Connect with us

Uudised

Motovarjurid võistlevad taevas

Paap Kõlar
Hiiumaa ekstreem­spordisuve avavad juuni esimesel nädalal saare kohal taevas lendavad moto­varjurid.
Juuni algul toimub saarel samaaegselt kaks võistlust: maailma karikavõistluste etapp ja Nordic Enduro. Inglise keeles kannavad need nimetusi 2nd FAI World Paramotor Endurance Cup 2018 ja 4th Nordic Open Para­motor Endurance Race 2018.
Eesti tiibvarjuspordi liidu juhatuse liige Paap Kõlar selgitas, et tegu on uue ja omapärase kestvuslennu võistlusformaadiga. Pilootide ülesandeks on nelja päeva jooksul lennul orienteeruda, leida ja läbida etteantud kontrollpunkte ja kujundeid ning sooritada ka vahelduvates tingimustes nii starte kui maandumisi ja täpsus­ülesandeid.
“Heast orienteerumisoskusest üksi ei piisa, vaja on kogu tegevuskava kohandada ka ilmastikutingimustega, seetõttu pole kogu lennuplaani võimalik sellisel kestvuslennul terveks võistlus­perioodiks ette kavandada ja olulisi otsuseid tuleb teha ka otse lennu ajal,” selgitas Kõlar. Lisaks tuleb sageli ette ilmastikuüllatusi, ootamatuid kütuse lõppemisi, tehnilisi rikkeid, hädamaandumisi ja muud, mis lisavad täiendava adrenaliinidoosi ning muudavad lõpptulemuse päris ennustamatuks.
Kõik ettenähtud võistlus­elemendid annavad punkte ning võidab see, kes suudab oma lennud edukamalt planeerida, teha parimad ilma- ja tuulevalikud ning lennata kõige veatumalt.
Kuna võistluslennud toimuvad terve Hiiumaa kohal koos laidudega, hajub lennu­tegevus suurele alale ja seda pole sugugi lihtne palja silmaga jälgida, kui tegu pole just madallennuga.
Õnneks tuleb appi tehnoloogia – kuna kõik piloodid kannavad GPS Trackereid, mis salvestavad kogu lennu­marsruudi, on võistlus nähtav üle interneti.
Neile asjahuvilistele, kes soovivad lähemalt selle põneva spordialaga tutvust teha, soovitab Kõlar tulla vaatama Ristna rannas asuva võistluskeskuse esisel toimuvaid madallennu täpsus­ülesandeid.
Täpne toimumisaeg selgub sõltuvalt ilmast, kuid eeldatavasti toimub see osavõistlus kas reede, 8. juuni või laupäeva, 9. juuni õhtul ajavahemikus kella 19st 21ni. “Sel ajal on Ristnas võimalik näha oma silmaga päris lähedalt, mida tähendab Touch and Go, millised on erinevad täpsusmaandumised ja kuidas piloodid jalgadega palli korvi püüavad saada ehk “paraball”i mängivad,” lubas Kõlar. Tema hinnangul on kõige nauditavam neid katseid jälgida Paradiisi Villa katuseterrassilt.
Esimene Nordic Enduro toimus 2014. aastal Saaremaal ja selle võitis Paap Kõlar, järgnevatel aastatel läksid võidud kahel korral Soome. Esimesed Enduro maailma karikavõistlused toimusid samuti Saaremaal, kuid 2016. aastal. Osalejaid oli neljast riigist ja võitis suvehiidlane Henri Valdmann, kes samuti on Eesti tiibvarjuspordi liidu juhatuse liige ja tuleb tiitlit kaitsma ka sel korral.
Meeskondlikud võidud on seni õnnestunud küll kõik Eestisse jätta, kuid Soome lendurid on aktiivselt kannul, nentis Kõlar.
Sel aastal toimuv on eelvõistluseks järgmiseks aastaks planeeritud esimestele Enduro maailmameistrivõistlustele. “Kui kõik laabub plaanipäraselt, on Hiiumaale järgmise aasta suve hakul oodata suuremat rahvusvahelist seltskonda, kellele tutvustada saart ja selle unikaalseid puhkevõimalusi nii õhust kui maalt,” lisas Kõlar.
Täpsem teave ilmub veebi­lehele www.eppa.ee ja võistluste FB lehele https://www.facebook.com/groups/Endurance/

Veel lugemist:

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Teema

Nüüdsest saab Hiiumaal minna iseseisvalt ämmaemanda vastuvõtule, perearst saab määrata koduõenduse ning haiglas olijatele on võimalik pakkuda sotsiaaltöötaja tuge.  Iseseisvat ämmaemanda vastuvõttu seni haiglas...

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...