Connect with us

Uudised

Noored muusikud taas Tobiase konkursil

Üle aastate osalevad tänavusel, 13. Rudolf Tobiase nimelisel klaveriõpilaste konkursil ka Hiiumaa muusika­koolide õpilased. Viimati astusid meie klaveriõpilased üles 2010. aastal.
“Eriti hea meel on mul, et seekord osalevad konkursil mõlema Hiiumaa muusikakooli õpilased,” ütles konkursi korraldaja Ly Meldorf MTÜst Tobiase selts.
Hiiumaad esindasid eile toimunud konkursil pianisti ja õpetaja Olesja Voronjuki õpilased Anni Hiiemets, Elisabet Kallas ja Anete Liit Käina huvikoolist ning Heti Kaibald Kärdla muusika­koolist, lisaks muusika­õpetaja Raili Kaibaldi õpilane Mia-Marie Malk Kärdla muusikakoolist.
Eriline on ka see, et Anete Liit esitas konkursil üheksa­aastase Rudolf Tobiase Hiiumaal kirjutatud kümnest palast neli: “Kindes Gedanken nr 4, 6, 8, 10”.
Meldorf rääkis, et need, enne Tobiaste pere mandrile kolimist ja lapseeas kirjutatud palad, leidis täiesti juhuslikult teatri ja muusika­muuseumi kogudest Käina huvikooli muusikaõpetaja Malle Mürgimäe ning kõlasid avalikkuse ees esmakordselt.
Kuidas meie klaveri­õpilastel konkursil läks, sellest järgmises lehes, kuna konkursi tulemused selgusid eile õhtuks peale Hiiu Lehe trükkiminekut.
Pühapäeval avati Tobiase sünnikodus, Eesti saja aarde hulka kuuluvas Käina köstri­majas pidulikult helilooja 145. sünniaastapäevale pühendatud väiksemate muusika­koolide klaveri­õpilastele mõeldud konkurss. Klaveriõpetaja Ellen Takkin andis ülevaate helilooja tähtteosest “Joonase lähetamine”, mis on kirjutatud aastal 1907. Samuti laskis ta katkendeid Eesti esimesest oratooriumist, mis kõlasid uhkelt üle kogu Käina alevi.
Seejärel kutsuti väikesed pianistid nimepidi Käina huvi- ja kultuurikeskuse juhi Ly Meldorfi juurde loosi võtma, et esinemisjärjekord paika panna. Kõigile õpetajatele aga anti üle kaunilt vormistatud konkursiinfo ja neid tänati meepurgiga.
Konkursile registreerus kokku 58 õpilast 36 õpetaja juhendamisel – esindatud oli rekordarv, 24 muusikakooli üle kogu Eesti, kõige kaugemad Võrust ja Jõhvist.
Klaveriõpilased võistlesid kolmes vanuserühmas: kuni kümneaastased, 11–13aastased ja 14–16aastased. Iga võistleja esitas kolm pala: üks Tobiaselt, teine Bachilt ja kolmas mõnelt Eesti heli­loojalt. Ainult teine vanuserühm ei saanud Eesti helilooja pala vabalt valida – selle kirjutas neile helilooja ja arranžeerija Rasmus Puur. Muide, Puuri esimene õpetaja oli Ellen Takkin.
Vanuserühmade võitjaid ootasid rahalised preemiad: esikoht 125, teine koht 75 ja kolmas koht 50 eurot. Kolme parima hulka tulnud õpilase õpetajate preemia on 50 eurot. Välja anti ka eri­preemiaid.
Tobiase selts tähistas Hiiumaal Käinas sündinud helilooja Rudof Tobiase sünniaastat tänavu juba 13. korda. Klaveriõpilaste konkursiga tähistatakse seekord Rudolf Tobiase 145. sünniaasta­päeva, meenutatakse Johann Sebastian Bachi (1685–1750) ja austatakse eesti heliloojaid seoses Eesti Vabariigi 100. juubeliga. Konkursi eesmärgiks on propageerida eelkõige Tobiase ja teiste eesti heliloojate klaveriloomingut, süvendada muusikaõpilaste ja õpetajate ühtekuuluvustunnet ning anda konkursikogemusi väikeste koolide (kuni 50 õpilast klaveriõppes) klaveriõpilastele. Tobiase seltsist saab lugeda veebis tobias.hiiumaa.ee

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.