Connect with us

Arutelu

Loode-Eesti meretuulepark on Kogu Eesti Asi

Kirjutama ärgitas teisipäeva, 13. mai ajalehe esiküljel olnud suur ja küsiv pealkiri “Suur raha hiidlasi ei huvita?”. Hakkasin lugema ja imelikul kombel polnud loos rahast üldse juttu! Küll aga kurdeti rahva vähese huvi üle tuulepargi rajamise asjus.
Kohal olid need, kes oma ametikoha tõttu pidid olema + kuus (loe ja kirjuta: kuus!) inimest mujalt. Samas lehes anti ka teada, et Anvar Samostiga käis juttu ajamas vaid paar inimest.
No, kuulge – sellise publikuarvuga võrreldes on Ave Vita! kultuuriõhtud oma 20-30 külalisega lausa massiüritused!
* Mäletan saja ja enama osavõtjaga tuuleparkide-teemalisi koosolekuid neli ja enam aastat tagasi. Käisin isegi ülerahvastatud kinosaalis nn arendajaid  kuulamas. Olid need vast mesijutud! – Ei mingit kahju keskkonnale, ei mingit kahju kellelegi, aina üks kasu kõigile. Rahalisest kasust toona ei räägitud.
Rahvas oli aktiivne, kogusime 8000 allkirja, mis tänaseks olla kehtivuse kaotanud. Kui see pole demagoogia, siis mis see on?!
Mulle tundus juba tookord, et mäng käib kõrgelt üle meie peade. Saab toimuma hiidlastest otsustajate ajupesu, kodanikke-allkirjaandjaid aga lihtsalt uinutatakse – küll nad viimaks ära väsivad ja tüdinevad. Hiiu vallavolikoguga on see juba juhtunud, minuga juhtus ka. Aga ma ärkasin nüüd üles. Mida soovitan volikogulegi.
Huvitav oli (küll ridade vahelt) lugeda ka seda, et tuulepargi rajamise koostööprotokolli Nelja Energiaga algatasid… hiidlased. Või vähemalt üks nendest, kes tõlgendas rahva vähesust koosolekul äärmiselt jõhkralt: see pidavat tähendama, et rahvas usaldab algatajaid ja et rahvas leiab, et “koostöö arendajatega on hea asi”. “Tule taevas appi!” karjataks Lennart Meri*.
Ilmselt on kõik juba otsustatud, ainult allkirjad on koostööprotokollilt puudu ja formaalselt (rõhutan: formaalselt) peab ju rahva arvamust küsima. Ning asjaga olevat kiire – tuurid pannakse peale, et inimestel, aga ka meiepoolsetel otsustajatel volikogus, poleks aega mõelda, süvenemisest rääkimata.
Lugesin, et Käina ja Emmaste on end hiidtuulepargi asjadest distantseerunud. Aga kole oli lugeda, et seda on teinud ka HOL, neil pole olnud aega asjaga tegelda ja neil on otsustamiseks liiga vähe infot. Tulnud siis kasvõi kinosaali, oleks natust valgust saanud.
Lausa küüniline oli aga nii kõrgel tasemel olevalt inimeselt nagu seda on omavalitsusliidu esimees lugeda väidet: “Kui Hiiu vald seda soovib, võiks seda arutada HOLi volikogus (NB! – mitte HOLis).” “Tule taevas appi!” teist korda.
* Tuulepargi nimi on Loode-Eesti meretuulepark. Eesti kõige suurem tuulepark. Eespool-tsiteeritust tuleb välja, et tuulepargi rajamine on ainult Hiiu valla asi. See puudutab ainult kõplasi ja väga vähesel määral kõiki hiidlasi. Tuulepargivastastest on triikrauaga üle sõidetud – nemad on juba maatasa. Nelja Energia on kuulutanud, et loodusele ei tehta mingit kahju, et tulu asjast on kogu Eestile jne.
* Sellisel juhul – ja nüüd tuleb mu jutu programmiline osa – tuleks asja arutada:
1) kogu Loode-Eesti elanikkonnaga; 2) kogu Eesti rahvaga.
See asi aga tahetakse ära teha n-ö nurga taga. Tuugeneid toodetakse, tuugeneid müüakse, tuugenid tuleb lõppude lõpuks ka kusagil – olgu siis maal või merel – maasse torgata. Olen kindel, et Nelja Energia on nii ülbe küll, et tal on need tuulegeneraatorid juba ära ostetud ja  kusagil kapis olemas. Ja hiidlasi peetakse üldiselt kui mitte just totudeks, siis vähemalt leplikeks küll. Äravaigistadagi oli neid ju küllalt lihtne.
* Aga Loode-Eesti ja kogu Eesti rahval läheb nüüd kiireks, sest juba mais on kavas merealade teemaplaneering, mis sisaldab ka tulevaste meretuuleparkide (NB! – mitmus!) asukohti, kooskõlastada. Kellega? Kui see ei ole kogu Eesti asi, siis kelle asi see üldse on?
Minu ettepanek on, et kuigi riigikogu on seadusandlik organ, peaks neid kogu Eestit puudutavaid küsimusi, projekte ja protokolle arutama süvenenult kõige kõrgemal riiklikul tasandil.
Esialgu aga võtame välja oma taskuraamatud või kalendrid ja kirjutame sinna 5. juuni peale: Hiiumaa juba mais kooskõlastatud (kellega?) merealade teemaplaneeringu viimane arutelu seminaril, kus tohib välja tulla viimast korda ainult väga põhjendatud korrigeerimisettepanekutega. Jälgigem reklaami ja mingem seminarile (kui seda just viimasel hetkel kinniseks ei kuulutata).

Ave Alavainu

* see väljend kuulub algselt Lennart Merile; Ansip viis selle vaid ‘laiade rahvahulkadeni’.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...