Connect with us

Arutelu

Loode-Eesti meretuulepark on Kogu Eesti Asi

Kirjutama ärgitas teisipäeva, 13. mai ajalehe esiküljel olnud suur ja küsiv pealkiri “Suur raha hiidlasi ei huvita?”. Hakkasin lugema ja imelikul kombel polnud loos rahast üldse juttu! Küll aga kurdeti rahva vähese huvi üle tuulepargi rajamise asjus.
Kohal olid need, kes oma ametikoha tõttu pidid olema + kuus (loe ja kirjuta: kuus!) inimest mujalt. Samas lehes anti ka teada, et Anvar Samostiga käis juttu ajamas vaid paar inimest.
No, kuulge – sellise publikuarvuga võrreldes on Ave Vita! kultuuriõhtud oma 20-30 külalisega lausa massiüritused!
* Mäletan saja ja enama osavõtjaga tuuleparkide-teemalisi koosolekuid neli ja enam aastat tagasi. Käisin isegi ülerahvastatud kinosaalis nn arendajaid  kuulamas. Olid need vast mesijutud! – Ei mingit kahju keskkonnale, ei mingit kahju kellelegi, aina üks kasu kõigile. Rahalisest kasust toona ei räägitud.
Rahvas oli aktiivne, kogusime 8000 allkirja, mis tänaseks olla kehtivuse kaotanud. Kui see pole demagoogia, siis mis see on?!
Mulle tundus juba tookord, et mäng käib kõrgelt üle meie peade. Saab toimuma hiidlastest otsustajate ajupesu, kodanikke-allkirjaandjaid aga lihtsalt uinutatakse – küll nad viimaks ära väsivad ja tüdinevad. Hiiu vallavolikoguga on see juba juhtunud, minuga juhtus ka. Aga ma ärkasin nüüd üles. Mida soovitan volikogulegi.
Huvitav oli (küll ridade vahelt) lugeda ka seda, et tuulepargi rajamise koostööprotokolli Nelja Energiaga algatasid… hiidlased. Või vähemalt üks nendest, kes tõlgendas rahva vähesust koosolekul äärmiselt jõhkralt: see pidavat tähendama, et rahvas usaldab algatajaid ja et rahvas leiab, et “koostöö arendajatega on hea asi”. “Tule taevas appi!” karjataks Lennart Meri*.
Ilmselt on kõik juba otsustatud, ainult allkirjad on koostööprotokollilt puudu ja formaalselt (rõhutan: formaalselt) peab ju rahva arvamust küsima. Ning asjaga olevat kiire – tuurid pannakse peale, et inimestel, aga ka meiepoolsetel otsustajatel volikogus, poleks aega mõelda, süvenemisest rääkimata.
Lugesin, et Käina ja Emmaste on end hiidtuulepargi asjadest distantseerunud. Aga kole oli lugeda, et seda on teinud ka HOL, neil pole olnud aega asjaga tegelda ja neil on otsustamiseks liiga vähe infot. Tulnud siis kasvõi kinosaali, oleks natust valgust saanud.
Lausa küüniline oli aga nii kõrgel tasemel olevalt inimeselt nagu seda on omavalitsusliidu esimees lugeda väidet: “Kui Hiiu vald seda soovib, võiks seda arutada HOLi volikogus (NB! – mitte HOLis).” “Tule taevas appi!” teist korda.
* Tuulepargi nimi on Loode-Eesti meretuulepark. Eesti kõige suurem tuulepark. Eespool-tsiteeritust tuleb välja, et tuulepargi rajamine on ainult Hiiu valla asi. See puudutab ainult kõplasi ja väga vähesel määral kõiki hiidlasi. Tuulepargivastastest on triikrauaga üle sõidetud – nemad on juba maatasa. Nelja Energia on kuulutanud, et loodusele ei tehta mingit kahju, et tulu asjast on kogu Eestile jne.
* Sellisel juhul – ja nüüd tuleb mu jutu programmiline osa – tuleks asja arutada:
1) kogu Loode-Eesti elanikkonnaga; 2) kogu Eesti rahvaga.
See asi aga tahetakse ära teha n-ö nurga taga. Tuugeneid toodetakse, tuugeneid müüakse, tuugenid tuleb lõppude lõpuks ka kusagil – olgu siis maal või merel – maasse torgata. Olen kindel, et Nelja Energia on nii ülbe küll, et tal on need tuulegeneraatorid juba ära ostetud ja  kusagil kapis olemas. Ja hiidlasi peetakse üldiselt kui mitte just totudeks, siis vähemalt leplikeks küll. Äravaigistadagi oli neid ju küllalt lihtne.
* Aga Loode-Eesti ja kogu Eesti rahval läheb nüüd kiireks, sest juba mais on kavas merealade teemaplaneering, mis sisaldab ka tulevaste meretuuleparkide (NB! – mitmus!) asukohti, kooskõlastada. Kellega? Kui see ei ole kogu Eesti asi, siis kelle asi see üldse on?
Minu ettepanek on, et kuigi riigikogu on seadusandlik organ, peaks neid kogu Eestit puudutavaid küsimusi, projekte ja protokolle arutama süvenenult kõige kõrgemal riiklikul tasandil.
Esialgu aga võtame välja oma taskuraamatud või kalendrid ja kirjutame sinna 5. juuni peale: Hiiumaa juba mais kooskõlastatud (kellega?) merealade teemaplaneeringu viimane arutelu seminaril, kus tohib välja tulla viimast korda ainult väga põhjendatud korrigeerimisettepanekutega. Jälgigem reklaami ja mingem seminarile (kui seda just viimasel hetkel kinniseks ei kuulutata).

Ave Alavainu

* see väljend kuulub algselt Lennart Merile; Ansip viis selle vaid ‘laiade rahvahulkadeni’.

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...