Connect with us

Uudised

Uus MTÜde toetuste kord vajab kohe muutmist

Kogukonnateenus
Sel aastal jagas Hiiumaa vald esimest korda mittetulundusühingute toetusi uue ja ühtlustatud korra järgi ning kohe selgus, et korda on vaja muuta.
Niinimetatud suurprojekte, mille alampiir 1000 eurot, laekus tähtajaks, mullu 1. oktoobriks 17 taotlust. Kokku küsiti ligi 65 000 eurot, eelarvesse aga oli toetusi planeeritud 30 000+10 000 eurot. Seega lõi soovitud kogusumma valla plaani plaksuga lõhki ning soove tuli hakata kärpima. Paraku selgus, et kriteeriumid, mille alusel seda teha, on liiga üldised.
“Seekord läks nii, aga järgmine kord teeme paremini,” ütles valla kultuurispetsialist Anu Tammearu.
Ta meenutas, et uus mittetulundusliku tegevuse toetamise kord võeti vastu eelmisel sügisel volikogu otsusega. Nagu korras kirjas, arvestati taotluste hindamisel tegevuse eeldatavat mõju kogukonna või valla arengule, hinnangulist toetusest kasusaajate hulka ja tegevuse jätkusuutlikkust. “Taotlusvoorude käigus selgusid mitmed kitsaskohad, mis tõi kaasa arutelusid erinevates komisjonides,” rääkis Tammearu. Ühena neist märkis ta, et määramata jäeti taotluse ülempiir.
Nii tegidki kultuuri- ja turismi­komisjon ning haridus- ja spordikomisjoni liikmed, kes ka korra väljatöötamisel osalesid, ettepaneku välja töötada kriteeriumid, mille alusel taotlusi hinnata ning suunata MTÜde toetamise kord esimesel võimalusel ümbervaatamisele.
“Sellega ka haridus- ja kultuuri­osakond juba tegeleb,” kinnitas Tammearu.
Vallavolikogu kultuuri- ja turismikomisjoni liige Ly Kaups soovitas, et suur­projektide hindamisel võiks eeskujuks võtta Leader tegevus­grupi välja töötatud hindamissüsteemi, mis seni hästi töötanud.
Üks taotleja toetust ei saanud
Kokku laekus suurprojektide vooru 17 toetusetaotlust ja toetusi määrati 34 900 eurot. Seega said kõik taotlejad vähem raha kui soovisid.
Näiteks küsis Hiiumaa käsitöö­selts 15 000 eurot hoone katusetööde lõpetamiseks, aga sai poole summast ehk 7500 eurot. Seltsi juhatuse liige Nele Eller ütles, et katuse­äärte ja korstnamütsi tegemiseks on vaja 35 000 eurot, 20 000 euroga toetas muinsuskaitse ja ülejäänud osas küsiti valla abi.
“Probleem on see, et nüüd tuleb see raha meil endal kokku saada – selles mõttes on natuke raske, et mõned asjad seisavad meil selle taga.”
Eller ütles, et siiski on täiesti arusaadav, et kõik ei saa seda toetussummat, mis küsivad. “See on küll valla maja, mida me rendime, aga on arusaadav, et kõigile ei jätku – küsijaid on nii palju ja tehakse palju toredaid asju,” ütles Eller.
Ainsana jäi toetuseta MTÜ Hiiumaa Kogukonnateenused, kes samuti küsis ligi 3800 eurot investeeringutoetust. Hindajad põhjendasid keeldumist sellega, et ühingu taotlus on suunatud ärilisele tegevusele.
Georg Linkov ütles Hiiu Lehele, et toetust küsiti mobiilse merepäästevahendite hoidla SAR BOX edasiarenduseks ning ärilist eesmärki ei ole: “SAR BOX on vabatahtlikele päästjatele antud tasuta kasutamiseks.” Komisjoni otsust ta ei vaidlustanud, kuna ei näinud sel mõtet.
Hiiumaa vabatahtlike merepäästjate juht Marek Rätsep kinnitas Hiiu Lehele, et Kogukonnateenuste loodud SAR BOXi saavad päästjad kasutada täiesti tasuta. “See on algusest peale nii kokku lepitud,” ütles Rätsep.
Tuntud tegijad ja mõned uued
Suurprojektide voorust sai küsida toetust ülesaareliste sündmuste korraldamiseks ja investeeringuteks.
Investeeringute kaasfinantseeringut küsisid Hiiumaa käsitööselts, EELK Käina Martini kogudus, Sõru merekooli selts ja Hiiumaa Kogukonna­teenused.
Ülesaarelised teada-tuntud kultuurisündmused, mida vald toetab, on Hiiu Folk, Sõru Jazz, Kalana Saund, Püha­lepa muusikafestival, Hiiumaa Homecoming ja Hiiumaa kohvikutepäev.
Lisaks korraldab Putkaste külaselts Hiiumaa teise Öölaulupeo, MTÜ Lootsi koda toob taas Hiiumaale Pärdi päevade kontserdi ning MTÜ TIKATO peab Männamaal Saunabussifestivali.
Spordisündmustest said toetuse Hiiumaa Rattanädala­vahetus, Hiiumaa 58. karikavõistlused orienteerumises ja Hiiumaa Rahvaralli 2019.
Lisaks korraldab Vabadusvõitlejate ja represseeritute ühing valla toel Kärdlas Eesti vabadusvõitlejate liidu vabariikliku kokkutuleku.

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...