele fondi rinna­märgi.
Seejärel teatas Indrek Luukas tänavused nominendid ja laureaadi. 32 000eurose missioonipreemia võttis vastu Hille Tänavsuu poeg Toivo Tänavsuu, kes vaba­tahtlikuna abistab fondi tegevjuhti. 6400eurosed nominendi­preemiad said EELK usuteaduse instituut, hariduspedagoog Liivika Simmul, ajaloolane Raimo Pullat, Vaba Rahva Laul korraldaja Ülo Kannisto ja kunsti­ajaloolane Marika Valk.
Preemia üleandmisel oli silmapaistval hulgal Hiiumaaga seotud inimesi. Alates sellest, et auhinnameened tõi kohale Hiiumaal tegutsev klaasikunstnik Kalli Sein, peomeeleolu aitas luua laulja Helin-Mari Arder ja sündmust juhatas regionaalminister Janek Mäggi. Ka vähemalt ühel tänavuse preemia nominendil, ajaloolasel Raimo Pullatil on tihe side Hiiu saarega.

Samal teemal lk 6

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...