Connect with us

Uudised

Koostöökogu projekt võitis esikoha

Alar Allas
Eile kuulutati Tallinnas välja parimad rahvusvahelised LEADER-­koostööprojektid – viiest võitjast üks oli Hiidlaste koostöökogu Sirguvad Söögisellid.
“See on parim LEADER projekt, mida ma nende aastate jooksul näinud,” ütles konkursi korraldanud Maamajanduse infokeskuse juhataja Krista Kõiv. “Väga tublid olete seal Hiiumaal.”
Konkursi “Märka LEADERit” finaali pääsesid mõlemad Hiidlaste koostöökogu projektid – kaks neid viieaastase tegevusaja jooksul olnud ongi.
Tulemuse teeb eriti märkimisväärseks asjaolu, et võitjad valiti erinevatest Läänemere­­maadest esitatud 60 maaelu edendava projekti seast. Neist konkursi finaali hääletati 21.
Edu tõid söögisellid ja purjetamine
Projekt Sirguvad söögisellid/ Growing Gastrounauts püüab tugevdada koolide ja kohaliku toidu tootjate vahelisi suhteid. Projekti käigus uuriti võimalusi, mida pakuvad lühikesed tarne­ahelad, vahetati kogemusi ja õpiti üksteiselt.
Projekti tegevused jaotusid kaheks: osa neist suunatud koolilastele, teised mõeldud koolide, eelkoolide ja lasteaedade kokkadele ja toiduga varustajatele. Tulemusena valmib interaktiivne kokaraamat, mis ilmub eesti, prantsuse ja inglise keeles.
Praegugi on projektijuht Ly Kaups ja LEADER tegevsukeskuse juhataja Reet Kokovkini, ettevõtjate ja kahe projektis osaleva lapsega Inglismaa partnerite juures. Seetõttu ei saanud nad ka eile õhtul toimunud galal auhinda vastu võtma külas. Kohal oli koostöökogu juhatuse liige Anu Pielberg.
Veel jätkuva projekti partneriteks on Shropshire partenerluskogu ja Kesk-Warwickshire külade koostöökogu, mõlemad Inglismaalt, ning Hiidlaste koostöökogu ja Saarte koostöökogu Eestist.
Teine finaali pääsenud Hiidlaste koostöökogu koostööprojekt oli “Rahvusvaheline koostöö traditsioonilise purjetamise ja merepärandi edendamisel”.
Selle projektiga püüti taastada merepärandit ja laevaehitust Läänemerel. Korraldati ühiseid seminare, purjetamiskoolitusi, avatud laevade päevi ja ehitati laevu traditsioonilisel kombel.
Juba lõppenud projekti juhtis Ain Tähiste, juhtpartner oli Karhuseutu koostöökogu Soomest, partnerid Hiidlaste koostöökogu Eestist ja Bornholmi koostöökogu Taanist.
Krista Kõiv ütles, et konkurss andis väga hea ülevaate, mida teistes riikides ­LEADER-meetme abil maaelu arendamiseks tehakse. “Loodame, et need edulood aitavad innustada maapiirkondade elanikke oma paikkonna arendamisel,” lisas ta.
Parimad koostööprojektid valiti viies kategoorias – noorte-, turismi-, kultuuri-, piirkonna arengu- ning kohalike ressursside ja keskkonnaprojekt.

Veel lugemist:

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Uudised

Möödunud laupäevast alates tegutseb Kärdlas mittetulunduslik ühendus, millele asutajad andsid nimeks Kärdla Linna Selts. Tegu on seltsiga, mille liikmed toetuvad omaalgatusele ja seavad eesmärgiks...