Connect with us

Tervis

Verekeskus tuleb taas hiidlastele külla

Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama teisipäeval, 19. mail kell 13–18 Kärdla kultuurikeskuse (Rookopli 18) kammersaalis ning kolmapäeval, 20. mail kell 10–13 Käina huvi- ja kultuurikeskuse (Mäe 2) suures saalis toimuvatele doonoripäevadele.
PERHi verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp ütles, et alati on hea tunne üle mere Hiiumaale tulla ja kogu verekeskuse väljasõidubrigaad on alati meeldivalt elevil kui saarele sõit ees ootamas. “Ootame väga doonoritega kohtumist, sest Hiiumaa doonorid on selline tore ühtehoidev kogukond, kes igal korral on meie doonoripäevi heatujuliselt väisanud, hiidlastele omase huumorimeelega meid rõõmustanud ning meie verevarusid tõhusalt täiendanud,” rääkis Lomp.
Viimati käis PERHi verekeskus Hiiu saarel veebruari alguses ja siis külastas Kärdla doonoripäeva kogunisti 111 inimest. Tervislik seisund lubas verd loovutada 95 doonoril ja esmaseid vereloovutajaid oli kuus.
Käina on teadagi pealinnast Kärdlast pisut väiksem koht, aga tublisid doonoreid jagus ka sinna: doonoripäeva külastas 46 inimest, tervisliku seisundi tõttu sai neist verd loovutada 39, esmadoonoreid oli kaks. “Saarelt lahkusime enam kui 60 liitri hinnalise vere ja ikka rõõmsa meelega,” meenutas Lomp.
Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Meestel peab kahe vereloovutamise vaheline aeg olema 60, naistel 90 päeva.
Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Digileht

Hiiu Leht 27.veebruaril Kassari ei saanud saareks tagasi Kaks hobust jäid auto alla Kaheksa kirja Eestile Hiiumaal vaid 5 Venemaa kodanikku

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...