Connect with us

Uudised

Sõrul avati Mere-ema kuju

Hergo Tasuja
[/media-creditPühapäevast valvab ja kaitseb Sõru sadamas mereleminejaid Mere-ema kuju, mille autor on Ivo Mänd.
Uppunud randlaste mälestust alles hoidev ja mereleminejate eest hoolt kandev emakuju avati pühapäeval puhkpillimuusika saatel sellele infoplaadi kinnitamisega.
Plaadi kinnitamise au kuulus puuskulptuuri autorile, Ivo Männile. Kunstnik valis teose jaoks ema-motiivi, sest hukkumisega lõppenud õnnetuse korral on kõige suurem just ema lein.
Ema on skulptuuril kujutatud päästerõngast hoidmas. Rõnga sees on lillevaas lilledega. “Päästerõngas on meeldetuletuseks, et kui minnakse merele, tuleb alati mõelda, kas päästevahendid on olemas,” selgitas Mänd.
Autori sõnul said ema käed meelega rohmakad, mitte pehmed ja hellad. Seda põhjusel, et kui mehed-pojad-isad olid merel, jäid kõik kodused tööd naiste kanda. Ja selleks oli vaja tugevaid käsi.
Ka ema pea on proportsioonidest veidi väljas: suur. Mänd ütleb, et ema pea ongi alati täis muret ja hoolt lähedaste pärast. See, et kuju pea on langetatud, sümboliseerib meie rannarahva elutervet aukartust mere ees.
Kõiki raskusi võitvat elujõudu kandva kuju idee pakkusid välja ja protsessi lükkasid käima kolm Emmasteotsa hakkajat naist: Sende Lipu, Milvi Vanatoa ja Vaike Karbus.
Sõruotsa ajaloo parimaid tundjaid, Sende Lipu annetas ka tammepuu, millest Mere-ema tehti. Avamisel ütles ta, et tegemist on kolmanda ema-motiividel kujuga Eestis. Esimesed kaks asuvad Koerus ja Haapsalus, nüüd lisandus nimekirja Sõru.
Mere-ema kuju ja Soome meremeeste päästmine aastal 1941 on omavahel tihedalt seotud. Seetõttu esitleti samas ka raamatut “Elutöö ühe ööga. Soome kuunari Gullkrona meeskonna päästmine Hiiumaa rannikul 1941”. Raamat valmis Jegard Kõmmuse materjalide põhjal, mida Sende Lipu ja Helen Kõmmus toimetanud-täiendanud.
Raamatu esitlemise tipphetk oli aga aukülalise, kümnendat elukümnendit käiva Minna Mäeumbaia, meenutused. Tema on ainus elusolev inimene, kes 11. jaanuaril 1941 toimunud päästetöid oma silmaga nägi. Noore tüdrukuna viibis ta sel hetkel oma tädi juures, kuhu päästetud Soome meremehed toodi. Mäeumbaed keetis neile kohvi, kuivatas riideid ja hoolitses nende eest esimesel õhtul.
Soomest sõitsid spetsiaalselt selle ürituse jaoks kohale ühe Gullkronalt päästetud meremehe Erik Herman Bergströmi
tütar Majbritt Normeen koos oma lastega. Nad tänasid isiklikult, aga ka teiste päästetute perekondade poolt Minna Mäeumbaeda tema abi eest.
Kajutiteenija Sylvi Helena Kangase pojatütar, helilooja ja muusik Pia Lauraeus, kes ise küll kohale tulla ei saanud, kirjutas tolle õhtu sündmustest ajendatuna laulu, mis Sõru paadikuuris ette kanti.

Hergo Tasuja

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...