Jälgi meid

Juhtkiri

Tank talu varemetel

Eile kirjutas Maaleht, et Haberkornide maa vabastati 77 aastat peale sõja lõppu.
“Narva tankimonument seisab minu esi­vanemate maal. Punaarmee hävitas seal olnud talu ja monumendialune postament on ehitatud talu lauda kividest. Mina ei näe mingit põhjendust seal kohas “vabastamist” tähistada,” ütles Haberkornide järeltulija Tiia Vann Maalehe ajakirjanikule. Pärast Eesti taasiseseisvumist jättis pere selle osa maast isegi tagasi võtmata, et mitte saada tanki­omanikeks.
Meie punamonument Kärdlas seisab samuti ühe perekonna, Postide maa peal. Väidetavalt on ta seal elanud Jüri Posti järgi Kivi-­Jüri nime saanudki.
Kui see nüüd lõpuks minema viiakse, saab plats puhtaks peale 56 aastat, mil see kurja näoga koloss seal seisis. Viisnurk kiivri ees.
Jah, meie volikogu eestseisus leidis, et on teha targematki, kui punamonumentide teisaldamisega tegeleda. Üle 30 aasta on meil olnud muud tegemist. Aga nüüd on õige aeg.
Tanki äraviimine Narvast oli õige ja punamonumentide teisaldamine avalikust ruumist on õige. Tsiteerides president Kersti Kaljulaidi: “Sest me elame Eesti Vabariigis ja teist riiki, kus meie keel, kultuur, komberuum ja ka ajalookäsitlus saavad olla kaitstud, meil ei ole.”

19. august 2022

Veel lugemist: