Connect with us

Uudised

Rammumehe tiitel Raudsepale

Hergo Tasuja
Hiiumaa rammumehe võistlus taastati päeval, mil Eesti vabariigi iseseisvuse taastamisest möödus 24 aastat – tiitli võitis Andres Raudsepp.
Sõru sadamas korraldatud Hiiumaa rammumehe võistluse starti asus viis kanget hiidlast, veidi vähem kui loodeti. Ent võistlusjoonele asunute saavutused ja toimunud jõudemonstratsioon kinnitas, et suurem osa tippudest oli kohal.
Parim viiel alal
Hiiumaa rammumees 2015 tiitli teenis veenva ülekaaluga Andres Raudsepp, kes oli parim kõigil viiel alal. Kõlunõmmelt tulnud 42aastane mees on varasemalt sama võistluse võitnud viis korda. Lisaks on ta kuuel korral tulnud maakonna meistriks sangpommi rebimises.
Raudsepp jäi võistlusega rahule: “Hindan tänase võistluse taset väga kõrgeks, üheks paremaks, mis Hiiumaal olnud,“ ütles ta auhindu vastu võttes. “Võistlus oli hästi organiseeritud ja publikut meeldivalt palju,” lisas ta.
Võistlejatel tuli kaasa teha viiel alal, mis pidid proovile panema keha erinevad lihasgrupid, kiiruse ja vastu-pidavuse, aga näitama ka toorest jõudu.
Kahe 32kilose sangpommi rebimisel minuti  jooksul jäid Raudsepa konkurendid vahemikku 11–15 kordust, võitja suutis pomme lennutada 21 korda.
15kilose ankru hoidmisel sirgetel kätel pani teistele märgi maha teistest kergem Margus Pirk, kel kaalu 75 kilo, samas ankrut hoidis ta 61 sekundit. Noormehe sitkusest annab aimu asjaolu, et ta on Eesti meister Street workout´is nii sel ja möödunud aastal. Kuna teiste tulemused jäid vahemikku 33–41 sekundit, tuli oodata Raudsepa etteastet. Ta ei petnud pöidlahoidjate lootusi ja hoidis ankrut 65 sekundit.
Kolmandaks alaks oli 120kilose kangi surumine lamades. Siin oli eelis meestel, kelle kehakaal kangil olevale lähem. Harju küla mees Alar Lõhmus, kelle rinnalt surumise rekord on 195 kilo, suutis raskuse üles lükata 19 korda. Sellest jäi siiski väheks, sest Raudsepp vastas 20 korraga.
Kivide tõstmine alusele vahemaalt pakkus publikule kõige suuremat vaatamislusti. Neli eri mõõdus ja kaalus, vastavalt 73, 80, 90 ja 115 kg kaaluvad kivd tuli 7 m kauguselt tuua 200-liitrise tünni otsa.
Võimsat minekut, kiiruse ja jõu harmoneeruvat kombinatsiooni näitas Kärdla noormees Siim Salin. Eesti üliõpilasmeister jõutõstmises kuni 93 kiloste meeste seas toimetas neli kivi kohale 36,5 sekundiga. Konkurendid ei olnud selleks ajaks kolme kivigagi hakkama saanud. Ent oma sõna oli taas öelda Raudsepal. Kogenuim võistleja võttis end kokku ning parandas Salini aega veel 2 sekundi võrra.
Vanker purunes
See tähendas, et enne viimast ala oli võitja selge, ent muus osas kõik lahtine. Finaalalaks planeeriti koormatud hobuvankri vedamist. Esimesena vedas pooletonnise koormaga vankrit Kärdla mees Vaiko Kivi. Hiiumaa rinnalt surumise meister jõudis vankriga küll finišisse, ent oli selge, et vanker ei suuda teist ringi teha – raskus oli talle liiast. Seega mängiti kaardid ringi ja finaalalaks sai auto vedamine tõusul. Tegid teised mehed, mida suutsid, ent pea 40meetrist vahemaad alla poole minuti läbida ei õnnestunud. See tähendas, et aja 28,3 saanud Raudsepp võitis ka selle ala.
Autasustamisel teenis viienda koha saanud Vaiko Kivi eripreemia. Lisaala – teised ju vankrit ei vedanud – läbimise eest sai ta ämbri. Selle üleandmisel rõhutasid korraldajad, et pange astusid vankri valikul siiski nemad, mitte Kivi. Publiku seast kõlas aga, et vankri purunemine andis hoopistükkis võistlusele vürtsi juurde.
Teist-kolmandat kohta jäi lahutama vaid üks kohapunkt, neid teeniti vastavalt 15 ja 16 – teine Siim Salin, kolmas Alar Lõhmus. Võitja, Raudsepp kogus viis kohapunkti.
Rammumehe võistluse peakorraldaja Anne-Ly Torstensson jäi päevaga rahule. “Mina olen siiani kuulnud peamiselt ainult kiidusõnu nii rammumeestelt kui ka publikult,” ütles Emmaste valla kultuuri- ja spordispetsialist järgmisel hommikul.
Tema sõnul meeldis pealtvaatajatele enim, et kui jaanituledel on jõukatsumistel osalisteks pahatihti õllesed mehed, siis rammumehe võitslusel oli tegemist spordiga.

Veel lugemist:

Uudised

Kui paar nädalat tagasi pakkusid jahimehed, et vast on Hiiumaal elanud karu Saaremaale läinud, siis reedel sai Valgu kandis kinnitust, et loom pole ära...

Taskuhääling

Hiiumaal toimub neil päevil 16 riigi osalusel miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2024. Miinijahtimisest ja mereväest rääkis köik jütud ära Eesti Mereväe miinisõja divisjoni ülem Ott...

Uudised

Nelja Nurga Galeriis avati 4. aprillil Maret Kukkuri esimene isikunäitus “Fragmendid“. Näitus koosneb Itaalias veedetud aastate (2017–2022)  jooksul tehtud kahekümnest  fotost, mis on temaatiliselt...

Huudised

Eelmisel nädalal Kõrgessaares Utoopia Nr 9 külalistemajas avastatud vargus lahenes tänu vihjetele ja pühapäeva hommikul jõudis Toivo Pildi teos Utoopi seinale tagasi. “Pilt oli...