Connect with us

Tervis

Verekeskus tuleb taas hiidlastele külla

Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama teisipäeval, 19. mail kell 13–18 Kärdla kultuurikeskuse (Rookopli 18) kammersaalis ning kolmapäeval, 20. mail kell 10–13 Käina huvi- ja kultuurikeskuse (Mäe 2) suures saalis toimuvatele doonoripäevadele.
PERHi verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp ütles, et alati on hea tunne üle mere Hiiumaale tulla ja kogu verekeskuse väljasõidubrigaad on alati meeldivalt elevil kui saarele sõit ees ootamas. “Ootame väga doonoritega kohtumist, sest Hiiumaa doonorid on selline tore ühtehoidev kogukond, kes igal korral on meie doonoripäevi heatujuliselt väisanud, hiidlastele omase huumorimeelega meid rõõmustanud ning meie verevarusid tõhusalt täiendanud,” rääkis Lomp.
Viimati käis PERHi verekeskus Hiiu saarel veebruari alguses ja siis külastas Kärdla doonoripäeva kogunisti 111 inimest. Tervislik seisund lubas verd loovutada 95 doonoril ja esmaseid vereloovutajaid oli kuus.
Käina on teadagi pealinnast Kärdlast pisut väiksem koht, aga tublisid doonoreid jagus ka sinna: doonoripäeva külastas 46 inimest, tervisliku seisundi tõttu sai neist verd loovutada 39, esmadoonoreid oli kaks. “Saarelt lahkusime enam kui 60 liitri hinnalise vere ja ikka rõõmsa meelega,” meenutas Lomp.
Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Meestel peab kahe vereloovutamise vaheline aeg olema 60, naistel 90 päeva.
Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...