Connect with us

Uudised

Lasteaias sirguvad lapsed ja kõrvitsad

Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Suve algul ilmusid Hiiu valla lasteaia Kalda maja õuele vahvad peenra­kastid – praegu on kõrvitsataimed juba suured ja silmailuks lisatud lilledki täis­õites.
Ettevõtmise taga on Hiiu valla lasteaia töötaja Auriika Kivi, kes Hiiumaa ameti­koolis õpib linnaaednikuks. Oma praktika raames rajaski ta lasteaia õuele mõned pisikesed peenrakastid.
Rühmaruumide aknalaudadel on taimi varemgi kasvatatud. Ka köögiviljade kasvatamisest lasteaia õuealal on juttu olnud, kuid seni on asi tegemata jäänud vandaalidehirmu pärast.
“Meie õues käiakse hästi palju ja vahel tehakse ka pahandust,” selgitas Kivi, et lasteaia juhtkond on mõtet varemgi arutanud.
Kuna ametikooli õpilasel on ette nähtud praktika, otsustas Kivi kaks mõtet kokku panna ja vaadata, kas asi on ikka nii trööstitu.
“Ja tundub, et täitsa töötab! See hirm, et midagi lõhutakse või tehakse, ei pea ka paika,” rõõmustas Kivi, et taimed on ilusti suureks kasvada saanud.
Lapsed aitasid
Kuigi tegemist oli praktikatööga ja peamiselt tegi Kivi kõik tööd omal käel, aitas teda ka lasteaia pere. Näiteks Pääsukeste ja Oravate rühma lapsed kasvatasid ette kõrvitsataimed. Taimi sai kohe nii palju, et jätkus ka lastele koju viia ja laiali jagada.
Juuni algul, kui Auriika ettekasvatatud taimi peenra­kastidesse ümber istutas, tekitas see lastes palju elevust.
“Palusin siis õpetajatel lastele seletada, mis nende ettekasvatatud taimedest saab ja tundus, et lastel oli väga huvitav,” kirjeldas Kivi.
Töö ja laste kõrvalt kooli
Auriika Kivi töötab lasteaia majandusjuhatajana. Mõte, minna uuesti kooli, tärkas tal esimest korda juba
15 aastat tagasi, kuid siis jäi kooliminek katki. Uuesti pani kooliminemise mõtte talle pähe Hebe-Kai Kann, kes töötab Hiiumaa ametikoolis floristi eriala juhtõpetajana ja kelle lapsed Kalda maja lasteaias käivad.
“Temalt tuli ju tegelikult ka see esimene mõte, et kasvataks lasteaia hoovis köögivilju,” selgitas Kivi.
Selleks, et oleks julgem linnahaljastusega tegeleda, soovitas Kann tal tulla ametikooli vastavat eriala õppima. Peale kaalumist otsustas Auriika Kivi eelmise suve lõpus ametikooli paberid sisse viia ja on nüüd, peale esimest õppeaastat, otsusega väga rahul.
“Ma olen sealt nii palju praktilisi teadmisi juurde saanud, et isegi kui ma otseselt seda tööd tegema ei hakka, saan saadud teadmisi kasutada oma aias,” ütles Kivi.
Ainus, mis teda hirmutab, on ladinakeelsete taime­nimede eksam, mis järgmisel suvel ees ootab. “Ega ma ei tea, kuidas ma kõik need nimed meelde suudan jätta,” nentis Auriika Kivi, et keeled ei ole ta tugevaim külg.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...