Jälgi meid

Uudised

Pidu säras Padarimäel peale kolmeaastast pausi

Mitmendat korda Hiiumaa laulu- ja tantsupäev toimus, on peo peakorraldaja Helle-Mare Kõmmuse sõnul raske kokku lugeda. Küll aga on täpselt teada, et meie maakonna lauljad ja tantsijad said ühisest peost rõõmu tunda peale kolmeaastast pausi.
Raske on järjekorranumbrit märkida seetõttu, et aja­arvamist on Kõmmuse sõnul keeruline paika panna. Kas lugeda alguseks esimest maakonna laulupüha aastal 1867 Leigri Murrol või 1926. aasta Kärdla laulupidu, ja vahepeal oli ju pause ka.
Viimati said lauljad ühiselt koos laulurõõmu tunda Käinas Rudof Tobiase maja­muuseumi õuel, kui oli 2019. aasta laulu­peotule tulemine ja olemine Hiiu saarel. Samal ajal oli pidu ka tantsijatel, kui tantsusamme sai seatud Orjakus. Ja siis tuli koroona, mis mõjutas nii proovide tegemisi kui avalikke esinemisi.
Pühapäeval, 5. juunil astusid Käina Padarimäel üles 25 kollektiivi esindajad, kokku 330 lauljat-tantsijat. Esmakordse suure peo ristsed ning muruväljakul tantsimise kogemuse said mitmed tantsukollektiivid ning ka veebruari alguses kogunenud Pilli­sõprade selts.
Helle-Mare Kõmmuse sõnul oli väga oluline, et välitingimustes tantsimise kogemuse said need seitse naiskollektiivi, kes lähevad sel nädalalõpul Jõgevale III Naiste tantsupeole “PereLugu”. Samuti kahe kollektiivi mehed, kes juuli alguses tantsivad Rakveres Meeste tantsupeol 4Venda.
“Pean pidu väga õnnestunuks,” oli Helle-Mare Kõmmus rahul. “Arvestades seda, et väliproove enne pidu teha ei saanudki, kuna määratud proovipäeval sadas vihma, siis kõik osalejad said ikkagi suurepäraselt hakkama ja pidu sai uhke.”
Rõõmu said kõik ka tunda selle üle, et pealtvaatajaid oli tulnud Padarimäele vähemalt samas suurusjärgus kui esinejaid – vähemalt 300 oli pealtvaatajaid, aga võib-olla enamgi.
Ette kanti 36 teost – kaheksa koorilaulu ja 28 tantsu. Murulavale jõudsid nii ettevalmistus­rühma lapsed kui eakad seeniortantsijad ja lauluhäälel lasid kõlada nii mudilaskoori lapsed kui täiskasvanute ühendkoor.
Kõmmus, kes on ka Hiiu maakonna rahvakultuuri spetsialist, rõõmustas selle üle, et hoolimata sunnitud pausist on juhendajad ja osalejad olnud äärmiselt tublid: “Kiidan neid südamest!”
Helle-Mare Kõmmuse sõnul sujus peo korraldus tõrgeteta – selle eest tänas ta Käina huvi- ja kultuurikeskuse kollektiivi, kelle õlul oli peamiselt peo tehniline korraldus. Tänusõnad läksid ka peoliste toitlustajale ning kõigile, kes suuremal või vähemal määral peo õnnestumisele kaasa aitasid. “See pidu siis oli justkui lauljate ja tantsijate kolme aasta aruanne – kõik olid tublid!” võttis ta maakonna laulu- ja tantsupäeval nähtu kokku.

Veel lugemist:

Tervis

Koroonasse nakatumine on Eestis langustrendis, samas jätkuvalt kõrgel tasemel. Päevas registreeritakse keskmiselt 3500 haigusjuhtu. Hiiumaal eelmisel nädalal 200. Haiglas on külastuskeeld ja plaaniline töö...

Juhtkiri

Me muretseme parvlaevade hinnatõusu, raske koroona põdejate ja vääriselupaikade hävimise pärast, valime parimat pressi­fotot ja tööandjat, nõuame saare ainsa ohvriabitöötaja ametissejätmist ja soodsamaid elektrihindasid…...

Juhtkiri

Jõululaupäev on juba homme. Me tahame nüüd lähedastega kokku saada, et koos olla. Tahame kõik deltad ja omikronid natukeseks unustada ja lihtsalt rõõmustada. Kinkida...

Tervis

Koroona leviku riskitase Eestis on väga kõrge. Nädala jooksul lisandus 12 000 uut haigusjuhtu. Seega üle 1700 iga päev. Hiiumaaga on eelmisel nädalal testimas käinutest...