Jälgi meid

UUDISED

Ligi tuhat Telia klienti kümme tundi sideta

Maanteeameti loaga alustatud tööde käigus lõhuti Pastil valgus­kaabel ja ligi tuhat klienti oli kümme tundi sideta.
Esmaspäeval, 4. detsembril kell 13.19 sai Telia juhtimiskeskus info optilise kaabli rikke kohta Hiiumaal. Kaabel sai vigastada, kui maantee helkurposte paigaldanud OÜ Kärgets töömees puuris ühe tulba vahetamisel optilisse kaablisse.
“Uus tähispost pandi vana tähisposti auku. Tähispostide paigaldaja ei olnud paigaldamise hetkel teadlik, et antud posti all on kaabel,” selgitas töö tellinud maanteeameti piirkondliku liikluskorralduse talituse juhataja Erkki Vaheoja.
ASi Tariston töötaja Raivo Kibuspuu ütles, et nemad paigaldasid eelmised helkurpostid auke käsitsi kaevates just sellepärast, et alati on risk sattuda kaabli peale. “Kaabel kulgeb maa all, kuidas juhtub, aga helkurpostid peavad ikka olema seal, kus nende koht on,” selgitas Kibuspuu. “Meie oleme vastu olnud, et kaablid paigaldatakse maantee töötsooni, aga pannakse ikka,” nentis Kibuspuu.
814 sideta klienti
Juhtum leidis aset Suure­mõisa–Käina–Emmaste maantee viienda ja kuuenda kilomeetri vahel Õunaku bussi­peatuse lähedal. Juhtunu tõttu katkes 814 kliendi interneti püsiühendus, samuti ei toiminud 18 Telia Hiiumaa mobiilside tugijaamast enam kui pooled ehk kümme.
Juhtunust oli mõjutatud just Hiiumaa lõuna- ja lääne­osa. Nii näiteks ei saanud Käina Konsumis teha kaardi­makseid, piirkonna inimestel ei olnud internetti, Telia kliendid ei saanud helistada ega telerit vaadata ning osadel lastel jäid isegi koolitööd tegemata.
Saare põhjaosa ja Kärdla linn olid jätkuvalt leviga kaetud, kuid eelnimetatud piirkonna elanikel oli raske infot saada isegi selle kohta, mis juhtus ja millal side taastub.
Kui algselt välja saadetud teates lubas Telia side taastada kella 18.30ks, siis tegelikult venis kaabli parandus esialgu lubatust märksa pikemaks. Telia meediasuhete juht Raigo Neudorf ütles, et kaabli parandamist alustas Saaremaalt kohale sõitnud brigaad kella 20.30 paiku. “Lähim parandus­meeskond pidi Hiiumaale minema Saaremaalt,” selgitas Neudorf, miks parandustööd nii pikale ajale venisid. Nii mobiilside kui klientide lairiba­ühenduste töö taastus alles tund enne südaööd.
Loaga või loata?
Vaheoja ütles, et helkur­postide paigalduse tellis maanteeamet. Ta kinnitas, et tööde teostajal oli olemas maanteeameti luba ja teavitatud oli ka kaabli omanikku: “Tegemist on hanke korras tehtavate töödega ning alustamise korraldus väljastati 22. novembril. Tähisposti asendamiseks ei ole vaja eraldi taotlust esitada.”
Hiiu Lehe andmetel edastas OÜ Kärgets teate posti­paigaldustöödeks pühapäeval, 3. detsembril kell 18. Kaabli lõhkumise ajal ehk esmas­päeval, 4. detsembril oli taotlus veel vastu võtmata ja Telia poolne kooskõlastus saamata. Taotlus tööde kooskõlastamiseks esitatakse reeglina viis tööpäeva enne tööde algust, juhul kui töid tehakse sügavamal kui 30 sentimeetrit. Samuti kutsutakse kohale asjatundja, kes kaabli asukoha looduses kätte näitab. Seekord seda ei tehtud.
Kes vastutab?
Vaheoja ütles, et juhtunu eest vastutab töövõtja ehk OÜ Kärgets. “Kahjude hüvitamise osas peavad töövõtja ja kaabli omanik omavahel kokku leppima,” lisas Vaheoja.
Telia esindaja Raigo Neudorf ütles, et juhtumi rahaline kahju on alles hindamisel. “Sellest märksa olulisem on klientide poolt tunnetatud ebamugavus ja saamata jäänud teenus,” nentis Neudorf. Ta palus ette­võtte nimel vabandust kõigi klientide käest, keda esmaspäevane intsident mõjutas.
Ettevõtte juhatuse liige Tiit Kärgets ei vastanud Hiiu Lehe küsimusele, kas neil olid kõik vajalikud load tööde alustamiseks või mitte, kuid edastas samuti isiklikult enda ja ettevõttepoolsed vabandused.
“Kinnitan, et sellistel puhkudel süüdlane ei jää karistamata, kuna optilise kaabli parandamine nõuab eri­tehnikat, -oskusi ja spetsialiste ning ajakulu, mille kogumaksumus ulatub tuhandetesse eurodesse ja see tuleb nüüd meie ettevõttel tasuda,” lisas Kärgets.

Veel lugemist:

UUDISED

Elektrilevi on asunud projekteerima Hiiumaa valguskaabli­võrku, missugune operaator saab enda kasutusse Kärdlasse koos kanalisatsiooniga rajatud valguskaabli, pole veel teada. Kõrgessaare osavalla vanem Üllar Laid...

UUDISED

Käina vald ja Telia Eesti AS sõlmisid koostöö­kokkuleppe, millega vald andis koos vee- ja kanalisatsiooniprojektiga rajatud mikrotorustiku tasuta ettevõtte kasutusse. “Valguskaablivõrguga liitujad saavad aastakümneteks...