Connect with us

Uudised

Minister: Laen on kiireim lahendus

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Põud on põletav teema ja põuakahjud mureks paljudele põllupidajatele, maaeluminister leiab, et laen oli kiireim võimalus selle mure leevendamiseks.
Minister Tarmo Tamm ütles, et Hiiumaal põllumeestega kohtudes ei tulnud kordagi jutuks tänavune põud. “Kõik saare põllumehed olid täna positiivsed ja on suutnud talveks enamiku söödast varuda,” ütles Tamm eelmisel nädalal Hiiumaa visiidil olles.
Ministri sõnul on põua tekitatud kahjude katteks lahendusena välja pakutud laen parim, mida Eesti riik sai kiiresti ette võtta. “Kui me oleks selle 20 miljonit pannud toetusteks, siis põllu­meeste lauale oleks see raha kõige varem jõudnud järgmisel kevadel,” märkis minister.
Minister ütles, et kõigepealt lastakse põllumeestel saak koristada ja alles siis otsustatakse, mismoodi põllupidajaid toetada, ära oodatakse ka Euroopa Komisjoni otsus. “Augusti lõpus pidime esitama eestipoolsed andmed, mida ka tegime ja vaatame, mis edasi saab,” selgitas minister.
Tamm on veendunud, et raha, mis eraldati riigi reserv­fondist Maaelu edendamise sihtasutusele (MES), luues võimaluse anda põllumeestele soodsat laenu, oli kõige õigem ja kiirem lahendus. Kokku andis valitsus
38 miljonilisest reservfondist 20 miljonit eurot põllumeeste jaoks, et nad saaksid kiiresti raha, kasvõi näiteks heina ostmiseks.
Minister viitas, et juba detsembri alguses makstakse põllumeestele välja 135 miljonit eurot toetusraha: “Põllu­mees teab, et vähemalt kolme kuu jooksul jõuab see raha tema kasutusse ja vahepealse perioodi üleelamiseks oligi väga hea võimalus raha laenata.”
Kriitikat on pälvinud ka laenuintress, 4–6,5 protsenti, aga Tamme sõnul panevad selle paika  finantsasutuste reeglid, mida ka riigil tuleb järgida. Maaeluminister nimetas MESi laenu eelistena näiteks pankadest soodsamat tagatist, 12kuulise maksepuhkuse võimalust ja puuduvat lepingusõlmimise tasu.
Ootab Euroopa Komisjoni seisukohta
“Edasisi tegevusi saame planeerida, kui on tulnud tagasiside Euroopa Komisjonilt täiendavate meetmete kavandamise kohta,” selgitas Tamm.
Augusti lõpus saatis Tamm Euroopa Komisjoni põllu­majandusvolinikule Phil Hoganile kirja, kus kirjeldas Eesti põllumajanduse põuakahjusid ning viitas vajadusele töötada välja erimeetmed ja eraldada erakorralist toetust, et toetada põua tõttu kannatanud põllumajandussektorit.
Minister ütles teisipäeval, et kirja alles analüüsitakse. “Põuaprobleem on üle Euroopa ja minu teada oli enne Eestit taotluse esitanud juba vähemalt üksteist liikmes­riiki toetuse saamiseks Euroopa Komisjonilt,” ütles Tamm.
“Kõigepealt kuulatakse ikkagi komisjonipoolsed seisu­kohad ära ja siis astub riik järgmised sammud,” selgitas minister.
Tema sõnul ei saa paljud aru, mis on Euroopa liidu ühine põllumajanduspoliitika – see tähendab, et Eesti peab teatud sammud kooskõlastama Euroopa Komisjoniga. Selles võtmes oli laen kõige kiirem ja operatiivsem lahendus põllumehi toetada.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...