Connect with us

Suveleht

Suuremõisa lossipäevad kutsuvad mõisa loost osa saama

Kaja Hiis-Rinne

JANE ÜKSIK

Sel nädalavahetusel, 1.-3. juulil tähistatakse Suuremõisa lossi 250. ning Hiiumaa ametikooli 45. sünnipäeva.
Kolmel päeval toimub Suuremõisas mitmeid harivaid, meeleolukaid ning põnevaid sündmuseid, millest on kutsutud osa saama kõik huvilised.

Suuremõisa loss 250

Suuremõisa lossi valmimist ja sünnipäeva võib arvestada mitme daatumi järgi. Krahvinna Ebba Margaretha Stenbock lasi praeguse härrastemaja keskosa ehitada aastatel 1755-1760. Tiibhooned ehitati aga 1772. aastal ja just siis valmis barokne Suuremõisa loss sellisena, nagu me teda täna näeme ja tunneme.

Sajandite jooksul erinevaid riigikordi ja valitsejaid näinud Suuremõisa loss kannab kaasas lugusid, millest mõned on ajaloolaste abil dokumentaalselt tõestatud või ümber lükatud, mõned aga elavad kogukonnas ja rahvapärimuses oma elu. Erinevatest lugudest on kantud ka Suuremõisa lossipäevade kava.

Pilte eilsest ja tänasest Suuremõisast

Reedel, 1. juuli õhtul kell 18.30 avame lossi II korrusel E. von Ungern-Sternbergi joonistusalbumi tööde näituse. SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid kogudest leitud joonistused ja neil kujutatud paigad annavad aimu 19. sajandi mõisarahva elust, kuid nii, nagu tekib uusi teadmisi ja selgust, tekib ajaloolise materjali osas ka uusi küsimusi. Näituse on koostanud Helgi Põllo ja Ingrid Saarnak.

Peale näituse avamist on kõik huvilised oodatud Suuremõisa kohalugude õhtule. Teistkordselt toimuv vestlusõhtu on seekord jagatud kahte plokki: esimene keskendub mõisapärimusele nii Hiiumaal kui üldiselt Eestis, teine mõisas tegutsenud koolide lugudele.

Mõisapärimuse plokki juhib ajaloolane Jüri Metssalu Kohapärimuse keskusest, tema vestluskaaslased on Helgi Põllo (SA Hiiumaa Muuseum), Alo Särg (mõisate ajaloo uurija ja raamatute autor, sh “Hiiumaa mõisad ja mõisnikud”) ja Andres Adamson (ajaloolane ja kirjastaja). Vestluses keskendutakse mälestustele mõisnikest ning talurahva ja mõisnike suhetele.

Koolide teemalist vestlust juhib floristi eriala õppija Birthe Liivandi, vestlusringis Tiit Tammaru, Helle Nittim, Lui Remmelg, Moonika Raudsepp, Hannes Maasel.

Alates 1. juulist on kõigile lossi külastajatele avatud kevadise fotokonkursi „Minu Suuremõisa“ parimate tööde näitus. Konkursi eesmärk oli koguda ehedat kohapärimust, kokku laekus konkursile 128 tööd 33 autorilt ja ühelt järeltulijalt, nii profi- kui hobifotograafidelt. Laekus fotosid kohalikest inimestest, lossist, pargist, kirikust, külast  – suur tänu kõigile autoritele! Näitusele jõuab 33 tööd ja võitjad kuulutatakse välja laupäeval, 2. juuli õhtul kell 18.00 Suuremõisa lossipäevade pidulikul aktusel.

Reede õhtu lõpetab kell 22.30 algav populaarne ööekskursioon.

Kirjandusfestivali, lugude ja mängude tuules

Laupäeval jätkuvad lossipäevad kirjanduse ja harivate mängudega.

Kell 12-14 toimub lossis legendaarse Kärdla mälumängu Suuremõisa eriseanss. Saali mahub 10 võistkonda, kuid põnevate küsimustega saab end hiljem proovile panna iga lossi külaline.

Terve päeva jooksul on Suuremõisa lossi aias võimalik oma taimeriigi teadmisi täiendada põneva aiamänguga.

Paralleelselt Kärdlas toimuva kirjandusfestivaliga toimub 2. juulil Suuremõisa mõisas kogupäeva üritus “Kirjanduse põik”. Päeva jooksul leiad kirjanikud ja kirjastused (Argo, Päike ja Pilv, Canopus, Petrone Print) lossiesisel lipuväljakul. Lastele pakuvad alates kella 11 põnevat tegevust Eesti Lastekirjanduse Keskus, ajakirjad Täheke ja Hea Laps. Suurtele toimub kaks kohtumist kirjanikega, kell 14.00 tutvustab oma kriminulle Indrek Hargla, kell 15.00 on vestlusringis kirjanikud Viiu Härm ja Annely Veevo.

Päeva jooksul on avatud nii Lossi Butiik kui uuenenud lossikohvik Kpt. Malm – lisaks vaimutoidule pakub mõis ka kõike muud kosutavat.

 


Hiiumaa ametikool 45 ja pargipidu

Suuremõisa lossi väärika juubeli kõrval peab suvise sünnipäevapeo ka Hiiumaa ametikool. 3. oktoobril 1977. aastal Putkaste Sovhoostehnikumina Suuremõisas avatud ametikool tähistab sel aastal 45. sünnipäeva. Taas on põhjust sõbrad, kursusekaaslased ja kolleegid kokku kutsuda, et laupäeval, 2. juuli õhtul ühise pargipeoga meenutada möödunut ja luua uusi mälestusi. Õhtu algab lossi tagapargis piduliku aktusega ning jätkub tantsumuusikaga – esineb Hiiumaa ametikool bänd Imelik Masin, ansambel REGATT ja plaate keerutab DJ Maier.

Suuremõisa lossipäevi korraldavad MTÜ Suuremõisa Loss ja Hiiumaa ametikool. 1993. aastal alanud ja vahepeal katkenud lossipäevade traditsiooni taaselustamise eesmärk on kõigil ühine – Hiiumaa ajaloolise pärli, Suuremõisa lossi hoidmine ja väärtustamine.

“Lossipäevadel jagub nostalgiat, põnevust ja lusti. Soovitan see kord-aastas-Hiiumaale-reis teha just sellel nädalavahetusel. Ja loomulikult ootame kõiki hiidlasi! Tulge, oleme koos uhked oma imeilusa barokklossi ja ägeda ametikooli üle!” kutsub lossipäevadele projektijuht Kadi Mustasaar.

Kogu kava ja erinevate sündmuste registreerimisinfo leiad leheküljel www.suuremoisaloss.ee.

Lossipäevade korraldamist toetavad Hiiumaa vald, Pühalepa osavald, Eesti Kultuurkapital, Regionaalse kultuuritegevuse toetusprogramm, Kohaliku omaalgatuse programm, AS Dale LD., Coop Hiiumaa.

 

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...