Connect with us

Uudised

Alus SA Hiiumaa Muuseumid loomiseks olemas

HARDA ROOSNA
Laupäeval allkirjastati ühiste kavatsuste protokoll, mis on aluseks sügisel Hiiumaa muuseumi õigusjärglasena tööd alustava sihtasutuse Hiiumaa Muuseumid asutamisele.
“Täna on ajalooline sündmus, millega kultuuriministeerium koos Käina valla, Hiiu valla ja Emmaste vallaga panevad aluse uuele koostööle luues sihtasutuse Hiiumaa Muuseumid,” ütles muuseumi direktori asendaja Margarita Korol.
Seejärel kirjutasid Hiiumaa muuseumi Pikas Majas protokollile alla kultuuriminister Urve Tiidus, Emmaste vallavolikogu esimees Ülo Kikas, Hiiu vallavanem Georg Linkov ja Käina vallavanem Omar Jõpiselg. Tunnistajateks Hiiu maavanem ja mõned muuseumitöötajad.
Kultuuriminister Urve Tiidus ütles Hiiu Lehele, et sihtasutuse vorm annab paindlikuma ja vabama tegutsemise võimalused. “Olulisemgi on, et kohalik kogukond on läbi sihtasutuse nõukogu vahetult seotud muuseumi tegevuste ja arengutega. Ja saab seda otsesemalt mõjutada,“ nimetas minister sihtasutuse plusse. “Mõnikord mainitakse, et muuseumiteema on nii spetsiifiline, kas väljaspool muuseumi on inimesed ikka piisavalt asjatundlikud kaasa rääkima. Tegelikult on kasvõi kohalikul vallal või linnal oluline roll sõna sekka öelda, millist muuseumit tahetakse ise külastada ja oma sõpradele ning külalistele soovitada, millisena esitletakse oma kodukanti muule maailmale. Seda osatakse ja peavadki kogukonna esindajad ütlema,” selgitas minister.
“Kui vaadata, milline kaunis ilm on väljas ja kui elevil on praegu Kärdla linn, siis ma arvan, et see on üks hea päev selle allkirjastamiseks ja kõik läheb kenasti,” oli minister, kes samal päeval avas Kärdla kohvikutepäeva, optimistlik.
Muuseum saab    kauaoodatud hoidla
Ühiste kavatsuste protokolliga leppisid omavalitsused ja ministeerium kokku, et teevad sihtasutuse loomisel koostööd ning kõik endast sõltuva Kassari ekspositsioonimaja küttesüsteemi väljaehitamiseks ning samasse museaalide hoidla rajamiseks. Samuti soovitakse viia Hiiumaa muuseumile kuuluva Kroogi talu hooned järgmisel aastal seisukorda, mis tagab nii hoonete kui sisustuse säilimise.
“Kuna riigieelarve läbirääkimised on veel ees, siis enne eelarve kinnitamist riigikogus oleks konkreetsete numbrite väljatoomine pisut ennatlik,” ütles minister Hiiu Lehele.
Hiiu vallavanem Georg Linkov ütles, et tema oli juba läbirääkimiste alguses kindel, et “varem või hiljem tuleb nagunii minna seda teed, et ka ise oma museaalide eest hoolitsema ja nende väärtuse vastu huvi tundma hakata, mõelda, kuidas neid eksponeerida, et meie saar sellest rohkem võidaks.” Küsimusele, miks siis saare omavalitsused Hiiumaa muuseumi sihtasutuseks muutmist pidurdasid vastas Linkov, et tema teada nõustus Hiiu omavalitsus sellega kõige varem: “Lihtsalt koostööleping ei olnud veel sellises staadiumis, et see oleks olnud allkirjastamisküps. Nüüd on see oluliselt parem kui alguses. Seda, milliseks see protsess kujuneb, näitab aeg, aga praegu ma olen väga rahul,” lisas ta.
Tänavu jaanuaris häiris saare omavalitsusjuhte sihtasutuse asutamislepingu projekti kirja saanud lause, et riik rahastab muuseumi tööd võimalusel. Nüüdseks on omavalitsusjuhtidele meelehärmi põhjustanud sõna “võimalusel” lepingust välja võetud ja ka kirjas kindel summa, millega riik sihtasutust igal aastal toetab.
Muuseumi juhi leidmiseks on välja kuulutatud avalik konkurss, tähtajaga 22. august.
Pärast Hiiumaa muuseumi kauaaegse juhi Urmas Seliranna lahkumist protestiks riikliku maakonnamuuseumi juriidilise vormi muutmise vastu, täitis muuseumi direktori ülesandeid Margarita Korol.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...