Connect with us

Uudised

Neli kuud inimtühjal saarel

Külm, tuuline ja inimtühi – just nii kirjeldas Eesti konsul Pekingis Juanita Christine Chuale Hiiu saart, kui too Eesti viisat taotlemas käis.
Filipiinidelt saabunud ning neli kuud Hiiumaal elanud ja töötanud Juanita Christine Chua jõudis saarele läbi rahvus­vahelise töökuulutuste portaali. Nimelt otsis Hiiumaa oma itaallane Michele Parucci portaali vahendusel abilist, kes aitaks teda kolm päeva nädalas koduses majapidamises ja lastega ning kolm päeva restoranis Mamma Mia, mida ta Kärdlas peab.
Chua kohalejõudmine
Eestist linnulennul ligi 9000 kilomeetri kaugusel asuvast Manilast ei möödunud sekeldusteta. Paberi­majandusega küll probleeme polnud, aga lendude hilinemise tõttu oleks ta peaaegu
tulemata jäänud. Viisa saamiseks pidi Junanita pöörduma lähimasse Eesti suursaatkonda, mida Filipiinidel aga pole, lähim asub Hiinas Pekingis.
Kuna Eestisse tulemiseks oli Juanital broneeritud lennu­piletid Filipiinidelt Pekingisse, sealt edasi Frankfurti ja lõpuks Eestisse, loodeti, et kuna neiu juba Pekingis viisat taotlemas on, saab ta sealt otse Frankfurti lennata.
“Nii lihtsalt see aga ei läinud, lennufirma ütles, et nii ei saa, ja ta pidi Hiinast tagasi Filipiinidele lendama, et jõuda uuesti Filipiinidelt Pekingisse minevale lennukile,” kirjeldas Parucci lausa naeruväärset juhtumit.
Tuuline ja inimtühi
Chua sõnul oli kohtumine Eesti konsuliga Pekingis tore: “Ta oli üldse esimene eestlane, keda nägin.” Konsul oli talt korduvalt küsinud, kas neiu on ikka kindel, et soovib just Hiiumaale tulla, sest siin pidavat olema väga külm, tuuline ja inimtühi.
“Küsisin, kas konsul on ise Hiiumaal käinud ja ta vastas, et loomulikult, kõik eestlased on siin käinud,” rääkis Chua. Ta oletas, et ehk oli konsul nii imestunud sellepärast, et tavaliselt soovitakse Aasia maadest tulla pigem Tallinna, aga tema valis hoopis ühe kauge saare. Konsul oli lubanud tagasi Eestisse tulles teda Hiiumaale vaatama tulla.
See, et ta just siia jõudis, lihtsalt juhtus. Juanita sooviks oli saada töökogemust väljaspool Aasiat. “Google ei öelnud Eesti kohta midagi halba, aga siiski ei teadnud ma, millesse end segan,” tõdes Chua nüüd ja lisas, et seni meeldib talle Hiiumaal väga.
Appi, suu aurab!
Kõige külmem temperatuur Filipiinidel on 25 kraadi sooja, enamasti valitseb seal päeval õues 35kraadine kuumus. Eestis on ilm aga kogu aeg muutlik. “Jõudsin alles suvega harjuda ja juba on sügis ning sajab kogu aeg,” nentis Juanita.
Tema jaoks on harjumatu ka siinne päevavalgus. Filipiinidel tõuseb ja loojub päike aastaringselt samal ajal, Eestis aga on see kogu aeg erinev: “Imelik oli suvel hommikul valges tööle tulla ja kui õhtul koju läksin, oli õues ikka valge.”
Naljakaim kogemus oli juunis, kui Juanita läks poodi. “Poest tagasi tulles kirjeldas ta hämmeldunult, et tal oli õues suust auru tulnud. Tegelikult oli aga nii jahe, et hingeõhk lihtsalt auras,” kirjeldas Parucci naljakat vahejuhtumit.
Veel on Juanita jaoks harjumatu see, et Kärdlas aknast välja vaadates näeb ta enamasti tühje tänavaid: “Filipiinid on väga rahvarohke maa, seal on alati inimesed tänavatel ja autod sõidavad, aga ma isegi naudin siinset rahu.”
Samuti pole Chua kunagi elus lund näinud, seega on tal, mida veel oodata.
Eestlastel alati kiire
Chua on juba mõned kuud töötanud Mamma Mia restoranis ja uurisin, mis vahe on eestlastest ja filipiinlastest klientidel. Chua sõnul on eestlastel alati kiire. “Nad tulevad ja tahavad oma toite ruttu kätte saada, söövad kiirelt ja lähevad minema.” Filipiinlased võtavad restorani minekuks aega, saavad sõpradega kokku, ei kiirusta ja veedavad tunde väljas süües. “Minu kodumaal pole inimestel ootamise vastu midagi,” tõdes Chua.
Komponente raske leida
Parucci ja Chua ühine eesmärk on pakkuda restoranis Mamma Mia oma rahvaste toite. “Kui keegi soovib eestipäraseid sööke, siis nad saavadki minna näiteks Roograhusse või Rannapaargusse, soovin, et minu juurest leiaksid nad midagi teistsugust,” ütles Parucci. Seepärast on nad koos toonud seni itaalia toite pakkunud restorani menüüsse ka aasia roogasid. Paruccil on plaan pakkuda iga nädal uuenevat menüüd, mis koosneks peamiselt Aasia, aga natuke ka Hiina ja Filipiinide toitudest. Näiteks sel nädalal pakuvad kevadrulle ja aasia nuudleid.
Parucci sõnul on Hiiumaal tihti keeruline leida aasia toitudeks vajalikke komponente: “Mõnda liha on keeruline saada, aga minu üllatuseks pole siin ka vajalikke kastmeid ja Chua teeb need kõik ise.”
Juanita Chua ütles, et ei tea veel täpselt, kauaks Hiiumaale jääb, aga Michele Parucciga on tal tööleping tuleva aasta augusti lõpuni.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa muuseumi selle suve üks suurimaid ettevõtmisi on traditsioonilisel kombel villa ja riide potisiniseks värvimine. See tähendab aga, et muuseumil on vaja sadade liitrite...

Uudised

Kärdla Sadama tänava Suurtrummi remonditakse sel aastal, suur osa tänavast ehitatakse põhjalikult ümber aga järgmisel aastal.  Praegu on Sadama tänaval töös paralleelselt kaks projekti....

Uudised

Kui linnainimesed on harjunud uuesti poodi lippama, kui miski otsa sai või ostmata ununes, siis nüüd on selline võimalus ka kõplastel – suviti on...

Digileht

Hiiu Leht 24.mail Liitri kusega saab tasuta muuseumisse Tobiase sünnipäeva tähistatakse kuue kontserdiga Kõpu sai lõpuks poe Kolme bussipeatusega Jausa Valimissõnumit pea laotama ühtlaselt...