Jälgi meid

TERVIS

Käinas saab perearsti juurde pausita

TERVISEAGENTUUR
Kuni uue perearsti Helve Kansi tulekuni jätkab Käinas teenuse osutamist perearst Madis Tiik. Uudsena pakutakse Käinas eelvisiidi teenust.
Kui Terviseamet jaanuaris leidis konkursi korras Käinasse uue perearsti dr Helve Kansi, lepiti kokku, et ta alustab tööd 1. juulist. Praegu perearstina töötav dr Madis Tiik oli määratud Käina nimistu perearsti ajutiseks asendajaks kuni 30. aprillini. Nende kuu­päevade vahele jääb kaks kuud. “Kuni 30. juunini jätkame meie,” kinnitas pere­arst Madis Tiik, et enne uue perearsti tulekut Käina nimistu inimesed teenuseta ei jää ja pausi ei teki.
Dr Tiik on Käina kandi inimeste perearstina töötanud nüüdseks ligikaudu aasta aega. “Mis puutub Käina perearstikeskuse töö­korraldusse peale 1. juulit, siis patsientide jaoks muutub vaid perearst, kõik muu jääb samaks,” lisas ta.
Käivitus Eelvisiit
Alates tänavuse aasta jaanuarist pakub Käina tervise­keskus teenust, mille nimetuseks on Eelvisiit. Tegu on Eesti Tervisekassa poolt toetatud digitaalse teenusega, mille abil saab patsient oma tervisega seotud küsimustes ööpäevaringselt perearsti poole pöörduda.
Tiigi sõnul oli OÜ Tervise­agentuur, mille juhatuse liige ta on, Eelvisiidi projekti esitajaks, kuid pilootetapil osalevad ka teised perearsti­keskused.
“Meie kogemused teistes pilootkeskustes näitavad seda, et koroona kolmas laine on ummistanud perearstikeskused ja Eelvisiidiga seotud töökorralduse muudatused on seetõttu võtnud oodatust kauem aega,” kirjeldas ta takistusi.
Samas Eelvisiidi kasutajate hulk pidevalt kasvab ning tema hinnangul on see praegu oma tervisemure perearstikeskusele edastamiseks kõige kindlam ja kiirem võimalus. Mis Eelvisiidist edasi saab, sõltub Tiigi sõnul paljuski sellest, kas Käina inimesed hakkavad uut teenust kasutama või mitte.
Kasutada lihtne
Tiik selgitas, et Eelvisiidi kaudu saab patsient läbi veebikeskkonna alustada iseseisvalt oma tervisemure lahendamist ning saab esmase hinnangu tervisemure tõsiduse ja kiireloomulisuse kohta.
“Tervisemure jõuab läbi arvutisüsteemi perearstikeskusele edasiseks lahendamiseks,” jätkas Tiik – olgu siis sooviks kroonilise või uue haigusega seotud visiit, retsepti pikendamine, tervise­tõend, vaktsineerimine, lapse läbivaatus või vaimse tervise mure korral psühholoogi konsultatsioon.
Eelvisiidi kasutamine on lihtne – teenusele pääseb ligi tervisekeskuse kodu­lehel terviseagentuur.ee oleva Eelvisiidi nupu kaudu. Pärast identifitseerimist saab isik valida etteantud teekondadest talle sobivaima. Valikuteks on: uus tervise­mure, minu krooniline haigus, terve inimese visiit, retsepti pikendamine, minu vaimne tervis. Kui avanev ankeet täidetud, saab patsient ekraanile esmase tagasiside ning kogu vajalik info, mille põhjal õed ja arstid tegutsema hakkavad, edastatakse perearsti­keskusele.
Meedikute poolelt vaadates muudab Eelvisiit Tiigi hinnangul perearstikeskuse töö sujuvamaks ja aitab leevendada nii töötajate kui keskuse ülekoormust. Võimalus, et patsiendid ise registreerivad oma tervise­mure, vähendab õdede ja arstide koormust, sest läbi süsteemi jõuab nende töölauale patsiendi broneering koos juba täidetud eelinfoga. “Seega on õel ja arstil rohkem aega tegeleda probleemide lahendamisega ning vähem peab aega panustama aegade broneerimisele ja mure välja selgitamisele,” lubas Tiik.
Lisaks tõi ta uue teenuse positiivse küljena esile, et pere­arstikeskuse ülekoormuse korral on võimalik kiireloomulist abi vajavad probleemid teisele keskusele edasi delegeerida.

Veel lugemist:

PERSOON

Seni viljandlasi ravinud dr Helve Kansi asub pere­arstina tööle Käinas, esimene vastuvõtupäev on 1. juulil. Küsisime, mis tunnete-mõtetega uus arst Hiiumaal tööd alustab. Kas...

TERVIS

Perearst Madis Tiik pani kokku tiimi, mis on tänaseks koos paljude teiste abiorganisatsioonidega nädal aega Ukraina ja Poola piiril abistanud sõja eest pagevaid inimesi....

IN MEMORIAM

“Ei ole õige öelda, et inimesed tulevad ja lähevad. On inimesi, kes tulevad ja kunagi ei lähe. Nad on sooja hommiku sarnased. Nad tulevad...

TERVIS

Alates 1. juulist alustab Käina perearstina Helve Kansi (56), kellele terviseameti peadirektor peale kahekuulist konkurssi nimistu kinnitas. Eesti Perearstide seltsi juhatuse liige ja Viljandis...