Connect with us

Uudised

Projektid rikastavad koolitunde ja õpetavad elu

Piret Eesmaa
Meie koolid on aktiivsed projektides osalejad juba aastaid, kuid koos jagati kogemusi esimest korda. Sisukal hommikupoolikul gümnaasiumi auditooriumis osalesid esindajad kõigist saare koolidest.
Kolmapäeval peetud konverentsile “Projektitöö Hiiumaa koolides” kutsusid kogemusi jagama Hiiumaa gümnaasiumis projekte kirjutanud ja juhtinud Milvi Tikka ja Maris Nõmmik-Kärtner.
Tikka sõnul on konverentsi eesmärk peamiselt teadmisi vahetada ja üksteist sütitada.
“Projektides osalemine mitmekesistab koolielu ning tõenäoliselt ka õpetab rohkem kui üks tavaline kooli­tund,” leiab Tikka. Ka on õpilastel projektides võimalus rakendada oma loovust ning iseseisvalt probleeme lahendada.
“Lisaks on rahvusvahelised projektid suurepärane võimalus näha maailma, tutvuda erinevate kultuuride ning rahvustega ja prakti­seerida võõrkeelt,” lisas Nõmmik-Kärtner.
Lauka kooli Ükssarvikute rühm
Lauka põhikooli 7–12aastased tüdrukud osalevad vaid tüdrukutele mõeldud tehnoloogiaringis HK Unicorn Squad (Ükssarvikute rühm), mille eesmärk on tuua tüdrukud tehnoloogia juurde.
Lauka põhikooli õpetaja Siret Lahemaa rääkis, et robootikaringis osalemine on juhendajate jaoks väga lihtsaks tehtud. “Iga nädal saame Omniva pakiautomaati kasti, milles on olemas kõik vajalikud vahendid tunni läbiviimiseks ja need on tasuta,” kirjeldas ta.
Kasutatud kasti saadavad nad tagasi, kulutatud materjalid asendatakse uutega ja need liiguvad järgmise grupi kätte ehk robootikaringi vahendeid taaskasutatakse.
Tundide sisu on väga loominguline ja lõbus – ükskord valmistasime näiteks porgandist puhkpille, tõi juhendaja näite.
Idee sündis ettevõtja Taavi Kotka peas siis, kui üks tema enda tütardest jäi kooli robootikaringist kõrvale, sest kõik kohad olid juba poistega täidetud. Lisaks tekkib segarühmades probleem, et poisid võtavad juhtivad rollid projektides enda kätte ning tüdrukud jäävad tagaplaanile. See kandub hiljem üle tööturule ning Kotka usub, et andes tüdrukutele võrdse võimaluse tehnoloogiaga tegeleda, töötab neid täiskasvanueas rohkem ka IT- ja tehnikavaldkonnas.
Nii loodigi 2018. aastal esimesed kaks HK Unicorn Squad rühma Viimsis. Praegu osaleb neis ringides üle Eesti ligi 2000 tüdrukut. Tähe­kombinatsioon HK, aga märgib Taavi Kotka tütre Helena Kotka nimetähti.
Matemaatikast muusikani
Koolide kirjutatud projektide temaatika varieerub seinast seina. Viimasel aastal on Kärdla õpilased osalenud näiteks meedia- ja reklaami­psühholoogia, energia­tootmise ja muusikaga seotud rahvusvahelistes projektides, mille tulemusena koostatud mahukas meediaõpik, õpetatud leedukatele eesti rahvatantsu ning käidud Lätis kuulamas teadlaste loenguid tuumaelektrijaamade kohta.
Samuti hõlmavad projektid eri vanuseklasse. Suure­mõisa lasteaed-põhikooli lapsed, näiteks, käivad Tööle kaasa projekti raames vanematega tööl kaasas juba esimesest klassist peale. Kusjuures lisaks laste­aedadele-koolidele on lapsed näinud elu ka Suursadama laeva­remondikompleksis, juuksuris, Heltermaa sadamas ning Irina Tammise disaini­stuudios “Ainult ilusad asjad”. Hiiumaa gümnaasium aga pakub ühe projekti raames madala haridus­tasemega täiskasvanutele võimalust naasta tasemeõppesse.
Õpilaste jaoks toob projektides osalemine kaasa küll palju lisatööd, kuid valmistab ka hulga rõõmu. Näiteks Käina kooli vilistlased Elis ja Rasmus kiitsid väga oma kogemust rahvusvahelises projektis, mille käigus tutvuti töövõimalustega, õpiti koostama CVd ja andma tööintervjuud. Projekti lõpus filmisid noored üles ka video maailma halvimast töö­intervjuust.
Suuremõisa lapsed aga on osalenud projektides, mida tehakse koostöös vaeg­nägijate ja -kuuljatega. Üheks emotsionaalsemaks elamuseks seni on õpetaja Külli Kreegi sõnul olnud õpilaste jaoks tantsutöötuba, mida viis läbi kurt tüdruk, kes tantsis ilma muusikat kuulmata, tunnetades muusika­vibratsioone vaid oma kehaga.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...