Connect with us

Tervis

Käina perearst töötab Ukraina-Poola piiril

FB/Madis Tiik
Perearst Madis Tiik pani kokku tiimi, mis on tänaseks koos paljude teiste abiorganisatsioonidega nädal aega Ukraina ja Poola piiril abistanud sõja eest pagevaid inimesi.
“Saaremaalt alustades, Haapsalu ja Pärnu kaudu tuli 1500 kilomeetrit kokku,” nentis dr Madis Tiik, kes uue perearstipunkti avamiseks sõitis kodumaalt kaugele.
Meeskonnas on veel medõed Ada Ojasaar ja Tatjana Treier, parameedik Heily Piip ja kliiniline lastepsühholoog Sirje Rass ning autojuht-­tehnikutena Mart Martma ja Indrek Ait.
Nad olid kaks päeva kohal olnud, kui Aktuaalne Kaamera grupi eestvedajaga intervjuu tegi. Arst rääkis, et töö, mida nad seal teevad, käib piiripunktiga samas rütmis – kell 6 hommikul tehakse piir lahti ja 18 tundi hiljem pannakse kinni. Ta näeb põgenike arvu pidevat suurenemist.
Pikemalt kõneles Madis Tiik meditsiinigrupist Anu Välba juhitud ERRi hommiku­programmis. Ta ütles, et Krościenko piiriületuspunktis praegu erialast meditsiinilist tegevust ei ole eriti vaja olnud, peamiselt osutatakse esmast abi. Põhjuseks on, et seal pääseb piirilt üle paari-kolme tunniga ja inimestel ei teki kurnatust nagu näiteks suures Medykas, kus olevat 50 kilomeetri pikkused autoderivid ja inimestel tuleb pikk tee jalgsi piiripunkti kõndida. Kuid valmistumas ollakse abivajaduse hüppeliseks suurenemiseks, kui kohale jõuavad põgenikud teistest Ukraina piirkondadest ja kui ilmad lähevad külmemaks nagu ilmateade lubab. Tiik ütles intervjuu käigus, et WHO hinnangul võib põgenike arv ulatuda kuni 7 miljonini.
Põhjalik ettevalmistus
“Meil on soojak ja saame telgi samuti hoida soojana,” kinnitas Madis Tiik. Telgi ühises kasutamises leppisid nad kokku Maltalt tulnud abiorganisatsiooniga, kelle parameedikutega koos ka valvekordi peetakse.
Lisaks ütles Tiik raadio­saates, et kaasa võeti varustust juhtumiteks, mida vähegi ette näha osati, nõu peeti Eesti Pagulasabiga. Olemas on nii hapnikuballoonid kui tilk-infusioonisüsteemid ja EKG-aparaadid – erakorralise meditsiini vahendid koos kõikide süstelahuste ja ravimitega. Varustuses on laste joonistamis- ja mänguasjad, lauad-toolid ja voodid, söök-jook, aga ka aparatuur, et tekitada korralik interneti­ühendus ja vajadusel teha telesild Eestiga, et olla ühenduses näiteks PERHi era­korralise meditsiini arstidega.
“Kõik vajalik on meil endil kaasas ja kogu tegevuse finantseerib Terviseagentuur OÜ, annetusi ei ole me vastu võtnud,” selgitas dr Tiik lühidalt Hiiu Lehele, kuidas ettevõtmine toimib.
Arste ja õdesid, kes on teada andnud oma soovist vahetus­meeskonda minna, on eest­vedaja ütlust mööda 20 ringis. Tiigi sõnul on nad valmis vajadusel kuude viisi abiks olema. Esimese meeskonna puhul arvestati kahe nädalaga – siis peaks selguma, kas on vaja jätkata.
Kui plaan paika pidas, startis eile Eestist Krościenko poole järgmine meeskond, kes esimese välja vahetab. “Siin olles me otseselt hirmu ei tunne, sest oleme rindest umbes 500 kilomeetrit eemal, aga hirm on pigem selles, et kui seda sõda ei peatata…,” nentis Madis Tiik.

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...