Connect with us

Uudised

Suur raha hiidlasi ei huvita?

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kuigi Hiiu vallajuhtide ja Loode-Eesti meretuulepargi arendaja vaheline ühiste kavatsuste protokoll lubab hiidlastele tulevikus rikastumist ja palju raha, näib, et hiidlasi see lihtsalt ei huvita.
Maahommiku saates kordas OÜ Nelja Energia juht Martin Kruus kolm korda, et meretuulepargil on väga palju pooldajaid. Kruusi põhjendused on, et meretuulepark on Hiiumaast piisavalt kaugel ja reaalset mõju sellega Hiiumaa elule ei kaasne ning hiidlased näevad selles Hiiumaa uut arenguvõimalust.
Avalikkuse huvi seda ei kinnita, kuigi tsiteerides Maahommiku saatejuhti: “Kingitusi puistatakse nagu lennukilt.” Kolmapäeval Kärdla kinosaalis peetud avalikul arutelul osales 16 inimest. Suurem osa neist ühiste kavatsuste protokolli algatanud valimisliidu Üks Hiiumaa, Hiiu vallavolikogu või linnavalitsuse liikmed ning kuus osalejat mujalt. Kõrgessaare vaba aja keskuses peetud arutelul oli huvilisi kümmekond, neist vaid kaks väljastpoolt.
Kärdla arutelul ütles vallavanem Georg Linkov, et tema on oma otsuse teinud ja toetab protokolli allkirjastamist.
Üks arutelul osalenud ja koostööprotokolli algatanud valimisliidu Üks Hiiumaa liige ütles, et tema arvates see, et inimesed aruteludele ei tulnud, on märk sellest, et nad usaldavad algatajaid ja leiavad, et koostöö tuulepargi arendajatega on hea asi.
Kuhu nad kiirustavad?
Hiiu Leht uuris mitteosalemise põhjusi mõnelt, kes Facebookis aktiivselt meretuulepargi teemalistes aruteludes osalenud. Mitmed neist ütlesid, et olid muude asjadega hõivatud või et nad ei võta eelnimetatud protokolli tõsiselt.
Aira Toss nimetas arendajate rahalubadusi suureks mulliks ja ütles, et kuna “kogu trall käib stiilis “Hiiu valla kodanike hüvanguks””, ei ole tema Käina valla kodanikuna sellesse teemasse eriti sisse läinud. “Mulle tundub, rõhutan sõna tundub, et Hiiu valla juhid kiirustavad kuskile liiga kiiresti, ilma, et neil oleks aega mõelda. Arendajate kiirustamine on täiesti arusaadav, aga vallajuhtide oma veidi arusaamatum – eelkõige ei saa ma aru sellest, miks nad endast “poliitilised laibad” tahavad teha. Kas nad tõesti ei saa aru, et Hiiumaal ei ole võimalik niimoodi inimestest üle sõita? Ma arvan, et Jaanus [Valk] ei saa tegelikult ise hästi enam aru, et mida ta teeb. Ta unustab ära, et hiidlased lihtsalt kardavad tuuleparke ja inimestele, kes midagi kardavad, ei saa peale pressida volikogu otsusega mingisugust lahendust, öeldes, et see on Teie jaoks kasulik, miks Te totud aru ei saa, et see kasulik on.”
Juta Ülemaantee ütles, et hinges kripeldab, kuna ta ei saanud tuulepargi-teemalisest üritusest osa võtta. “Eks ma natukene lootsin siiski, et mingi info üritusel räägitust ka üldsuse ette jõuab, sest ei saa ju olla nii, et need sada-kakssada inimest (ma täpselt ei tea, palju rahvast oli), kes arutelul osalesid, saavad otsustada ja kinnitada kogu Hiiumaa elanike arvamust.” Ülemaantee ütles, et teda ei üllataks, kui teabepäevadel käis kohal just see osa saareelanikest, kellele on suurte lubadustega juba korralik ajuloputus ära tehtud.
“Seda ma kohe kindlasti ei usu, et tuuleparkidega mingit raha või õnne kaasnema hakkab. Enda mätta otsast kiigates ma kuskilt rahalaegast silmapiiril terendamas ei näe. Minul näiteks rahaline seis küll mingeid soodusaktsiaid lubada ei võimalda. Hea, kui arved makstud saan ja leiva ka lauale. Üle ei jää küll midagi,” rääkis Ülemaantee ja küsis, kas nüüdseks on asi juba lõplikult otsustatud ja tagasiteed enam pole.
Käina ja Emmaste ühinemist ei aruta
Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari ütles, et volikogu ei ole arutanud Hiiu valla ja Nelja Energia ühinemist ühiste kavatsuste protokolliga ja neil on selle arutamiseks ka liiga vähe infot. “Kui Hiiu vald seda soovib, võiks seda arutada HOLi volikogus, kus peaks selgeks saama kõnealuse protokolli võlud ja valud,” pakkus Padari, kes juhib ka Hiiumaa omavalitsuste liitu (HOL).
Emmaste vallavanem Tiit Paulus ütles, et protokolliga ühinemist volikogus arutatud ei ole, kuid Emmaste vallavolikogu ühtne seisukoht on, et ollakse liiga suurte tuuleparkide vastu Hiiumaa maismaal ja rannikumeres.
Paulus ütles, et tema hinnangul ei ole Nelja Energia lubadused reaalselt täidetavad. Ka on tuulepargi mõjud keskonnale, ja mitte üksnes arenduspiirkonnas, vaid üldisemalt, veel väga ebaselged: “Kuidas hakkavad tuulikud mõjutama kalavarusid, lindude, hüljeste pesitsemist, milline on müra ja vibratsiooni mõju loodusele. Lisaks kitsenevad kalapüügivõimalused nii tuulepargi ehitusperioodil kui hiljem. Ka visuaalne pilt Hiiumaa rannikust saab kindlasti pikkadeks aegadeks teise väärtuse. Ja kui peaks hakatama rajama lagedaid liinitrasside koridore läbi Hiiumaa metsade, siis millised tagajärjed see loodusele kaasa toob,” loetles Paulus.
Maahommiku saates selgitas Hiiu kaluri traallaeva kapten Vjatšeslav Utjupin, et kaks kalapüügipiirkonda on üsna meretuuleparkide lähedal, kolmas täitsa kõrval. Utjupin ütles, et see seab traalpüügile teatud piirangud. Ta ei osanud öelda, kas tuuleparkide ehitus ja hilisem müra kaladele kuidagi mõjub, kuid kinnitas, et kala on väga tundlik loom ja ette on raske öelda, kuidas ta käituma hakkab. “Kui ehitus kestab aastaid, siis on siin aastaid sogane vesi ja niikaua me lihtsalt ei saa siin püüda,” oletas Utjupin.
Merealade planeering
Enne ühiste kavatsuste protokolli tutvustas maavalitsuse osakonnajuhataja Aivi Telvik Kärdla kokkusaamisel Hiiumaa merealade teemaplaneeringut, mis määrab ka tulevaste meretuuleparkide asukohad. Mais on kavas planeering kooskõlastada, 5. juuni seminaril seda tutvustada. Siis saab veel teha põhjendatud ettepanekuid ja nende alusel saab planeeringut korrigeerida. Telvik rõhutas, et ettepanekud peavad olema põhjendatud, mitte lihtsalt stiilis “Me ei taha!”.
Hiiu valla ja Loode-Eesti meretuulepargi arendaja OÜ Nelja Energia Ühiste kavatsuste protokolli tutvustas Hiiu vallavolikogu esimees Jaanus Valk.
Maimu Juhe ütles, et tuulepargi tulekut ei saa otsustada Hiiu vallavolikogu liikmed üksi, kuna see puudutab kogu saart.
Valk kinnitas, et tuulepargid saare rannikumerre rajatakse niikuinii ning koostööst meretuuleparkide arendajatega on Hiiu vallal ainult võita, eelkõige raha. “Mitte ükski meist ei taha Hiiumaale halba,” kinnitas volikogu esimees ning lisas, et Hiiu vallavolikogu arutelu ühiste kavatsuste protokolli üle jätkub.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...