Connect with us

Uudised

KredEx jagab ühistutele toetust, vald tuleb appi

SA KredEx taotlusvoor kortermajade rekonstrueerimiseks avaneb juunis ja korteri­ühistutele ulatab sel aastal abikäe ka Hiiumaa valla­valitsus.
Nimelt sõlmib vallavalitsus lepingud kahe konsultandiga, kes hakkavad saare korteriühistuid majade renoveerimisel nõustama. Valla konsultandid on toeks korteriühistutele, kel on plaanis kortermaja terviklik renoveerimine ja soojustamine ning ühtsele majasisesele küttesüsteemile üleminek. Ühistul aga peab olema ühistusisene kokkulepe ja valmisolek suuremahulise investeeringu tegemiseks.
Üks konsultant hakkab konsulteerima kolme n-ö piloot­projekti valitavat ühistut, mida nõustatakse alates tasuvusarvutuste tegemisest kuni ehitusprojekti koostamise ja KredExi taotluse esitamiseni.
Ühistud, mis on huvitatud nende kolme hulka jõudmisest, peavad endast vallavalitsusele teada andma hiljemalt 18. maiks.
Teine konsultant aitab vallal luua tervikpildi ühistute vajadustest, nõustab ühistuid ja esitab vallavalitsusele ette­panekuid, millises ulatuses ja milliste meetmetega oleks otstarbekas valla poolt korteri­ühistuid toetada.
KredEx korteriühistute rekonstrueerimistoetuse taotlus­voor avaneb 11. juunil ja on avatud kuu aega.
Tänavu läheb EL tulemus­reservist korterelamute rekonstrueerimistoetuseks käiku 28,5 miljonit eurot. Majandus­ministeeriumi
teatel kasvab see, võrreldes eelmise aastaga, 11 miljoni euro võrra ning hinnanguliselt saab abi umbes 80 korter­elamut.
Muutunud on ka taotlemisprotsess. Kui varem valiti toetuse saajad välja taotluse esitamise järjekorra alusel, siis seekordses taotlusvoorus pannakse taotlejad pingeritta.
Kandideerimisel tuleb esitada rekonstrueerimise põhi­projekt ja pingerea moodustamise aluseks on rekonstrueeritava hoone energiasäästu maht. Seega, mida suurem on hoone praeguse energiatarbimise ja projekteeritava energiavajaduse vahe, seda kõrgem on taotleja koht pinge­reas.
Teise muudatusena jaotatakse taotlejad eri piirkondadesse ning piirkonna toetussumma aluseks on regiooni korteriomandite arv ja kinnis­vara väärtus ehk suurema toetuse saavad nii suurema korteriomandite arvuga piirkonnad kui ka madalama korteri­omandite turuväärtusega piirkonnad. Taotluspiirkonnad jagunevad Lääne-Eestiks (Hiiu-, Lääne-, Pärnu- ja Saaremaa), Põhja-, Kesk-, Kirde- ja Lõuna-Eestiks.
Lisaks eelnimetatud 28,5 miljonile eurole eraldab riik korter- ja väikeelamute rekonstrueerimiseks veel 73 miljonit eurot, mis on osa kriisiabipaketist.
Kriisiabi saajad valitakse eelprojekti ja taotluste esitamise järjekorra alusel, et kiirendada raha jõudmist ehitus­sektorisse. Kriisiabitoetusest saavad madalama kinnis­varaväärtusega piirkondades abi ka need korteriühistud, millele kuuluvates hoonetes on vaja rekonstrueerida üksikuid hooneosi.
Valitsus eraldas lisaeel­arvega kortermajade rekonstrueerimiseks kokku 100 miljonit eurot, täpsed toetuse tingimused saavad majandusministeeriumis paika lähiajal.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...