Connect with us

Uudised

Kiire interneti saajaid rohkem kui soovijaid?

Viie aastaga on Elektri­levil plaan kiire interneti ühendus luua ligikaudu 1300 Hiiumaa kodus, samas aasta lõpuks oli oma soovist teada andnud kõigest 626 majapidamist.
Äsja avas Elektrilevi veebi­lehe, kus saab uurida, kas viie aasta jooksul jõuab kiire internet ka sinu koju. Vaadates Elektrilevi saadetud tabelist Hiiumaa asulatest laekunud sooviavaldusi, tundub, et hiidlaste huvi kiire interneti ühenduse vastu on leige. Kõige enam on oma soovist teada andnud Kärdla linna elanikud – eelmise aasta lõpuks laekus kokku 112 avaldust. Kärdlale järgnes Käina alevik 20 ja Kõrgessaare alevik 10 soovi­avaldusega. Enamikust Hiiumaa küladest laekusid vaid üksikud avaldused.
Kontrollides asulaid, kuhu Hiiumaal kiire interneti ühendus plaanis rajada, üllatas avastus, et näiteks mitme kortermajaga Lõpe külla valgus­kaablit tuua ei plaanita. Hoolimata sellest, et tegemist üpris suure külaga, avaldas sealt soovi kiire interneti ühendusega liituda vaid üks majapidamine.
Samas on majapidamisi, mis andsid enda soovist teada juba Hiiumaa valla korraldatud küsitluse ajal.
Milleks korduv küsitlus
Nii on küsimusi tekitanud, miks kulutas vald üle 10 000 euro Hiiumaa lairibavõrgu arendamise uuringuks, kui sama­sugust küsitlust viib nüüd läbi ka Elektrilevi.
Küsitluse üks läbiviijaid Katrin Sarapuu Hiiumaa arendus­keskusest ütles, et kõik sooviavaldused, mida oli 519, sai Elektrilevile üle antud ning neid andmeid lubati ka kasutada.
Kõrgessaare osavalla vanem Üllar Laid ütles, et andme­baas anti Elektrilevile küll üle, kuid see ei kohusta ettevõtet millekski. Pigem oli tema sõnul tegu indikatsiooniga, kui suur on esmane huvi kiire interneti võrguga liitumiseks.
Piir 15–20 majapidamist?
Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles märtsis kohtumisel Hiiumaa MTÜde esindajatega, et  Elektrilevi esindajad käisid vallavalitsuses ja nende sõnum oli, et riik pole andnud piisavalt vahendeid, et viia kiire internet kõikidesse maja­pidamistesse. Nii alustab Elektrilevi küladest, kus on rohkem kui 20 majapidamist. See arv olevat tasuvuspiiriks ja väiksemates külades oleks mõistlik kaabli asemel ühendus n-ö üle õhu.
“Paralleelselt tegeletakse ka väiksemate külade jaoks lahenduse leidmisega ja võib- olla saab ja tuleb ka vald omalt poolt appi,” ütles vallavanem tookord.
Elektrilevi kommunikatsioonijuht Peeter Liik ütles, et 20 majapidamise piiri nende poolt seatud pole. “Elektrilevi ei ole määranud konkreetset piiri, millest rohkem või vähem peaks piirkonnas majapidamisi olema,” kinnitas ka Elektrilevi taristu liitumiste teenuste juht Oliver Ruus.
Kõrgessaare osavalla vanem Üllar Laid ütles, et Elektri­levi huvi on viia kiire internet suurematesse asulatesse, aga valla huvi, et see jõuaks ka väiksematesse küladesse. Samas peab kusagile tõmbama piiri, kust see enam ära ei tasu. Nii annabki vallavalitsus Elektrilevile üle nimekirja küladest, kus on vähemalt 15 majapidamist.
Sooviavaldus tähtis
Oliver Ruus selgitas, et viie aasta plaanid on tehtud, arvestades kaht aspekti – milline on antud piirkonna elektrivõrk ning kui palju on piirkonnast tulnud sooviavaldusi. Tema sõnul on see nende jaoks ainuke indikatsioon, kui paljud potentsiaalselt hakkaksid asulas teenust tarbima, kui ettevõte teeb kulutused võrgu ehitamiseks.
“Samuti arvestame baasvõrguga ühendamise võimalikkusega ning kas ja kuidas on võimalik teenusepakkujaid teenusega kohale tuua,” lisas Ruus.
Tema sõnul on igati aru­saadav, et vajadus kvaliteetse ja kaasaegse interneti­ühenduse järele on ilmselt oluliselt rohkemates kohtades kui Elektrilevi suudab viie aastaga ära katta. “Anname endast parima, et võimalikult paljudesse piirkondadesse tuua kvaliteetne võrguühendus,” lubas ta.
Hiiumaa jaoks on hea uudis see, et viie aastaga rajatav kiire interneti võrk on praegu juba kavandamisfaasis ja esimestes piirkondades peaks Elektrilevi ehitustegevusega alustama juba 2020. aastal.
Kokku tahab Elektrilevi viie aasta jooksul kiire interneti võrku ühendada ligikaudu 200 000 kodu.

Veel lugemist:

Pääste

Esmaspäeval kell 10.34 teavitati häirekeskust, et Kärdlas Põllu tänaval on põlema süttinud katlamaja. Päästjad selgitasid välja, et põleng on korstna ja seina vahel ning...

sport

Laupäeval toimunud Paluküla maastikujooksu põhidistantsil olid parimaad Anni Kingsepp ja Karl Johan Kastein. Osalejaid jagus ka lühematele radadele jooksma ja matkama. Täpsemad tulemused leiab...

Uudised

Turul tegutsevad ettevõtjad imestavad, et kui plaanitud riigimaja kerkib alles kahe aasta pärast, poleks olnud põhjust lammutamisega kiirustada. Turul müüjad peavad aga tegevuse lõpetama...

Arvamus

Mõned aastad tagasi tegin ühe suure Saksa telekanali jaoks filmi Kihnu majakavahist Ellyst, kes pidas lisaks majakavahi ametile veel kodumajutust, tegi seepi ja jäätist,...