Connect with us

Uudised

Tule tulemine Hiiumaale

XXVII laulu- ja XX tantsupeo tule tulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka.
Sel aastal saab see traditsioon 50aastaseks – esimest korda toimus üleeestiline tuletulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga.
Tuli süüdatakse 1. juunil Tartus Ermi pargis ja alustab oma 33 päeva pikkust teekonda mööda Eestit. Hiiumaale jõuab tuli teisipäeval, 4. juunil. Tuli teeb saarel päripäeva ringi, külastades kõiki osavaldu. Teekond algab Sõru sadamast hommikul kell 10, kus mereväravas on tuld vastu võtmas Hiiumaa vallavanem ja Emmaste osavallavanem. Hetke on ilmestamas Emmaste puhkpilliorkester ja Emmaste lasteaia pere.
Oma teekonnal külastab tuli olulisi kohti Hiiumaa kultuuriloos. Esimene peatus on Kõpu tuletornis kell 11:30. Ajaloost leiame fakti, et u 370 aastat tagasi hakati tornis lahtist tuld põletama. Ka seekord käib tuli torni tipus ära noorte segarühma Patsiusti tantsijate abil. Tantsulise tervituse annavad üle Kõrgessaare eakaterühm Martad ja Kärdla lasterühm Naadresed.
Leigri-Murro esimese laulu­püha kivi juures peatub tuli lõunatunnil kell 13, meenutamaks 1867. aastal aset leidnud Käina ja Reigi laulukooride kohtumist Leigri-Murro kõrtsi õuel. Muuhulgas lauldi toona Reigi pastori Gustav Feliks Rinne laulu “Hiomaa ehk Issamaa laul”, mis oli eeskujuks Johann Voldemar Jannsenile “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” sõnade kirjutamisel. Viimati nimetatu kanti ette esimesel laulupeol Tartus aastal 1869. Mõlema laulu puhul on kasutatud Friedrich Paciuse viisi, meie praeguse riigihümni viisi. Tule olemise hetke Leigri-Murrol ilmestavad Kärdla Kammerkoori, sega­koori Hiiula ja naiskoori Anna lauljad.
Kärdla pargis asuva esimese laulupeo kivi juurde jõuab tuli kell 15.15. Tiina tantsustuudio võimlejad on siin oma tervitust üle andmas. Edasi liigub tuli Suure­mõisa lossiparki, kuhu jõuab kell 16.30. Suuremõisa park on 1931. aastal näinud Hiiumaa teist laulupidu ja mitmeid pidusid hilisemast ajast, viimati mullu suvel. Tuld tervitavad pererühm Mõisakad ja Suuremõisa koolipere, kus igal lapsel on oma pill või rohkemgi.
Õhtuks jõuab tuli Käina osavalda. Esmalt Rudolf Tobiase majamuuseumi õuele, kus kell 19 algab laulupidu. Esinevad mudilaskoorid Käinast, Kärdlast, Pühalepast, Hiiumaa poistekoor ja laste­koor, segakoorid Käinast ja Kärdlast ning naiskoor Pühalepast.
Sealt liigub tuli Orjaku sadamasse, kus kell 20.30 läheb lahti tantsupidu. Hiiumaa tantsurahvas üle terve saare koguneb kokku, et tule olemise viimaseid tunde lustlikuks teha. Kell 22 saadame tule Läänemaa poole teele.
Tulel aitab päripäeva ringi saarel teha Indrek Kääramehe rõõmsavärviline PAZbuss ja olemise hetki seletab lahti päevagiid Helgi Põllo. Loodame, et Kõpus, Kärdlas ja Käinas saame näha ka spetsiaal­selt tuletõrviku vedamiseks kohandatud autot Nobe. Tule toob Saaremaalt Hiiumaale ja viib Läänemaale meie oma halulaev HiiuIngel.
Kogu Hiiumaa pere ees­otsas osavaldade vanematega on oodatud tuld oma õue peal tervitama. Need hetked kuuluvad jagamisele. Ka nendega, kes ise tulla ei saa või juba meie juurest ära on rännanud.
Soovi korral võta kaasa latern, kuhu siis laulu- ja tantsupeo tulekild võtta, et seda omadega jagada.
Tule olemise päev Hiiumaal on ka Eesti lipu päev.

Helle-Mare Kõmmus
Hiiumaa laulu- ja tantsupeo kuraator

Veel lugemist:

Pääste

Esmaspäeval kell 10.34 teavitati häirekeskust, et Kärdlas Põllu tänaval on põlema süttinud katlamaja. Päästjad selgitasid välja, et põleng on korstna ja seina vahel ning...

Uudised

Turul tegutsevad ettevõtjad imestavad, et kui plaanitud riigimaja kerkib alles kahe aasta pärast, poleks olnud põhjust lammutamisega kiirustada. Turul müüjad peavad aga tegevuse lõpetama...

sport

Laupäeval toimunud Paluküla maastikujooksu põhidistantsil olid parimaad Anni Kingsepp ja Karl Johan Kastein. Osalejaid jagus ka lühematele radadele jooksma ja matkama. Täpsemad tulemused leiab...

Arvamus

Mõned aastad tagasi tegin ühe suure Saksa telekanali jaoks filmi Kihnu majakavahist Ellyst, kes pidas lisaks majakavahi ametile veel kodumajutust, tegi seepi ja jäätist,...