Connect with us

Uudised

Puhas vesi otse tänavalt

Harda Roosna | Hiiu Leht
Juuli algul värskendati Kärdla osavalla ja Hiiumaa ametikooli koostöös Tiigi tänava lõpus asuva arteesia-kaevu ümbrust. Koostöökokkuleppe linna haljasalade planeerimiseks, rajamiseks, kujundamiseks ja hooldamiseks, sõlmisid osavald ja ametikool juba jaanuaris.
Juba varem on Kärdla linn korda teinud Aia tänava avaliku veevõtukoha, mis on väga populaarne. Nimelt sobib Kärdla arteesiavesi imehästi kohvi- ja teekeetmiseks ning veekeetjaid ei ähvarda katlakivi, mis mujal Hiiumaal on tavaline mure.
Pika ja Aia tänava ristumiskoha juurde on rajatud lausa parkla, et veevõtjad liiklusele ette ei jääks. Aia tänava veevõtukohas pääseb vett võtma kõrgema nõuga, Tiigi tänava lõpus madalama anumaga.
Kärdla arteesiakaevud asuvad linna loode- ja lääneosas, eriti Tiigi, Aia ja Vabaduse tänavatel. Survevett kasutavad ka mitmetes aedades sisse seatud purskkaevud. Seda, milline kaev on eramaal ja milline avalikus kasutuses, saab turist vaadata linnaruumi paigaldatud Kärdla kaartidelt.
Arteesiavett põhjustab Kärdla meteoriidikraater, mille 455 miljonit aastat tagasi Ülem-Ordoviitsiumis toimunud plahvatuses paindunud vildakad paekihid survestavad põhjavett nii, et kristallpuhas vesi purskub pinnasesse puuritud torust katkematu joana.
Isevoolavad puurkaevud rajati juba Kärdla kalevivabriku algaegadel. Maasügavustest võetud raviva toimega vett villis kolhoos Hiiu Kalur Kärdla vee nime all pudeleisse 1985–1991, teistel andmetel kuni aastani 1993.
Aastal 1962 võeti Kärdla kaevud looduskaitse alla. Kaevude surve hoidmiseks ei lubatud kuivendada metsaseid ja soiseid piirkondi Kärdla lähedal ega suurendada kaevude arvu, 2004 kaitse tühistati.
Osmussaare maavärina ajal 25. oktoobril 1976 aga jäid Kärdla arteesiakaevud paari-kümneks minutiks kuivaks.

ANU PALLAS

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...