Connect with us

Juhtkiri

Miks me vaikime?

Raske on kirjutada kohalikku, kuigi seepärast mitte sugugi vähemtähtsat uudist, kui maailmas ja mitte kuskil kaugel, vaid siinsamas Ukrainas toimuvad niisugused sündmused, mille kordumist me keegi ei tahtnud uskuda.
Vene analüütik Andrei Piontkovski hoiatab, et pärast Gruusiat järgnesid Ukraina sündmused ja pärast Ukrainat võib midagi samasugust juhtuda Balti riikidega. Põhjuseks peab ta seda, et Euroopa Liit “neelas alla” Venemaa agressiooni Gruusia vastu.
Veel on selgelt meeles, kuidas ma 2008. aasta augustis Eesti naisteühenduste ümarlaua eestseisuse liikmena panime Alu mõisas toimunud suvekoolis kokku pöördumise, milles mõistsime ägedalt hukka Venemaa rünnaku iseseisvale Gruusiale. Kutsusime sellega ühinema ka meie üleeuroopalist katusorganisatsiooni European Womens Lobby ja selle liikmesorganisatsioone.
Mitmed Ida-Euroopa naisorganisatsioonide esindajad toetasid meie pöördumist kohe, mõnede heade Euroopa sõprade vaoshoitus à la “Me ikka ei tea, kes alustas” ja “me ikkagi ei saa pöördumist allkirjastada, kui meil pole kõikide NGOde seisukohti” üllatas meid. Ühispöördumine jäi ära. Venemaa agressioonile iseseisva Gruusia vastu reageeriti leplikult mujalgi Euroopas.
Nüüd on käes järgmine samalaadne juhtum ja Piontkovski arvates ei suuda praegune EL, millel ei ole eredaid liidreid ega kindlat poliitikat, ka seekord Putini geopoliitilisele ekspansioonile vastu seista.
“Lääne kõige suurem probleem on samasugune, nagu Chamberlaini ja Daladier’ ajal, kes “rahustasid” Münchenis Hitlerit: Lääne liidrid ei saa aru režiimi olemusest ja meelitavad diktaatorit;” ütleb Piontkovski.
Kui äsja Venemaaga piirilepingu sõlminud Eesti jääb Ukrainas juhtunu suhtes sama vaoshoituks, on see tõsine ohumärk.
4. märts 2014.

Veel lugemist:

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Teema

Hiiumaa mees Sander Voitka saab tänavu pidada oma üheksandat sünnipäeva, sest sünnikuupäevaks on tal 29. veebruar. Ema Ene Reidma meenutas, et esimese lapse sündimise...

Uudised

Neljapäeval lõpetati pidulikult Hiiumaa haigla uuendamine, mis läks kokku maksma 13 miljonit eurot, millest kaksteist tuli Euroopa Liidu toetustest. Haigla juhatuse liikme Riina Tamme...

Uudised

Vallavalitsus määras sel nädalal ametist lahkuva Kõrgessaare osavallavanema Niels-Peter Rattiste kohusetäitjaks Pühalepa vallavanema Lilli Elleri, kes varemgi töötanud neil kahel ametikohal korraga. Kolmapäeval kogunesid...