Connect with us

Uudised

Puski kiriku katusetöödeks vaja veel veidi tuge

Reedel pidas Haridusselts Edu Kõpu rahvamajas seltsi aastakoosoleku ja seltsi juhatuse esimehel Agu Koharil oli teatada hea uudis – Puski kiriku katuse saaks ehk selle aastaga lõpuni korda.

Sel aastal panustab selts Puski kiriku päästmiseks erakordselt suure summa. Ka seltsi korraldatav Puski päev, mis tänavu toimub 14. augustil, on pühendatud 130aastasele Puski kirikule, kus kunagi tegutses Kõrgessaare õigeusukogudus. Sama vanad on ka Puski koolihoone ja preestrimaja, kuid neid enam päästa ei õnnestu – katmata müüridesse valgunud vihmavesi on külmudes oma töö teinud ja müüre lõplikult kahjustanud. Õnneks on veel võimalik päästa kirikuhoone. Agu Kohari pakkus, et tulevikus võiks ilusa hoone kasutusele võtta avalikkusele avatud kontserdi- ja näitusesaalina.

“Algne selle aasta projektiplaan oli teha korda kiriku nelitise katuseosa, aga kuna raha tuli juurde, siis loodame, et saame teha kogu katuse – ka tagumise, altariosa,” rääkis Agu Kohari.

Kokku on sel aastal kirikuhoone päästetöödeks kavas kulutada 168 000 eurot ja suur osa rahastusest on olemas, pisut veel uuest eesmärgist puudu.

Kiriku katuse taastamise ehitusprojekt sai valmis mullu 30. juuniks. Peale seda hakkas haridusselts taotlema vahendeid suuremahuliste tööde jätkamiseks.

Edukas oli seltsi jaoks osalemine Hiiumaa valla kaasava eelarve rahvahääletusel, kus kõige rohkem hääli anti haridusselts Edu Puski kiriku taastamisprojekti 10 000 eurosele omafinantseeringule. Suur toetus, 100 000 eurot tuli ka muinsuskaitseametilt.

Nelitise katuse taastamiseks kulub eelarve järgi 129 000 eurot ja tagumisele ehk altariosale 34 000 eurot, ehituse järelevalve maksumus on 5000 eurot ja kokku teebki see 168 000 eurot.

Suurim toetus, 100 000 eurot tuligi muinsuskaitseametilt. Hiiumaa valla poolne toetus on 20 000 eurot, lisaks hääletasid vallakodanikud Puski kiriku tänavuse kaasava eelarve eelisobjektiks ja sealtkaudu tuleb veel 10 000 eurot toetust valla eelarvest. Märkimisväärselt palju, 4000 eurot on Puski kiriku eriarvele kogunenud annetusi. Hoone omanik, Eesti apostliku õigeusu kirikuvalitsus, kel on Hiiumaal ka metsamaad, on lubanud u 26 000 euro eest metsa müüa ja sellega katuse katmist toetada. Hädavajalike tööde jaoks on juba 160 000 eurot ja veel puudu umbes 8000 eurot.

Leping ehitajaga, kelleks on Saaremaa päritolu OÜ Arens Ehitustööd, on juba sõlmitud ja tööd algavad juulis. Kohari ütles, et kui kogu vajaliku summa kokku saaks, võiks sama ehitaja kohe töödega jätkata.

Eelmisel aastal taastas peatöövõtja OÜ ERJ Teenused Puski kiriku katuse avariiohtliku keskosa katusekonstruktsioonid ja tegi kõik eeltööd, OÜ Trendmaster töömehed sättisid paika uue plekkkatuse. 40 000 eurot kiriku katusetöödeks on panustanud haridusselts, mis sai selle summa vallale kuulunud ja seltsi jõupingutustega remonditud Luidja külamaja müügist.

Annetusi kiriku taastamise toetuseks saab teha Puski kiriku eriarvele SEB Pangas EE411010220109240010, toetuse saaja Hiiumaa Jumala Sünnitaja Sündimise kogudus, märksõna Puski kirik.

Veel lugemist:

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Galerii

Laupäeva, 18. mail toimus Käina kardirajal hiidlaste kevadlaat. Müügil olid Hiiumaa Köögi ja Pagari eritooted ja rahva lemmikud, kohalikke sööke ja jooke, kohalikku käsitööd...

Loodus

Tänavu Eestis aasta loomaks kuulutatud saarmad jätavad loodusesse oma elutegevusest märke, mille põhjal saab loodusuurija Tiit Marani sõnul öelda, et nende arvukus Hiiumaal on...

Uudised

Samal ajal kui kompanii Hiiumaa kaitseliitlasi pidas saare ühes otsas lahinguid „vaenlase” dessantväelaste vastu, ehitas pioneeripataljon saare teises otsas rahulikult silda. Sealjuures mitte mingit...