Connect with us

Uudised

Aasta ema: Esimene mõjutaja on oma ema

Alates pühapäevast kannab Hiiumaa aasta ema 2021 tiitlit viie lapse ema Kersti Kanarbik, kes sirgus Ilmi ja Viljo Liigi viielapselises peres.
Emadepäeva pealelõunal sai Kersti Kanarbik üllatuse osaliseks, kui nende pere Kärdlas asuva elumaja juurde saabus vallavalitsuse esindus, et talle austavast tiitlist teada anda ning teda sel puhul õnnitleda.
Ettevalmistusi oli tehtud nii, et tiitlisaaja neist midagi ei teadnud ja kohalviibinud reporterile paistis, et saladus polnud lekkinud, sest abikaasa Meelise ja laste kõrval seistes vaatas Kersti Kanarbik toimuvat esialgu lausa sõnatult.
Vallavanema asendaja Hergo Tasuja pidas päevakohase kõne ja iseloomustas tänavust aasta ema, kelle aasta ema tiitliga pärjamiseks esitasid tema kolleegid Kärdla põhikoolist.
Kõne lõppedes ulatas Kärdla osavallavanema asendaja Triin Masing päevakangelasele kauni lillekimbu. Nagu varasematelgi kordadel, sai Hiiumaa aasta ema kingituseks OÜ Hiiu Vill suure pehme lambavillatoonides pleedi, mis kohe ka pakendist lahti võeti ja aasta ema õlule seati.
“Tõesti, ma ei osanud midagi sellist oodata,” sõnas Kersti Kanarbik tunnustuse eest tänades.
Kolm nurgakivi
Kersti Kanarbikuga vesteldes küsisin, millest tema arvates sõltub see, et naisest saaks hea ema. Vastus tuli kiirelt: “Esimene suur mõjutaja on oma ema ja lapsepõlvekodu. Õpetlik võib olla mitte ainult see, mis on olnud väga hästi, vaid õppida saab sellestki, mis on olnud vastumeelne ja mõelda siis, kas sa seda oma peres tahad või ei taha. Teiseks tuleb kasuks, kui valmistudes saama emaks, uurida natukene kirjandust ja lugeda, mida enne meid targad inimesed selle kohta on öelnud – õppida teiste kogemustest ja tähele­panekutest. See puudutab laste kasvatamist väikeeast kuni täiskasvanueani välja – kuidas seda kõige paremini teha. Kolmandaks tuleb kindlasti kuulatada, mida oma süda ütleb.”
Põhitõed kodust kaasa
“Minu lapsepõlvekodus oli kogu aeg au sees põhimõte, et ausus on see, mis tegelikult viib sihile. See algab pisi­asjadest – näiteks koolis ei maksa spikerdada ega muid pettusi kasutada, et selle najal häid hindeid saada. Samuti on tööl olles tähtis enda ja teiste ees ausaks jääda. Vale abil või valel teel saadud hüved või asjad hakkavad mingil hetkel valet nii-öelda tagasi tegema. Seda olen oma lastele ka alati rõhutanud,” rääkis Kanarbik.
Kersti vanemad Viljo ja Ilmi Liik on päris kõrges eas – isa saab peatselt 92 ja ema 88. “Imestan aina, et neil jätkub hoolivust ja armastust, kuigi nad on kõrges vanuses,” ütles Kersti. “Nad siiamaani ikka tahaksid nii palju kui võimalik aidata oma lapsi ja lapselapsi ja nende peresid – et kõigil oleks hea.”
Emadepäeva tähistati Liikide kodus ka siis, kui see veel ei olnud riiklik püha. “Minu meelest on see väga tähtis päev, sest seda rolli, mida täidavad naised, kellel on õnnestunud emaks saada, keegi muu ei täida,” ütles Kersti.
Teele: Luban tal eksida
Kuuldut arvestades ei olnudki ootamatu, et kui Kersti nooremalt tütrelt, eelmisel aastal kuldmedaliga Hiiumaa Gümnaasiumi lõpetanud ja Tallinnas Tervishoiu Kõrgkoolis esimesel kursusel õppivalt Teelelt pärisin, kas tema on mõelnud emaks saamise peale, sain vastuseks selge “jah”. Teele lisas, et tahab oma tulevasele lapsele pöörata kohe pisikesest peale piisavalt tähelepanu, mängida temaga ja teha koos vahvaid asju, õppida ja uurida, laulda ja tantsida. “Ja kindlasti luban tal eksida,” rõhutas Teele.
Viie lapse ema Kersti Kanarbik on viie lapse ema – Kauri (30) ja Marko (29), seejärel sündisid Liisi (27) ja Teele (19), pere noorim, Henri on 15aastane ja õpib Kärdla põhikooli 9. klassis.
Tartu Ülikoolis õppis Kersti keemiat ja omab sel alal magistrikraadi. Laste kasvatamise kõrvalt töötas ta Kõrgessaare lasteaia muusikaõpetajana. Hiljem hakkas üha enam tegelema õppimisraskustega lastega, omandas Tartu Ülikoolis erivajadustega õpilastega töötamiseks vajaliku kvalifikatsiooni ning töötab praegu Kärdla põhikoolis õpiabi õpetajana. Kolleegide-klassi­õpetajate hinnangul on Kersti Kanarbik kogu oma olemuselt ema ja tal jätkub tarkust, tasakaalukust ja kannatlikkust nii enda kui teiste laste jaoks.
Kersti, nagu ka pereisa Meelis on pärit Kärdlast, mõlemad on kasvanud viie­lapselises peres: Kersti pere neljanda, Meelis teise lapsena. Tuttavaks said nad omavahel alles pärast seda, kui Kersti Tartu ülikooli keemia­teaduskonna lõpetamise järel saarele tagasi tööle tuli.
Oma ema on parim ema
Aasta ema valimise komisjon tegi tänavu valiku viie esitatud ettepaneku seast. “Aasta ema valimisega toome välja ühe tubli ema, kelle kaudu täname ja väärtustame kõiki emasid,” selgitas Hergo Tasuja, lisades, et tegu pole võistlusega ning igaühe jaoks on oma ema kõige parem.
Aasta ema austamis­sündmust saab järele vaadata valla Youtube`i kanalilt.

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Intervjuu

Hiljuti avaldatud sõidueksami sooritamise statistikast lähtub, et kõige väiksem tõenäosus sõidueksamist läbi kukkuda on Kärdlas. Kärdlas on esimese korraga eksami ärategijaid 86%, Eesti viletsaim...

Digileht

Hiiu Leht 19. aprillil Miinitõrjeoperatsiooniga näidatakse ka musklit Aivar Viidik süüdistab vallasekretäri takistamises Valgusfoori puudumine Hiiumaal sõidueksamit lihtsamaks ei tee Hiiumaa võrkpalliturniir tuleb 67....