Connect with us

Uudised

Sõimerühma tuleb sügisest vähem lapsi

Harda Roosna
Kärdla lasteaia sõime­rühma Kiisud abiõpetaja koondatakse, see aga paneb lapsevanemaid muretsema, kas nende laps sügisel sõimerühma ikka võetakse.
Abiõpetaja, kes on veel ametis kuni 31. maini ütles, et lasteaia juhataja hoiatas teda eelmisel sügisel, et laste vähesuse tõttu võib selline asi tulla. “See töö meeldib mulle väga, aga seda, mis edasi saab, seda ma praegu ei oska öelda,” ütles ta.
Kärdla lasteaia juhataja Tiina Hinno märkis, et üheski teises Hiiumaa lasteaias ei ole sellist ametikohta, nagu abiõpetaja. Ka nende lasteaias on see ametikoht olnud vaid siis, kui laste arv rühmas on ületanud lubatud piirmäära.
Lapsevanemate mure aga on, et abiõpetaja koondamise järel saab sügisest sõime­rühma võtta vähem lapsi. Seni on Kärdla lasteaia sõime­rühm olnud hoolekogu otsusega suurem, kui seda näeb ette koolieelsete lasteasutuste seadus. Sõime­rühma lubatud suurus on 14+2 last ehk 16 last, aga Kärdla lasteaia sõimerühma Kiisud nimekirjas on 18 last.
“See pluss kaks on hoolekogu loal meil olnud ju lausa pluss neli,” selgitas Hinno, miks oli siiani vaja poole kohaga abiõpetajat.
Hinno kinnitas, et 1. mai seisuga laekunud avalduste põhjal puudub vajadus suurema sõimerühma järgi sügisest. “Praegu me näeme, et tuleb normarv lapsi, aga kui peaks suve jooksul soovijaid juurde tekkima, siis tuleb asjaga edasi tegeleda,” selgitas Hinno.
Juhataja ütles, et ka Hiiumaa sündide arvu järgi otsustades sõimerühma kohtade nappust ei tohiks tekkida.
Oluline isik
Kui õpetaja-abi aitab lauda katta ja voodit korrastada, siis abiõpetaja toetab põhi­õpetajat eelkõige lastega tegelemisel. Olgu see siis abistamine söömisel, riidesse­panemisel või lasteaiaga harjumisel hommikusel nutu ja ärevuse ajal.
Just viimase pärast on ka lapsevanemad muret tundnud, sest just hommikul on vaja kedagi, kes aitaks kiirel ajal lapsel võimalikult rahulikult lasteaeda jääda, et vanemad saaksid tööle minna.
Hinno ütles, et sellele on juba mõeldud: “Kuna meil on plaanis oma maja siseselt töökorraldust natukene ka sättida, siis abi on kindlasti olemas – lapsevanemal selle pärast muret küll ei ole vaja tunda.”
Maris Kriggulsoni kolme­aastane laps käib veel viimast aastat sõimerühmas ja noorema lapsega ollakse lasteaia koha järjekorras. “Loodame sügisest ikka koha saada, kuid veel ei ole sellele kinnitust tulnud,” ütles ta.
Kriggulson leidis, et abiõpetaja kohta on vaja: “Sõime­rühmas on praegu neid pisikesi nii palju, kes vajavad hoolt ja armastust, aga näiteks ka abi riietumisel.”
Kriggulson ütles, et väikeste jaoks on lasteaias tegemist uue keskkonnaga ja on vaja ühte inimest, kes märkaks, kui lapsel on kohanemis­raskusi või vajab ta pisut enam tähelepanu, sest igatseb oma vanemate järele. “Praegu on meil ka väga vedanud, sest abiõpetaja saab lastega väga hästi läbi, olen kuulnud, kuidas teised vanemad meelitavad oma natuke kurba last, kes ei taha lasteaeda minna, just sellega, et tädi Anne ootab,” rääkis Kriggulson.
Põhjuseks palgatõus?
Lapsevanemad, kes leidsid, et abiõpetaja koht on vajalik, pöördusid Kärdla osavalla­kogu poole. Osavallakogu arutas küsimust ka 15. märtsi koosolekul ja leidis, et eelarves on selleks vahendid olemas ja nad ei pea õigeks laste arvelt kokku hoida. Koosoleku protokollis on märge, et osavallakogu soovib saada vastavaid selgitusi oma järgmisel koosolekul.
Eile aga selgus, et osavallakogu ei ole antud küsimusega vallavalitsuse poole siiski pöördunud.
Oletus, et abiõpetaja ameti­koht koondatakse kulude kokkuhoidmiseks, ei vasta Hiiumaa valla haridusosakonna juhataja Karin Kokla sõnul tõele. Tema andmetel alustab sõimerühmas 2019. aasta septembris 11 last ja õppeaasta jooksul lisandub veel kolm. Kokla sõnul seega vajadus lisatööjõu järele puudub, sest kaks õpetajat ja õpetaja-abi on sõimerühmas olemas.
Kokla märkis, et uues ühises Hiiumaa vallas on otsustatud ühtlustada haridus­asutuste sisu ning abiõpetajat
pole ka teistes Hiiumaa laste­aedades. Juhul aga, kui uueks õppeaastaks tuleb rohkem kui 14 avaldust, saab sõimerühma suurendada kuni kahe lapse võrra. Kokla ütles, et siis on vajadusel võimalik abiõpetaja uuesti palgata.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...