Connect with us

Uudised

Tegevustoa kliendid uues kohas rahul

Liina Siniveer
Suvest Tuuru majas asuva sotsiaalkeskuse tegevustoa asukad on uute ja suuremate ruumidega juba harjunud, endine hoone läheb lammutamisele.
Esmaspäeval said huvilised tutvuda Hiiumaa sotsiaal­keskuse tegevustoaga, mis suvest kolis Tuuru majja.
“Uudistajaid polnud just väga palju, mõned head sõbrad-tuttavad Kõrgessaarest, Aili Kibuspuu ja arendus­keskuse pere täies koos­seisus,” rääkis Hiiumaa sotsiaal­keskuse juhataja Riho Rahuoja.
Sotsiaalkeskuse tegevustuba on asunud Tuuru majas juba mitu kuud. Küsimusele, miks avamine alles nüüd oli, vastas Rahuoja, et oodati, millal ka koostööpartner MTÜ Jääk ja Praak kolib ja kõik uues paigas kohaneda jõuaksid.
Tegevustoas käib teenust saamas kokku 35 klienti, neljale pakutakse päeva- ja nädala­hoiu teenust, ratastooli kasutab kolm. Liikumispuudega inimesel aitab majja pääseda mõned aastad tagasi trepi kõrvale paigaldatud platvorm­tõstuk. Rahuoja sõnul kasutavad seda ka teised kliendid, kellel liikumisega raskusi.
“Kliendid saavad siin hästi hakkama, nad on piisavalt kohanenud ja keegi pole kurtnud, et peasissepääsu kõrge trepp neile takistuseks oleks, pigem olen kuulnud vaid kiidusõnu,” ütles Rahuoja.
Tegevustoa perenaine on Tiia Laanejõe, kelle ametinimeks hoolekandeteenuste juht, lisaks on ta ka tegevusjuhendaja. “Tema kamandada on siin kõik tegevused ja töötajate vahetused,” selgitas juhataja. “Kui kellelgi probleeme või soovib tegevustoa kohta rohkem infot, tuleb just Tiia poole pöörduda.”
Tegevustoas õpetavad juhendajad eluks vajalikke oskusi intellektipuudega inimestele. Samas  saavad nad teha toetatud tööd, valmistades kinkepakendeid, -kaarte ja kuumaaluseid ning saades selle töö eest tasu.
Lisaks pakutakse ka päeva­hoidu ja lähedased saavad siia tööpäevaks tuua oma raske või sügava puudega pereliikme.
Märksa suuremad ruumid
Tegevustoa jaoks remonditi aasta esimeses pooles Tuuru maja alumine korrus, remonti rahastas  vallavalitsus.
Rahuoja ütles, et uued ruumid on valgemad ja avaramad kui senised ruumid Kõrgessaare maantee 2 asuvas endises politseimajas. Vanas kohas oli nende kasutada alla 300 ruutmeetri, Tuuru majas 373 ruutmeetrit. Ka on tegevustoa kasutuses siin suur töökojaruum all garaaži­boksis. “Saame seal talvel elektriautot soojas hoida, mis tähendab, et selle päevane läbisõit kahekordistub,” lisas Rahuoja veel ühe hea asja.
Suureks plussiks nimetas ta ka seda, et uus erihooldekodu kerkib Tuuru maja lähedale. Nii saavad erihooldekodu tulevased elanikud lihtsalt, vaid üle tee tulles, kasutada tegevustoas pakutavaid teenuseid.
Tuuru maja uueneb
Aastaid remondi järgi karjunud Tuuru maja ootab ees põhjalikum remont. Selleks sai Hiiumaa arenduskeskus MATA ehk maakondade arengu­strateegia elluviimise toetusmeetmest veidi üle 264 000 euro.
Arenduskeskuse juhataja Liis Remmelg ütles, et nüüd tuleb tellida keldri suitsuärastussüsteemi projekt ja sisearhitektuuri projekt ning need peaks paari kuuga tehtud saama.
Praegu peavad Tuuru maja teisel korrusel asuvad üürnikud, Hiiu Lehe toimetus, MTÜ Hiiukala, MTÜ Hiidlaste Koostöökogu, OÜ Simot Teenused, OÜ Fellemann Invest jt töötajad ning nende kliendid sisenema majja Vabriku­väljaku poolt ning läbima sotsiaalkeskusele kuuluva fuajee. Peale rekonstrueerimist saavad teise korruse töötajad ja külastajad kasutada hoone Sadama tänava poolset sissepääsu. Praegu on selle sissepääsu lagunenud trepp veel ohtlik ja seda kasutada ei soovitata.
Vana hoone lammutatakse
Tegevustoa endine hoone Kõrgessaare maanteel aga läheb lammutamisele. “Selle majaga on huvitav lugu. Kui kunagi Tohvri hooldekodu ehituseks raha taotlema hakkasime CO2 fondidest, siis rahastamise üks tingimus oli, et sama suur sotsiaalpind kui juurde ehitatakse, tuleb kas lammutada või erasektorisse müüa,” rääkis Rahuoja.
Kuna Tohvri hooldekeskusel sellist pinda kuskilt võtta polnud, tekkiski mõte panna Kõrgessaare maantee 2 hoone Tohvri projekti n-ö tagatiseks. Eriti sobiv oli, et tegevustuba oli just sealt välja kolinud.
Tohvri hooldekodu juurde­ehitus sai positiivse rahastamis­otsuse ja see ehitatakse täpselt 340 ruutmeetrit suuremaks. “Meie võtsime lammutamiskohustuse ja Kõrges­saare maantee 2 maja tuleb meil igal juhul ära lammutada,” ütles Riho Rahuoja.

Veel lugemist:

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Uudised

Sel suvel Kärdla sadamasse neli konteinerhotelli paigaldanud ettevõtja StayBliss OÜ viib hooned minema, aga lubab kulud sihtasutuselt sisse nõuda. Moodulmajade kohaleveoks, paigaldamiseks, kommunikatsioonide väljaehitamiseks...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...