Connect with us

Uudised

Taaselustame rammumehe võistluse

Juulikuus kogunesid Sõru muuseumis Hiiumaa spordi­entusiastid, et mõelda, kas rammumehe võistluse jaoks on saare spordielus koht olemas.
Hergo Tasuja
hiiuleht@hiiuleht.ee
Emmaste valla kultuuri- ja sporditöö spetsialist Anne-Ly Torstensson rääkis, kuidas valla jaanitule aegu pöörduti tema poole küsimusega, miks enam jõumeeste võistlusi kavas pole.
Puulaevade peol, mida peaaegu kümmekond aastat järjest peeti Sõru sadamas, oli rammumehe võistlus üks päeva tippsündmusi.
“Olemas on traditsioon, mis olude sunnil hetkeks katkes. Hiiumaa rammumehe võistlusega on sama lugu,“ selgitas Torstensson, kelle eestvedamisel juulikuus koguneti. Koosviibimisel otsustati, et võistluse peaks kindlasti taastama, sest olemas on nii traditsioon kui ka  jõualadega tegelevad mehed.
Võistlus toimub 20. augustil Sõru sadamas. Võistluse sidumine rahvuslikult tähtsa, Eesti taasiseseisvumispäevaga on taotluslik. Pole ju rammumehe võistlus pelgalt õllekasti aja peale hoidmine.
Sõru sadama kasuks rääkis mitu tegurit. On ju meremehed läbi aegade olnud tugevad ja omavahel rammu võtnud. Ka on Sõru sadama miljöö paadikuuri ja laeva­vrakkidega võistluspaigaks igati sobilik paik.
Sadam on ka publiku vaatevinklist hea koht ja lisaks ilusale merevaatele on seal sobiv nõlv võistluste jälgimiseks.
Võisteldakse viiel alal: sangpommide rebimine, ankru hoidmine sirgetel kätel ajale, lamades surumine, kivide tõstmine alusele vahemaalt, koormatud vankri vedamine.
“Esimese Hiiumaa rammumehe võistluse korraldasin pea veerand sajandi eest,” meenutas aastakümneid Suuremõisas treenerina tegutsenud Tiit Madalvee. “Toimus see Rannapaargu parklas. Viimasel, mille korraldasid Kõrgessaare mehed, olin kohtunikuks.”
Viimase rammumehe
võistluse võitis Andres
Raudsepp, keda ka sel korral starti oodata on.
Anne-Ly Torstensson ütles, et kõik saare vägevad mehed on võistlusele oodatud. “Rammumehe võistlus annab võimaluse ka mitteproffidele oma saavutatud vormi ametlikult mõõta,” selgitas ta.
Peaala kõrval saavad ka lapsed, noored ja naised end proovile panna. Lisaks toimuvad köievedu neljaliikmelistele võistkondadele ja naisekandmise meistrivõistlused. Õhtu lõppeb Iiukala bändi saatel Sõru paadikuuris.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...