Connect with us

Uudised

Peaminister andis Kärdlas koolitunni

Harda Roosna | Hiiu Leht
Vabariigi valitsus
Reedel Hiiumaal käinud peaminister Jüri Ratas andis ühiskonnaõpetuse tunni Hiiumaa gümnaasiumis ning tõi toimiva kodanikuühiskonna näidetena tuulepargivastaste ja kohvikutepäeva korraldajate tegevuse.
Peaminister oskas 11.–12. klassi õpilased küsimuste-vastustega kaasa haarata ja ühiskonnaõpetusetund toimus dialoogi vormis. Kodanikuühiskonna teemat käsitledes ütles Ratas, et tema meelest peab kodaniku­ühiskond olema ühiskonna tasakaalustaja rollis, “et öelda välja mingisugused konkreetsed asjad näiteks erasektori ja avaliku võimu mingite otsuste kohta – see nii sobib, aga see ei sobi.”
Kodanikuühiskond kui tasakaalustaja
Ratas küsis õpilastelt mõnd Hiiumaa näidet kodanikuühiskonna väga aktiivse toimimise kohta. Ühe näitena pakkus keegi õpilastest FB gruppi Hiiumaa Heaks, kus erinevatel teemadel arutletakse. Peale väikest diskussiooni ja vihjet, et tegemist on terava vastuoluga, sai peaminister õpilastelt oodatud vastuse – tuulepargid.
Peaminister kutsus õpilasi kaasa mõtlema: “Mida te arvate, ühelt poolt on öeldud, et see on väga vajalik – tuul toodab elektrit, see on roheenergia, teiselt poolt öeldakse, et see on visuaalne reostus, ei ole Hiiumaale kõige parem, sest Hiiumaa ei kannata seda koormust välja ja kokkuvõttes Hiiumaa ei saa sellest mitte midagi.”
Ratas lisas, et väga paljud kodanikud Hiiumaalt on läinud selle küsimusega kohtusse ja kohtulahenditeni välja. “Selline kodanikuühiskonna aktiivsus on kindlasti üks näide, kuidas see püüab otsuseid tasakaalustada, küsides, kas see valik on piisavalt õige või mitte.”
Hiiumaal asutatud keskkonnaorganisatsioon MTÜ Hiiu Tuul sai augustis kohtuvõidu, kui riigikohus tühistas Hiiumaa mereala maakonna­planeeringu tuuleparkide osa põhjendusega, et tuuleparkide ja neid ühendavate merekaablite mõju keskkonnale oli välja selgitamata ja asjakohased uuringud tegemata.
Kohvikutepäeva teavad kõik
Peaministri teine küsimus kodanikualgatuse kohta, mis kasvanud välja Hiiumaalt ja levinud üle Eesti, oli õpilaste jaoks lihtsam ja kohe tuli vastus – kohvikutepäev.
“See algatus, mis siit alguse sai, on saanud väga populaarseks ja peaaegu iga küla, iga vald ja iga tänav korraldab oma kohvikutepäeva,” ütles Ratas. Ta vahendas Hiiumaa kaitseliitlaste muljeid nende korraldatud ühepäevakohvikust Drillburger, mis sai hea vastuvõtu osaliseks.
Vastuseks peaministri küsimusele, millised on nende kokkupuuted kohvikute­päevaga, jagasid õpilased oma muljeid enda ühepäevakohvikust Hiig. Ratas küsis, kuidas neil läks ja mis kellani öösel nad vahvleid küpsetama pidid ning rääkis, kuidas tema sõbrad avasid kunagi staadionil ühepäevakohviku Kärdla Dünamo ja küpsetasid vahvleid kella kolmeni öösel.
Tsiteeris Kennedyt
Ratas rõhutas, et kodaniku­ühiskond baseerub vabatahtlikkusel ja oma töö eest otse tasu ei saa. Ta uuris, kas õpilaste seas on neid, kes vabatahtlikuna panustavad ning sai jaa-vastuseid nii kodutütardelt kui kaitseliitlastelt, aga ka õpilasesinduse liikmetelt. Maailmakoristusel ja Teeme ära talgutel osalemise kohta vastates jäid õpilased natuke hätta, sest kõik tehtu ei tulnud kohe meelde.
Ratas rõhutas, et vabatahtlik töö on oluline ja lõpetas selle teemaploki viitega USA presidendi John Kennedy öeldule: “Ära küsi, mida Hiiumaa gümnaasium ja Hiiumaa saab teha sinu heaks, vaid küsi, mida sina saad teha selle kooli ja oma maakonna heaks.”
Hiiumaal veedetud päeva jooksul külastas Jüri Ratas veel Kaitseliidu Hiiu malevkonda, kohtus Hiiumaa vallavanema ja osavallajuhtidega, pereettevõtet M ja P Nurst Kärdlas, Hiiumaa hoolde­keskust Tohvri Emmastes, Hiiumaa puuetega inimeste koda Käinas ja Kärdla kirikut.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...