Connect with us

Uudised

Pühalepa kandi kaptenid raiuti raamatusse

Harda Roosna | Hiiu Leht
Klubi Pühalepa Vanamehed sai valmis järjekordse mereajalugu jäädvustava raamatu. Seekord on selles aukohal Pühalepa kandi kanged meremehed.
Klubi eestvedaja Endel Lepisto ütles, et raamat “Merele elatud aastad. Mehed kaptenisillalt ja kalavetelt” on ajalooliste sugemetega mõnusa lugemise žanrist.
Raamatu 104 leheküljel on kirjas 52 rohkem või vähem tuntud meremehe elulood, kellest igaühest võiks saada eraldi raamatu. Pikemalt on klubi liige, koduloo uurija Andres Pisa kirjutanud kolmest kangest meremeeste suguvõsast: Meidest, Dampfidest ja Kimberitest ning ühest värvika elulooga persoonist, meremehest ja laevaehitajast Peeter Pargost, kes puhkab Kärdla kalmistul.
Endel Lepisto esitles raamatut rahvarohkel Pühalepa mereajaloopäeval Palade kooli saalis. Lepisto ütles, et kui neil tuli mõte panna Pühalepa kihelkonna meremehed raamatusse kirja, selgus õige kähku, et terves kihelkonnas pole peret, kus poleks olnud või oleks praegu meremehi. “Kui me tahaks kõigist nendest kirjutada, siis meie elupäevadest sellest ei jätkuks ja sellest tuleks välja anda korralik mitmeköiteline entsüklopeedia,” ütles Lepisto.
Nii tuli teha mingi valik ja valik tehti selle järgi, millistel meestel on laevas eriline roll – need on kaptenid läbi kahe sajandi tänapäeva välja. Lisaks suguvõsad, kel on olnud suur roll Eesti ja Hiiumaa merenduse ajaloos, aga ka kohalikud kalurid, kes kaptenid omas paadis.
Lepisto tänas kõiki, kes raamatu valmimisele kaasa aitasid. See nimekiri oli väga pikk ja selles oli nii mereajaloo uurijaid kui ka rahaga toetajaid.
Raamatu materjalide kogumisel ilmnes huvitav, kuid veel kontrollimist vajav fakt – ilmselt oli legendaarsel Titanicul ka üks hiidlasest madrus.
“Minu kätte jõudsid raamatu tegemise käigus andmed, et Titanicu pardal oli hiidlasest madrus, kes uppus koos laevaga,” rääkis Vahtras, et info anti mereajaloolastele edasi ja nad lubasid sellega tegelda. “Me ei kahtle väga selles faktis, sest mees, kes selle kirja on pannud, on Emmastest päritud vana meremees ja kirjamees Ludvig Vahtras, kes lõpetas oma elupäevad Kanadas. Tema oma raamatus “Liivakell” kirjutab, et tema isa vend oli Titanicu peal madrus ja uppus koos Titanicuga.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...