Connect with us

Uudised

Tobiase tähtpäev toob saarele haruldased külalised USAst

erakogu
Rudolf Tobiase 145. sünniaastapäevale pühendatud kontsert toob saarele esinema tema järeltulijad – tütretütre ja tütretütre­tütre, kes tulevad USAst Hiiumaale teist korda.
Eesti klassikalise muusika alusepanija Rudolf Tobiase 145. sünniaastapäevale pühendatud kontserdil esinevad Maaja Duesberg Roos (klaver) ja Leila Roos (laul) koos Kleer Suursillaga (flööt). Maaja on Rudolf Tobiase noorima tütre Helen Tobias-Duesbergi tütar, Leila tema tütar.
Kontserdil tuleb neilt ette­kandele nii Rudolf Tobiase kui Helen Tobias-Duesbergi loomingut.
Käina huvi- ja kultuurikeskuse juhataja Ly Meldorf rääkis, et Hiiumaaga seotud koorijuht ja muusikapedagoog Silvi Mellik ning Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo on hoidnud sidet Tobiase järglastega. Meldorfi sõnul saab haruldaste külaliste muusikaline etteaste teoks just  tänu nendele.
“Tore on ka see, et nii Maaja kui ka Leila räägivad eesti keelt, seega läbi kauguste ja aastate on säilinud eesti keel ja eesti meel,” lisas Meldorf.
Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo rääkis, et esimest korda käisid Maaja ja Leila Hiiumaal 1991. aastal. Põllo vahendas, et võimalust Tobiase sünnisaarele tulla otsisid kauged külalised ka eelmisel aastal, kuid siis jõudsid nad vaid Läänemaale, kus Tobiaste pere peale saarelt lahkumist elas.
Rudolf ja Louise Tobiasel oli viis last: Johannes Tobias, Silvia Tobias, Paul-Ferdinand Tobias, Beatrice Schauble-Tobias ja Helen Tobias-Duesberg (1919–2010). Järeltulijaid oli ainult kahel: Johannesel oli tütar, kes hukkus tule­õnnetuses, Heleni tütrel
Maajal (sündinud 1945) on poeg Taavo (sünd 1983) ja tütar Leila (sünd 1986).
Berliini muusikaakadeemia professorina töötanud Rudolf Tobias sündis Käinas 29. mail 1873 ja suri Berliinis vaid 45aastasena kopsupõletikku.
Põnevad esinejad
Lisaks Tobiase järeltulijatele on korraldajatel 30. juuni kontserdile õnnestunud kutsuda teisigi huvitavaid esinejaid: Tallinna keelpillikvartett koosseisus Urmas Vulp (viiul), Olga Voronova (viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Teet Järvi (tšello).
Kohal on ka kaks huvitavat koori, kelle repertuaaris Tobiase koorilaule: Viimsi Püha Jaakobi koguduse kammer­koor, dirigent Andrus Kalvet, ja Tallinna Toomkoguduse koor Laudate Dominum, dirigent Veljo Reier.
Ly Meldorf ütles, et mõlema repertuaaris on palju Tobiase kooriteoseid, mida vähesed koorid laulavad. “Nende repertuaaris on tohutult Tobiase koorilaule, aga see ei ole kerge repertuaar,” selgitas Meldorf, miks koore, kes esitavad üks-kaks Tobiase laulu, leidub piisavalt, aga neid, kes Tobiase põhjalikult ette võtnud, on vähe.
Kontserdil esineb ka tänavuse, 13. Tobiase klaverikonkursi eripreemia laureaat Anete Liit, kes toob laiema publiku ette tänavuse üllatusleiu – üheksaaastase Rudolf Tobiase loodud kümnest orelipalast neli. Need palad avastas Eesti muusika- ja teatrimuuseumi arhiivist Käina huvikooli muusika­õpetaja Malle Mürgimäe.
Pidu kestab pikalt
Tobiase sünniaastapäeva on tänavu tähistatud mitmel pool. 1. aprillil New Yorgis Alice Tully Hall`is esines just selleks kontserdiks moodustatud ja eri kontinentidelt pärit Eesti päritolu lauljatest koosnev sajaliikmeline koor, mis kandis nime Esto-Atlantis. Idee algatajaks oli Maaja Duesberg Roos, sooviga kanda edasi oma vanemate pärandit – eesti koorimuusikat. Kontserdil oli esindatud neli muusikute põlvkonda. Esitusele tulid eesti muusika isa – Rudolf Tobiase ja tema tütre Helen Tobias-Duesbergi
teosed, mida dirigeerisid Heleni tütar, dirigent Maaja Duesberg Roos ja tema tütar Leila Roos. Eelnevalt leidsid kontserdid aset Tallinnas ja Stockholmis.
7. juunil kõlas Tallinnas Jaani kirikus Rudolf Tobiase oratooriumi “Joonas” autori eestikeelse versiooni ja originaal­orkestratsiooni esiettekanne Eestis. Esitajateks Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Collegium Musicale, Voces Musicales, tütarlastekoor Ellerhein, Tallinna Kammer­orkester ja hulk soliste. Dirigeeris Tõnu Kaljuste, kes hülgas Vardo Rumesseni redigeeritud versiooni oratooriumist ja tõi autori juubeliaastal publiku ette originaali.
Tobiase sünniaastapäeva tähistati nii mullu kui tänavu ka Läänemaal. Juuni algul oli kontsert Haapsalu toomkirikus, kus esines ka meie Hiiula eesotsas dirigent Sirje Lilloga. Mullu andsid Maaja ja Leila Kullamaa kirikus kontserdi koos Estonia seltsi segakooriga.

Veel lugemist:

Teema

Kui kohtad karu, siis esimese asjana püüa jääda rahulikuks, sest Eesti metsade karud ei pea inimest kindlasti mitte saakloomaks, vaid vastupidi – nad väga...

Ahto ilmajutud

Kätte on jõudmas selle aasta esimene sooja-kuumalaine. Õhutemperatuur tõuseb päev-päevalt ja on tõenäoline, et uuel nädalal saab ületatud 30°C piir. Reedel (24.05) ilmapildis suurt...

Püha Lepa Leht

Hiiumaa poliitiline maastik on pidevas muutumises ja seoses sellega on ka Hiiumaal konkurentsitult suurima liikmete arvuga PVO (Pühalepa Vabastus Organisatsioon) saanud tuhandeid kirju. Inimesed...

Taskuhääling

Köikide Jüttude 11. saates käis külas Hiiumaa muuseumi direktor Kauri Kiivramees Saates kuuleb: – kas teadus või kellad-viled? – kust leida suvetöötajaid? – miks...