Connect with us

Uudised

Päästeliit: Kutsume üles ilutulestikku mitte tegema

Igal aastal saavad Eesti päästjad aastavahetusel hulga välja­kutseid, mis on seotud hooletu ilutulestiku tegemisega. Sel aastal kutsub päästeliit inimesi üles võimalusel ilutulestikku mitte tegema. Samuti korratakse aastavahetuse eel üle soovitused, kuidas teha ilutulestikku võimalikult ohutult.

  • Loe läbi pürotehnilise tootega kaasas olev kasutusjuhend, käitu vastavalt sellele ja kasuta toodet ainult ettenähtud viisil.
  • Vali “raketi” kasutamiseks õige aeg ja koht. Arvesta ilmastikuoludega ning toote ohutu kaugusega inimestest, hoonetest ja sõidukitest. Kindlasti loe kasutusjuhendit, kus on soovituslik vahemaa välja toodud. Ära tee ilutulestikku kohas, kus selle kasutamine võib tekitada ohtliku olukorra või kui plaanitaval lennutrajektooril on takistusi. Samuti jälgi tuulesuunda, et rakett hoonete poole ei kanduks.
  • Sagedaseks õnnetuste põhjustajaks on korralikult toestamata ilutulestiku patareid ehk kombineeritud tooted, mis käivituvad ühe süütamisega ja mis võivad ümber lennates tekitada palju kahju. Seega pürotehnilist toodet paigaldades veendu, et see oleks korralikult toestatud, näiteks suuremate kivide või plokkide abil.
  • Suureks ohuallikaks on päästjate sõnul ka n-ö pulkadel raketid. Pikk varras raketi küljes on stabilisaatoriks, kuid see ei ole mõeldud lihtsalt maasse torkamiseks. Parim viis on pulk-rakette lasta kindlalt maasse löödud toru seest või pudelikastist tühja pudelisse torgatult. Kui sellist raketti lasta üksiku pudeli seest, ei tohiks pudel olla kerge või toestamata, sest nii võib rakett ümber kukkuda ja lennata teadmata suunas.
  • Ilutulestikku tehes ära hoia toodet käes ega kummardu selle kohale. Ettevaatamatus võib põhjustada tõsise õnnetuse.
  • Korraga tohib süüdata ainult ühe pürotehnilise toote. Kindlasti ära ühenda omavahel mitut raketti. Pärast süütenööri süütamist mine kiiresti ohutusse kaugusesse.
  • Arvesta teiste inimeste ja loomadega. Ootamatud heli- ja valgusefektid võivad ehmatada. Kindlasti ei tohi pürotehnilist toodet visata teiste inimeste ega loomade suunas.
  • Pärast raketi kasutamist ära lähene sellele koheselt, vaid mõne aja möödudes. Korja kokku oma tegevusest tekkinud prügi.
  • Ilutulestikumaterjali osta vaid vastavat tegevusluba omavatelt ettevõtetelt. Kindluse mõttes ära soeta püro­tehnikat turult, tänavalt või sotsiaalmeediast.
  • Ära tegele ilutulestikuga alkoholijoobes või psühho­troopse aine mõju all.

Allikas: Päästeliit

Veel lugemist:

Uudised

Mitu kuud Kärdla sadamas kirgi kütnud moodulhotellid teisaldati eile. SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Kai Kallas ütles kolmapäeva päeval, et õhtuks on need sadamast...

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...