Connect with us

Uudised

Rahva­kultuuri keskus tänas pärandihoidjaid

EDA AAVIK
Rahvakultuuri keskuse direktori tänukirja saanud Helgi Põllo leiab, et Hiiumaa rahvapärandi jäädvustajaid võiks olla rohkem.
Kolmapäeval tunnustas Rahva­kultuuri keskus pärandi­kandjaid ja -hoidjaid, kes kogukondade vaimse pärandi kandnud Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. Hiiumaalt pälvis tunnustuse 12 pärandihoidjat.
Rahvakultuuri keskuse direktori tänukirja ja meene sai Hiiumaa muuseumi teadus­direktor Helgi Põllo.
Hiiu Lehele ütles Põllo, kes suure osa kirjeid ise teinud, et Hiiumaa on vaatamata oma väiksusele sissekannete arvult nimistus esirinnas ja ühtlasi ka esimese kande tegija.
“See on päris suur töö ja aeg, mis sinna läheb – iga asja tuleb mitu aastat ette valmistada, et sellest usaldusväärselt rääkida,” rääkis Põllo. “Näiteks tegeleme praegu tuulelippudega ja ka sellest võiks saada üks kirje, aga kõik see nõuab põhjalikku eeltööd.”
Kirjete lisamine kultuuri­pärandi nimistusse ei ole muuseumitöötajate tööülesanne, aga seda on püütud teha. Samas võiks Põllo arvates seda teha ka teised. Näiteks kui mõnel inimesel või külaseltsil on infot mõne hiiumaapärase oskuse või tava kohta teavet, võiks Helgi Põlloga ühendust võtta.
Vaimse kultuuripärandi osakonna tunnuskirjaga “Tubli tegija” ja meenega tunnustati kõikide maakondade sissekannete tegijaid. Hiiumaalt sai selle 11 pärandikandjat-hoidjat: Kauri Kiivramees, Bianka Soe, Katrin Lember, Lili Käär, Õie Laksberg, Urmas Liit, Eero Nõmm, Richard Heinaste, Aet Reha, Elga Nõmm ja Sirje Eller.
“Täname teid olulise panuse eest Eesti kultuuri hoidmisel ja pärandi väärtustamisel ning kandmisel. Kõige tähtsam on inimene. Kui meie hoolime vaimsest pärandist, siis märkavad ja hoolivad sellest ka teised,” ütles Rahvakultuuri keskuse direktor Kalle Vister oma tänukõnes.
Eesti vaimse kultuuri­pärandi nimistu avati veebi­keskkonnana 2010. aastal. Nüüdseks on sellesse kantud 106 sissekannet üle Eesti, millega on seotud 64 sissekande koostajat, 52 pärandikandjat üksikisikuna ning 25 asutust ja ühendust.
Nimistu, mis asub Rahvakultuurikeskuse kodulehel www.rahvakultuur.ee/vkpnimistu/ on avatud kõigile Eesti kogukondadele oma vaimse kultuuripärandi tutvustamiseks. Näiteks Hiiumaa sissekannetest saab sellel veebi­lehel lugeda, kuidas kiiktooliga kiikuda, pätakaid ja rõhtusid valmistada, käkisuppi keeta, pillirookatus teha ja palju muud. Otsingusõnaga “Hiiu” tuleb praegu välja
18 kirjet.

Veel lugemist:

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Uudised

Möödunud laupäevast alates tegutseb Kärdlas mittetulunduslik ühendus, millele asutajad andsid nimeks Kärdla Linna Selts. Tegu on seltsiga, mille liikmed toetuvad omaalgatusele ja seavad eesmärgiks...