Connect with us

Uudised

Vald üllatas aasta ema koduõuel

Anu Tammearu
Anu Tammearu
Reet Pihel, kelle peres kasvab seitse last ja 13 lapselast, sai Hiiumaa aasta ema õlasalli kätte emadepäeval, seistes koduõuel, lapsed ümberringi.
Kui tavaliselt annab Hiiumaa vald aasta ema tiitli üle ülipidulikul kontserdil, siis seekord tuli vallavalitsusel olla leidlik. On ju eriolukorra
tõttu avalike sündmuste korraldamine veel keelatud. Nii sammus Hiiumaa valla delegatsioon eesotsas valla­vanema Toomas Rõhuga emadepäeva õhtul kell 17 Emmaste osavalla Lassi küla Sassi talu õuele, kus Reet Piheli pere just emadepäeva puhul kokku oli saanud.
Kuna eesootavast sündmusest teadsid vaid kaks peretütart, oli Reeda üllatus suur, ta vaatas rõõmsa elevusega oma laste poole ja oli esialgu sõnatu.
“No see oli nüüd küll üllatus, mina ei teadnud mitte midagi! Täna hommikul veel keegi küsis, kas keegi teab, kes on aasta ema. Kõik ütlesid, et nemad ei tea!” sai ta lõpuks sõna suust.
“Emadepäev on üks südamlikumaid tähtpäevi. Igaühel on ema ja see, mis me oma emalt saame, saadab meid terve elu,” ütles vallavanem Toomas Rõhu aasta emale Hiiu Villa õlasalli üle andes. Osavallavanem Hergo Tasuja aga ulatas esimesest ehmatusest üle saanud aasta emale lillekimbu.
“Mul on väga hea meel, et mingil moel aasta ema tiitli üleandmise ikkagi teha saime ja et Reeda lapsed olid nõus organiseerimisega aitama,” tänas Hiiumaa valla kultuurispetsialist Anu Tammearu.
Kogu sündmusest said osa kohalolijad, muuhulgas ka õuel siblivad kukk ja kanad, aga ka need, kel oli võimalik sündmust jälgida valla Facebooki lehel. Valla avalike suhete osakonna juhataja Liina Siniveer jagas toimuvat videosilla vahendusel.
Meie ema on tunnustust väärt
“Väga uhke tunne oli ja usun, et meie ema on seda tunnustust väärt,” ütles Reeda tütar Annaliisa Post Hiiu Lehele. Tema sõnul on imetlus­väärne, et pärast seitsme lapse üleskasvatamist on ema jäänud nii nooruslikuks.
Annaliisa rääkis, et kui nad õega avalduse valda saatsid, oli tal kohe tunne, et just nende ema sel aastal selle tunnustuse pälvib. Ta sai tegelikult juba paar päeva varem teada, et just nende ema välja valiti. “Piin oli seda saladust hoida. Ainult õele, kellega koos avalduse kirjutasime, helistasin kohe. Isale ja õemehele rääkisime alles pühapäeva hommikul,” ütles Annaliisa. Kõigile teistele tuli see täieliku üllatusena.
Tiitli üleandmise ajaks kutsusid nad ema juurde ka Hiiumaal elava õe ja venna pere, öeldes, et on suur üllatus ja tuleb õigel ajal kohal olla. Mandril elavad lapsed ja lapselapsed aga said sündmusest osa videosilla vahendusel.
“Kuigi ema oli alguses pisut ehmunud ja ei saanud täpselt aru, mis toimub, oli ta tegelikult väga õnnelik ja kõik jõudis talle kohale alles hiljem,” vahendas Annaliisa ema muljeid.
Ema oli neile pärast öelnud, et ta pole ju tegelikult midagi erilist teinud. “Ema ütles, et tema töö ongi meid kasvatada ning teised emad kasvatavad oma lapsi ju sama­moodi, aga kui lapsed on head, siis pole nende kasvatamises midagi rasket.”
Annaliisa ütles, et neil on varasematelgi aastatel olnud mõttes, et võiks oma ema kandidatuuri esitada, aga varem pole selleni siiski jõutud: “Väga hea meel on, et sellel aastal seda tegime ja kohe kõik nii hästi läks.”
Kõned emaga aitavad sidet tunda
“Kirjutasime avalduses, et meie emal on meie jaoks alati aega ning ma ei usu, et on palju emasid, kes iga päev oma lastele helistaksid,” leidis Annaliisa. Aga seda just tema ema teeb – helistab igal õhtul. “Me räägime kuskil veerand tundi, kuidas meil läheb ja mis päeva jooksul tegime.” Need kõned aitavad Annaliisal Tartus õppides hoida perega sidet ja tunda, nagu ta oleks koos teistega Hiiumaal.
Esitluses kirjutasid Reeda lapsed, et nende ema ei ütle kunagi oma lastele, milline on õige või vale valik, kuid ta on osanud neid eluteel suunata ning toetanud kõiki otsuseid, lastes lastel ise õige tee leida.
Veel seisab esitluses, et viimastel nädalatel on emast saanud ka eesliinitöötaja: “Ehkki ema võiks rahulikult jääda koju ja nautida pensioni­põlve, käib ta vapralt edasi tööl, et kliendid saaksid Emmaste kauplusest osta vajalikku kaupa ning töökaaslastel ei oleks raskel ajal liigselt tööd. Kuigi praegu leviv koroonaviirus on hirmus, annab meie ema oma panuse, et Emmaste kandi rahvas saaks endiselt käia poes ja teha seda võimalikult turvaliselt.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Kui veel mõned päevad tagasi arvasid ilmamudelid, et Hiiumaa ja mandri lääneserv jääb suuremast lumesajust puutumata, siis tänaseks on mudelid suhteliselt üksmeelel, et just...

Galerii

Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 24 raames toimunud avatud laeva üritust külastas rohklt huvilisi kogu saarelt. Lisaks EML Wambola külastamisele sai tutvuda ka erinevatest riikidest pärit...