Connect with us

Uudised

Rand: Teeme 100 tamme projekti hiiumaiseks

Hiiumaa vallavanem Reili Rand kutsub ühinguid, ettevõtteid ja asutusi osalema EV100 saja tamme projektis, et teha see siiski teoks ja omanäolisena.
Kõpu rahvamajas 14. aprillil toimunud kohtumisel valla mittetulundusühingute esindajatega kutsus vallavanem tammesid istutama kindlal kokkulepitud ajal üle kogu saare: “Teeks hiiumaise saja tamme projekti – natuke omanäolise, teistsuguse, aga meie oma nägu.”
Vallavanem rääkis ka raskustest, mis toreda algatuse teele kerkinud. Esialgne plaan istutada Käina maantee äärde saja tamme allee, ei osutunud kahjuks võimalikuks. “Algne mõte ja teostus ei lange kokku,” selgitas vallavanem. Nimelt tulnuks puutaimed istutada maanteest 12 meetri kaugusele, kus neid pole üldse näha. Samuti tulnuks maha võtta samas kasvav kuusehekk, et kõik sada puud ära mahuks. Ka kasvab tamm aeglaselt ning vahepeal tuleb puutaimi hooldada ja kaitsta ära­söömise eest.
“Selleks, et mitte olla ainsad Eestis, kes ettevõtmisega kaasa ei lähe, leiame erinevaid variante, et ettevõtmises siiski osaleda,” rääkis Rand. Kohtumisel paluski ta mittetulundusühingute ja külaseltside tuge selleks, et me ühiselt sada tamme ikkagi Hiiumaale istutatud saaks. “Oleksime õnnelikud, kui külaseltsid ja MTÜd oleks valmis leidma külamajade ja -platside juures kohad, kuhu puid istutada,” ütles Rand.
Vallavanema sõnul korraldab omavalitsus selle, kust saadakse istikud ning MTÜde ja külaseltside kanda jääks istutuskohtade leidmine. Praegu käivadki läbi­rääkimised EV100 toimkonnaga, et saada Käinas hävinute asemele uued istikud. Õnneks on projektiga samuti ühinenud Emmaste koolis 30 tammeistikut ilusti alles.
Hiiumaal istutatakse tammesid sümboolselt emadepäevaga samal nädalavahetusel 11.-13. mail.
Koht peaks sobima
Margit Kääramees Orjaku külaseltsist soovitas enne rääkida mõne spetsialistiga, kes annaks nõu, millised paigad tammedele sobivad. “Näiteks Orjaku külamaja ümber mina niisugust kohta ette ei kujuta, kus tammed kasvama läheks,” ütles
Kääramees. Tema sõnul võib ju istutamistseremoonia teha, aga kui pärast on järgi vaid kuivanud puud, pole see just meeldiv vaatepilt. Just sellepärast on oluline teada, milline kasvukeskkond sellele puuliigile sobib.
Vallavanem ütles, et see on oluline tähelepanek ja nad kindlasti arvestavad sellega. “Selge on see, et on kohti, kuhu võimalik tammesid istutada, ja kuhu mitte, aga minu sõnum on – mõelge laiemalt.”
Vallavanem lisas, et juba on n-ö laualt läbi käinud idee rajada tammeallee Käina kooli juurest Padarimäele. Ka Pühalepa osavald on mõelnud allee rajamisele.
“Ma arvan, et ühiselt koos tehes on see ettevõtmine suurema kaaluga,” märkis vallavanem lõpetuseks.
Kõik, kel soov ühineda tammede istutamise algatusega, võiksid endast teada anda valla avalike suhete spetsialistile meiliaadressil liina.siniveer@hiiuleht.ee või telefonil 522 6798.
Hiiumaa vald korraldab tammeistikute kohale toomise ja koostöös Hiiumaa ametikooliga nõustamise kasvukeskkonna ja hoolduse osas.
Tõrud mulda viis aastat tagasi
Riigikantselei kingitusega “Eesti 100 tamme” rajatakse juubeliaasta kevadel Eesti igasse maakonda EV100 tammepark.
Kingitus sai alguse 2013. aastal, kui koolilapsed hakkasid tammetõrudest istikuid kasvatama. Hiiumaal pandi tammetõrud mulda Emmaste, Palade, Suuremõisa ja Käina koolis. Käina põhikooli direktori Joel Pulga
sõnul läksid taimed küll ilusti kasvama, aga kahjuks niideti need maha. Palade põhikooli ja Suuremõisa põhikool-algkooli direktori Antti Leigri sõnul ta seda, kuidas Paladel taimed kasvama läksid, öelda ei oska, sest polnud sel ajal seal koolis direktor. Suuremõisas tammed aga kasvama ei läinud.
Koolilapsed üle Eesti istutavad igasse maakonda vähemalt ühe tammepargi, -salu või -allee. Parkide rajamise eest seisavad hea kohalikud omavalitsused. “Eesti sünnipäeva puhul saab vähemalt ühe uue tamme­pargi iga Eesti maakond, kokku istutatakse tuhandeid tammesid,” ütles projektijuht Mari Valgepea riigikantseleist, kelle sõnul on kõik inimesed oodatud juubeliaastal tammesid istutama.

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Uudised

Viscosa kultuuritehase eestvedajad ostsid neljapäeval Kõrgessaare mõisa viinaköögi ning jätkavad seal majutusasutuse pidamist, lootes samas, et hoonest saab ka kogukonnakeskus. Hotell Utoopia hakkab omanike...