Connect with us

Uudised

Kõpu õppekoht seab uusi sihte

Hiiumaa mudeliklubi
Kärdla ühisgümnaasiumi Kõpu õppekoha juht Valeri Gramakovski tahab käiku panna koolibussi ja avada õpilaskodu ka nädalavahetusteks – kõik selleks, et lapsevanemal ja lapsel oleks rohkem valikuvõimalusi.
Kõpu õppekoha sõbrapäeval peetud perepäevast, kui uksed avati kõigile huvilistele, sai osa üle poolesaja inimese. Kuigi õppekoha juhi Valeri Gramakovski meelest oleks neid võinud olla rohkemgi, teeb talle rõõmu, et nende kooli kümnel õpilasel on nii suur tugivõrgustik. “Nägin kui suur on meie Kõpu pere – meie õpilaste ümber on üle neljakümne toetava ja armastava inimese,” ütles ta päevast kokkuvõtteid tehes.
Külalisi oli noorsootöökeskusest, noorsoopolitseist, Hiiumaa mudeliklubist, tulevane narkokoer Isak koos koerajuhi Ketlyn Pälliga. Õpilased ise aitasid läbi viia töötubasid. Appi tulid ka Kärdla ühisgümnaasiumi tüdrukud, kes korraldasid tantsu töötoa, olid abiks köögis ja viisid läbi õnneloosi.
Külalised väga oodatud
“Meil oli vahva ja kõik toimis!” kinnitas Gramakovski. Samas kurvastas teda, et avatud uste päeval polnud naabervaldade esindajaid. See-eest oli kohal Hiiu vallavanem Georg Linkov,
kes oli kaasa võtnud ka pere: pojad ja enda ema.
Esmaspäeval, 16. veebruaril korraldas kool seminari vormis infopäeva. Ka siis olid osalema kutsutud saare teiste haridusasutuste juhid, sotsiaaltöötajad, eripedagoogid, allasutuste ja avatud noortekeskuste juhid, kuid ka siis oli osalejaid n-ö väljastpoolt vähe.
“Perepäeval ja infopäeval oli naabervaldade huvi ja osalus väga kasin vaatamata sellele, et veel viimasel nädalal sai välja saadetud kolm meeldetuletust, ei reageerinud enamus võrgustikust sellele üldse. Ainult Hiiu vald ja maavalitsus olid heal tasemel esindatud,” rääkis Gramakovski.
Tema hinnangul läks infopäev sellel vaatamata, et koos oli n-ö oma seltskond, korda: “Need mõtted, mis seal läbi räägitud ja paika said, olid väärtuslikud ja ühtne mõtlemine, mis sündis, oli hästi tore.”
Kavas kaasata uusi sihtgruppe
Kärdla ühisgümnaasiumi direktor Ivo Eesmaa rääkis infopäeval kooli visioonist ja õpilaskesksest õppimisviisist. Kooli tugiteenuste juht Tiiu Malk selgitas õpetamise metoodikat ja rääkis, kes võiks olla kooli sihtgrupp lisaks lihtsustatud õppekava järgi õppijatele. Tema idee on kaasata õppetööse ka teisi hariduslike erivajadustega lapsi, näiteks neid, kellel on aktiivsus- ja tähelepanuhäired või käitumishäired. “Mulle meeldis Malga väljapakutud mõte, et neile õpilastele võiks Kõpu õppekoht pakkuda ajutiselt tugiõpet, et nad pärast seda võiksid oma kooli naasta edukamatena,” rääkis
Gramakovski.
Õppekoha juht kinnitas, et selles pole midagi võimatut: “Meie kooli personal on väga tubli ja professionaalne ning vajadusel valmis ka juurde õppima.”
Vajadus sellise tugiteenuse järele tema hinnangul aina kasvab, sest tähelepanuhäirete ning õpi- ja käitumisraskustega õpilasi on koolides varasemast rohkem. Kui need õpilased peatuksid Kõpu kooli õpilaskodus, saaks õpetajad nendega tegeleda n-ö ööpäevaringselt. “Siin saaksid nad selle toe, mida tavakooli õpetaja, kel kakskümmend õpilast klassis, ei jõuagi anda,” kinnitas Gramakovski.
Lapsevanem Karmo Voolma hinnangul on hea ka see, et Kõpu kool on natuke eraldatud ja pole müügikohta, kust laps saaks iga hetk osta komme, krõpse, rämpstoitu ja karastusjooke.
“Kui keset koolipäeva maiustusi süüa, teeb see lapsed hüperaktiivseks,” kinnitas Gramakovski.
Toitumisnõustaja Liina Siniveer kinnitas Hiiu Lehele, et toitumisspetsialistid on viimasel ajal aina enam veendunud, et ebaõigel toitumisel ja liigsel magusatarbimisel on üsna otsene mõju lapse aju arengule ja käitumisele.
Panna käiku koolibuss
Gramakovski ise rääkis info­päeval kooli pakutavatest teenustest ja tulevikust. Ta ütles, et koostöös Hiiu vallaga on kool valmis käima panema koolibussi, mis võimaldaks õpilastel sõita hommikul kooli ja õhtul koju. See tähendaks, et Kõpu õppekohas õppimise eelduseks ei ole enam elamine kooli õpilaskodus. “Paljude perede jaoks on oluline, et laps tuleks õhtul koju tagasi. Samas on ka peresid, kust lapsel on parem olla eemal, aga peamine on, et lapsevanematel tekiks valikuvõimalus,” ütles Gramakovski.
Õppekoha juht kinnitas, et nii mõnedki praegu koolis õppivad lapsed sooviksid samuti kasutada võimalust sõita õhtul tagasi koju.
Ta on juba uurinud, kuidas bussid valdadest Kärdlasse liiguvad ning arvutanud, milline oleks õige aeg, mil buss peaks Kärdlast edasi Kõppu sõitma. Selle bussiga saaks soovijad sõita ka Vigri lasteaeda. Kohe tagasi Kärdlasse sõitev buss võiks Lauka koolist peale võtta mõne klassitäie või grupi õpilasi, kes näiteks soovivad sel päeval kasutada tulevase riigigümnaasiumi õppeklasse-laboreid. Teistest varem lapsed ärkama ei peaks, kuna Kõpu koolis algavad tunnid tund aega hiljem, kell üheksa. Tagasisõitu alustaks buss nii, et Kärdlast saaksid õpilased ümber istuda kell 17.20 väljuvatele bussidele.
Gramakovski selgitas, et bussi väljumise ajaks on õpilastel koolitööd tehtud ja huviringides osaletud ning koju jõudes saaks ta olla koduste asjade päralt: pere, mängud, sõbrad. “See oleks ka lapsevanemale mugav, sest koolis töötavad õpetajad, kes oskavad õpilasi õppetöös järele aidata,” lisas ta. Selleks on peale õppetööd, kella kahest alates tööl õpetaja, kes aitab õpilastel kodutöid teha.
“Tõdesime, et me peame sellise bussi käima panema ja piisava laste arvu korral on see täiesti võimalik,” ütles Gramakovski. Tema hinnangul võiks bussi käima panna juba maikuust.
Õpilaskodu nädalaringseks
Alates septembrist on kool valmis pakkuma õpilaskodu seitsmel päeval nädalas nendele lastele, kes seda vajavad. See oleks võimalus lastele, kes vajaksid õpilaskodu ka mõnel nädalavahetusel ning annaks võimaluse kooli vastu võtta ka mandri õpilasi.
“Praegu on Eestis ainult üks kool, kus seda pakutakse ja kõik – rohkem ei ole! Nii et see on praegu defitsiit ja meil on võimalus seda pakkuda,” ütles Gramakovski.
Tema sõnul on mandrilt juba küsitud õppekohti, aga tihti on asi jäänud selle taha, et õpilane peab igal nädalavahetusel sõitma mandrile tagasi, kuna õpilaskodu nädalavahetusel ei tööta. Gramakovski ütles, et tegelikult on kool juba praegu suuteline kuni kümnele õpilasele pakkuma õpilaskodu ka nädalavahetustel. Kui vaja, ka rohkematele, kuid
Gramakovski oletas, et ilmselt ei ole neid lapsi, kes nädalaringset õpilaskodus elamist vajaks, üle kümne. Õpilaskohti on Kõpu koolis 30, maksimaalselt 50 lapse jaoks.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...