Connect with us

Persoon

Argo Nurs avas kaks esimest isikunäitust

Elis Kiin
Fotograaf Argo Nursil on jaanuari esimese pooleni avatud kaks eriilmelist isikunäitust, üks Kärdlas, teine Hellamaal.
Hellamaa perekeskuses on fotonäitus “Mere mitu nägu” ja Kärdla kultuurikeskuses aero­fotode näitus “Pilvepiirilt”. Hoolimata sellest, et Argo Nurs on fotograafina juba üpris tuntud, on need tema päris esimesed isikunäitused.
Mõlema näituse tööd on autori sõnul päris ammusest ajast. Merenäituse fotod tehtud viie aasta jooksul, sama kaua on kestnud ka huvi aero­fotode vastu. Mõlemale näitusele on ta teadlikult valinud ainult Hiiumaal tehtud pildid.
Mõte teha näitus Kärdla kultuurikeskuses on küpsenud ammu: “Ott Lambing on mulle korduvalt ettepaneku teinud, aga kas pole minul aega või pole näitusesaal paras­jagu vaba olnud.”
Hellamaa perekeskuses näituse avamise ettepaneku tegi perekeskuse perenaine Virve Pajo. “Panin pooleteise
nädalaga tööd kokku ja printisin välja,” rääkis Nurs, kes kõik oma teosed prindib materjalile ise.
Kaks näitust korraga oli päris aeganõudev ja suur ettevõtmine ja kumbagi ei avanud ta pidulikult. “Kärdla pildid panime salaja enne Birgit Sarrapi kontserti üles ja viinamarjapakkumist ei teinud, sest nii kuulus ma veel pole,” märkis ta.
Laupäevad pimikus
Kui Nurs 30 aastat tagasi Toomas Paabi fotograafia­ringis käima hakkas, siis vanematel erilist usku polnud, et pojal pildistamise vastu püsiv huvi tekkida võiks. Hoolimata sellest, möödusid kõik Argo laupäevad pimikus sõpradega isetehtud pilte ilmutades, sest tol ajal polnud sellist tehnikat nagu praegu. Aastatega on huvi fotograafia vastu aina süvenenud. “Isa siiani vahel kirub, et mõned vanad seadmed on kapis jalus ja kas mul ikka on neid veel vaja, aga ma ei raatsi ära ka visata,” rääkis Nurs.
Huvi aerofotode vastu tekkis aga juhuste kokkulangemisel. “Mainisin vanemate kuuldes, et äge oleks drooniga pilti teha ja minu suureks üllatuseks kinkisidki nad mulle järgmiseks sünnipäevaks drooni.”
Koostöö kingitud drooniga ei sujunud eriti hästi ja juba esimesel päeval lõpetas see oma teekonna põõsas. Argo sai maaletooja käest vajalikud jupid ja tegi drooni ise korda. Droon ei tahtnud ikkagi hästi koostööd teha ja lõpetaski oma eksistentsi meres. Maale­toojale suutis ta selgitada, et juhtunu polnud päris tema süü ning leiti kompromiss ja tootja müüs Nursile poole hinnaga uue drooni, mis oli juba põlvkond parem ja millega enam viperusi ei juhtunud. Praegu on Argo Nursil juba neljas droon. “See on väga stabiilne tööloom ja sellega ei pea isegi mõtlema, mida teed, vaid lähedki lihtsalt õhku ja lendad,” oli ta rahul.
Metsamassiivide asemel lagendikud
Nursi sõnul on droonifotograafia huvitav, sest kunagi ei tea ette, mida õhust näed. “Nurstes läksin kohta, kus teadsin, et on suured metsamassiivid, aga avastasin hoopis tühjad augud,” rääkis ta. Autoga sõites näeb lageraideid küll ja seda, et metsamajandamine aktiivselt käib, aga õhust avaneb hoopis teine pilt: “Võime öelda, et mets ei kao kuskile ja katastriraamatus on langid endiselt metsamaa, aga silm näitab hoopis midagi muud.” Nurs ütles, et saab aru küll, et metsa istutatakse vähehaaval ka tagasi, aga eraomanikud seda paraku nii usinalt ei tee kui RMK.
Ürituste pildistamine paelub
Küsimusele, mis teema teda praegu enim paelub, vastas Nurs, et kõige rohkem meeldib talle pildistada sündmustel. Näiteks on ta viimasel ajal pildistanud palju pulmi ja juba on ka järgmine  suvi tellimusi täis. Ainult paar vaba aega on veel juulis.
Kuna üha enam tuleb inimesi ja sündmusi pildistada, on ta mõelnud fotostuudio varustuse soetamisele. Koostöös elukaaslase Elis Kiiniga on mõttes kunagi Hiiumaale ka fotostuudio teha. “Temal on inimeste pildistamiseks rohkem silma,” märkis Nurs.
Küsimusele, kas fotograafiast võiks tema jaoks ühel päeval saada täiskohaga töö, vastas Argo Nurs, et võiks, aga mitte Hiiumaal, sest siin poleks piisavalt kliente.
Näitus “Mere mitu nägu” jääb Hellamaa perekeskuses avatuks jaanuari alguseni.
Näituse “Pilvepiiril” aerofotosid saab kultuurikeskuse näitusesaalis vaadata 15. jaanuarini.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...