Connect with us

Uudised

Hiiumaa PKT-projektid jäid rahata

repro
Käina valla projekt Hiiumaa loodus- ja tegevuskeskuse rajamiseks jäi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmi avavoorus rahastuseta. Sama juhtus Pühalepa valla projektiga, millega vald kavatseb Suure­mõisa juustukojas avada külastus­keskuse.
Hindamiskomsijonil olnuks maksimaalselt võimalik kokku saada 4+4 punkti, minimaalne punktisumma, et rahastusotsus olnuks positiivne, oli 2,75 punkti.
Käina spordihoone ühe osa asemele rajatav ja turistidele mõeldud kompleks nn tuuletorn (pildil), teenis ühes plokis piisava arvu, 3,44 punkti, teises liiga vähe – 2,61 punkti.
Negatiivse otsuse tegi komisjon oktoobri lõpus ja järgmisel nädalal kukub tähtaeg, millal otsust vaidlustada saab.
Käina vallavanem Omar Jõpiselg ütles, et neil on kavas hindamiskomisjoni otsus vaidlustada, kuna vallavalitsus leiab, et nende projekti on hinnatud valedel alustel.
“Juhul, kui vaiet ei rahuldata, saame minna teise vooru,” selgitas vallavanem, et taotlemist jätkatakse. Järgmine ehk teine taotlusvoor avaneb järgmisel suvel.
Hiiumaale ettenähtud toetussumma on kokku 2,4 miljonit eurot. Maakondlikku edurivisse seati neli objekti ja seni on esimese kolmega natuke kehvasti: paremuselt esimene jäi esitamata ja järgmised kaks kukkusid läbi hindamisvoorus.
“Kui meie objekt toetust ei saa, võib see Hiiumaa jaoks olla katastroof –võib juhtuda, et me seda raha saarele üldse ei saagi,” ütles Jõpiselg. Tema sõnul üleöö selliseid projekte, mis konkursi tingimustele vastaksid, ei teki. Käina vald on oma projekti kallal teinud poolteist aastat tihedat tööd.
Neljast objektist kolm pausil
Märtsis esitas maavanem Riho Rahuoja ettevõtluse arendamise sihtasutusele neli objekti, mis maavalitsuse ja omavalitsuste hinnangul väärinuks toetust piirkondade konkurentsivõime tugevdamise rahapotist.
Esikohal oli 1000ruutmeetrine Eesti toidu avastus­keskus, mis kavatseti rajada Kärdla sadamaalale. Keskuse maksumus oleks 3 miljonit eurot. Loodeti, et see toob 50 uut töökohta ning
15–20 000 külastajat juba esimesel tegevusaastal.
Eelarvevahendite nappuse tõttu ei esitanud Hiiu vald EASi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmile toetusetaotlust toidu avastuskeskuse rajamiseks. Vallavanem Reili Rand ütles märtsis, et esimesse etappi taotlust ei esitata. Eile ütles Rand, et seda, kas taotlema minnakse teise vooru, pole veel otsustatud.
Teisena pakuti välja Hiiumaa loodus- ja tegevus­keskus, mille maksumuseks 1,4 miljonit eurot. Kolmandaks Suuremõisa lossikompleksi juustukoja rekonstrueerimine külastuskeskuseks – kogumaksumus 0,95 miljonit eurot. Neljandana oli kirjas Käina tööstusala ja -inkubaator maksumusega 0,9 miljonit eurot.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...