Connect with us

Uudised

Sinine Salong õitseb Tornide väljakul

Harda Roosna
Tallinna Lillefestival
Hiiumaa ametikoolis on maastikuehitaja eriala õpetatud kümmekond aastat, Eesti esinduslikeimal aianduskonkursil, Tallinna Lillefestivalil osales kool esimest korda.
Juuliks on teemaaiad Tallinnas Tornide väljakul täies ilus ning aia rajajad kutsuvad valima rahva lemmikut. Salamisi lootes, et ehk osutub selleks hoole ja armastusega ehitatatud Hiiumaa ameti­kooli esindav Sinine Salong.
Aia idee ja kujunduse pani paika ning saatis konkursile Hiiumaa ametikoolis nii floristikat kui maastiku­ehitust õppinud Hebe-Kai Kann. Üheksanda lillefestivali teemadeks olid ühevärviline aed ja pereaed. Hebe-Kai valis neist esimese.
Inspiratsiooni selleks sai ta 257aastase ja värskelt restaureeritud Hiiu-Suuremõisa lossi ühest saalist, Sinisest Salongist. “See oli parun Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternbergi ajal kõige suurem ja uhkem võõrastetuba,” selgitas autor.
Salongi nimest lähtus ka aiataimede valik – seal kohtab erinevates sinistes toonides õitsejaid.
“Värvid inspireerivad inimesi erinevalt, igaühe jaoks sümboliseerib mõni värv midagi. Sinist peetakse mere, kevadise sinilillemetsa, rahu, kauguse, viljakuse, tasakaalu, vastupidavuse, taeva, vabaduse, tahtejõu sümboliks,” avas Kann kujunduse motiive ja tausta.
Idee osutus väljavalituks ja aed tuli valmis ehitada maikuus maksimaalselt kolme päevaga. Aia rajasid Hebe-Kai ise, tema kaasa Kaspar Kibuspuu ja nende pere­ettevõtte OÜ Solar Projekt töö­mehed, abiks olid ka Merje Suits ja Harri Kink Hiiumaa ameti­koolist.
50ruutmeetrine aed kujundati käepäraste vahenditega ning üheks tingimuseks oli, et 30 protsenti aiapinnast peab olema kaetud taim­materjaliga.
“Kasutasime vanu uksi ja aknaid, et tuua aeda vana hõngu ja rõhutada, et meil koolis on selline eriala, puitehitiste restauraator,” rääkis Kann. “Ka aianduseriala on koolile väga tähtis ja aiaga läksime festivalile, kuna koolil on soov pildil olla.”
Toetajaid peale Solar Projekti Hebe-Kai Hiiumaalt ei leidnud, kuigi otsis. See eest pani õla alla Hiiumaa ametikooli omanik haridus- ja teadus­ministeerium ning Kristiine aiakeskus andis taimi.
“Ma pole ehk kõige objektiivsem, kuna osalesin Hebe-Kaiga rajamisprotsessis ja nagu ikka, oma laps on ju kõige ilusam ja armsam,” ütles ametikooli maastiku­ehituse eriala põhiõpetaja Merje Suits. Tema käis Sinist Salongi viimati vaatamas laupäeval: “Meie aed jättis väga hea mulje, taimed on kõik ilusti kasvama läinud.”
Suits ütles, et tema meelest võiks nende aia lahendus olla nii mõnelegi inspiratsiooniks, kuidas erinevaid materjale oma koduaiaski kasutada.
Tänavusel Tallinna lillefestivalil osalevad lisaks koolidele ka ettevõtjad, haljastajad ning isegi linnad ja riigid. Koolidest on lisaks Hiiumaa ameti­koolile esindatud Tallinna
21. kool, Tallinna Kopli ameti­kool, Räpina aianduskool ja Tallinna Kopli ametikooli aianduse eriala esimene lend. Linnadest kujundasid oma aia Helsingi Soomest, Budapest Ungarist, Riia Lätist ja Kiel Saksamaalt, aga oma aiad on ka riikidel nagu Gruusia ja Hiina.
Žürii, mille liikmeteks oma valdkonnas väga tuntud spetsialistid, käib aeda vaatamas kaks korda, kui seda rajatakse ja nüüd, mil aiad täisõites, et anda välja žüriipreemia. Lisaks rahva lemmiku tiitlile antakse välja ka hulk ettevõtjapreemiaid.
Teemaaiad on avatud 25. augustini, mil toimub lillefestivali pidulik lõpetamine.

Veel lugemist:

Uudised

Kütusefirma Olerex varem ööpäevaringselt avatud Kärdla tankla sulgeb nüüd uksed juba kell 23, mis tähendab, et süüa sealt öösel enam ei saa.  Kärdla tankla...

Uudised

Kui paar nädalat tagasi pakkusid jahimehed, et vast on Hiiumaal elanud karu Saaremaale läinud, siis reedel sai Valgu kandis kinnitust, et loom pole ära...

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus tegi kolmapäeval otsuse lõpetada töösuhe Kärdla osavalla vanema Aivar Viidikuga ja juba järgmisel päeval töötas tema asemel senine Emmaste osavalla vanem Tiit...

Külalugu

Proovigu vaid keegi öelda, et  Kärdlas asuv Jaburate küla pole küla – nimi teeb kohast koha. Seda kinnitavad tunnustatud jaburoloogid.  Jaburaid on aastate jooksul...