Connect with us

Uudised

Mida toob uus õppeaasta Hiiumaa ametikoolis?

SIGNE LEIDT
Algav kooliaasta on Hiiumaa ametikoolis mitmes mõttes eriline. Kooli süda, Suuremõisa loss, on restaureerijate ootel ning seetõttu muutub Suuremõisa sügisel omamoodi õppekeskuseks, mis uuele elule ärkab.
Õppehooneteks on Suuremõisa kaupluse vastas asuv maja ja lossi kõrval Tallmeistri maja, söögikoht, Otto baar on kauplusehoones, raamatukogu avab uksed endises tervisemajas, õppeosakonna töötajad ja direktor võtavad õpilasi ja kolleege vastu õpilaskodu teisel korrusel aadressil Uus tn 2. Õpilaskodus toimuvad mõnede erialade loengudki.
Avatavad õppegrupid
2014/2015 õppeaastal saab ametikoolis õppida kümmet eriala: puit- ja kiviehitiste restaureerimist, maastikuehitust, floristikat, keskkonnakaitset, raietööd, väikeettevõtlust ning väikesadama spetsialistiks, bussi- või veoautojuhiks. Jaanuaris 2015 avame kaks õppegruppi, kuhu ootame huvilisi õppima veoautojuhiks ja samuti ühele päris uuele erialale õppima savikrohvi meistriks. Uue õppekavaga raamatupidaja erialale saab uuesti õppima asuda 2015. a sügisel.
Uue sisu saanud floristika, puit- ja kiviehitiste restaureerimise, veoautojuhi, bussijuhi, samuti savikrohvi meistri eriala õppekavade ühine nimetaja on õpilasekesksus, mis tähendab, et näiteks hindamist on õppekavades täpsemalt kirjeldatud ja õpilasel on senisest selgem ülevaade sellest, mida täpselt õppeaine läbimiseks on vaja omandada.
Uuenduslikuks on algaval õppeaastal ka õppekavade suurem kooskõla tänapäevaste kutsestandarditega ja seeläbi on väljund praktilisem, konkreetsem ja sihipärasem. Uute õppekavadega on võimalik tutvuda ametikooli kodulehel.
Vastuvõtu vahekokkuvõte on eelmisest aastast optimistlikum ja selle järgi on esialgu kõige populaarsemad erialad bussijuht, savikrohvi meister ja floristika.
Dokumente kõikidele erialadele võtame vastu augusti lõpuni, ent kui gruppides on vabu kohti, saab avaldusi esitada ka septembri kahel esimesel nädalal. Savikrohvi meistri ja veoautojuhi erialale jätkub vabade kohtade olemasolul vastuvõtt 2015. a jaanuarini.
Avatud õppe võimalus
Ametikool soovib õppimise muuta veelgi kättesaadavamaks ja paindlikumaks. Kui aega või huvi aasta kuni kahe aasta pikkuse õppekava läbimiseks pole, kuid mõni moodul on oluline, saab alates sellest sügisest õppida avatud õppes. See tähendab, et õppija saab osaleda vaid tema valitud ainete õppes.
Kui tasemeõpe on õppijale tasuta, siis paindlikku individuaalõpet pole võimalik päris tasuta pakkuda. Avatud õppe koolituskalendriga saab kooli kodulehel tutvuda 15. septembrist. Täienduskoolituse osas võib julgesti pöörduda koolitus- ja infojuhi Jane Üksiku poole, jane@hak.edu.ee
Õppeaasta algab
välispraktikaga
Sel õppeaastal on kokku 18 Hiiumaa ametikooli maastikuehituse, floristika ning puit- ja kiviehitise restaureerimise eriala õpilasel ning kahel õpetajal võimalik osaleda välispraktikal Portugalis, Inglismaal ja Hollandis.
Kolm puit- ja kiviehitiste restaureerimise eriala õpilast ongi juba alustanud neli nädalat kestvat praktikat meie Inglismaa partneri, Great Yarmouth Preservation Trust juures. Septembri alguses liitub õpilastega ka restaureerimise eriala juhtivõpetaja Karin Kirtsi, kes läheb täiendama kiviehitiste ning traditsiooniliste ehitusvõtete ja materjalide alaseid teadmisi.
Meeldivas reisiärevuses on põhjust olla ka meie neljal maastikuehituse teise kursuse õpilasel, keda oodatakse 2. septembril Portugali Bragasse, kus nad töötavad kuni oktoobri alguseni St Victori linnaosa parkides ja aedades.
Kõikidel floristika erialale õppima asujatel on samuti võimalik kandideerida, et osaleda 2015. a aprillis toimuval välispraktikal Portugalis Bragas. Avalduste saatmise tähtajad on Hiiumaa ametikooli kodulehel www.hak.edu.ee ja Facebookis. Lisainfot saab ka telefonil 5649 6468 või meilil signe@hak.edu.ee
Välispraktikad saavad teoks tänu ERASMUS+ programmile, mille raames toetab SA Archimedes meie 2014. a taotlusvoorus esitatud projekti, mille eesmärkideks on rikastada kutseõpet ning anda õpilastele võimalus rakendada omandatud teadmisi teistes Euroopa riikides.
Uued õppevahendid
Sel sügisel saab kool kauaoodatud uuema ja suurema väikebussi õppekäikudeks, tänapäevase kvaliteediga videokonverentsi seadmetega võib juba sel aastal ülemere õpetajaid reisikuludeta õpetama kutsuda, kooliaasta alguseks saab kaasajastatud üks 12kohaline arvutiklass, kasutusse võetakse ka uued dokumendikaamerad ja ametikool sai ka Microsofti uusima kontoritarkvara kasutusvõimalused.
Innustame õppima igas eas inimesi
lähemalt ja kaugemalt
Meie väike kool õpilaste arvuga kuni 200, pakub üht suurepärast eelist – võimalus olla õppijana arvestatud ja märgatud on kordi suurem kui suures koolis. Riik on koolile eraldanud toetusvahendid, et julgustada ja võimaldada õppijatele õpingutes osaleda. Kui õppimise jätkamine on keeruline, saab kool põhjendatud juhtudel hüvitada õppijate väga erinevaid kulusid. Näiteks juba teist aastat aitab ametikool õppijat korraldada ja hüvitada üle kahe aastaste laste hoidmist Suuremõisas.
Oleme väga uhked meie tublide ja töökate õpetajate üle ning peame oma tugevuseks, et suurem osa nendest töötavad igapäevaselt samal erialal, mida õpetavad.
Ootame jätkama oma õpi- ja tööteekonda igas vanuses õpilasi kogu Eestist, aga eriti kodusaarelt. Ka töökohustused ja pereelu ei tohiks tõsiseid õppimisplaane takistada, sest Suuremõisas kohapeal toimub õpe keskmiselt neli järjestikust päeva igas kuus. Sobivad õppepäevad valitakse õppijate vajadusi arvestades ja on kogu õppeaastaks varakult teada. Hiiumaal õppimist soodustavad mugavad majutustingimused ja ka transpordihüvitised.
Viimasel viiel aastal on ligi pooled meie õpilastest tulnud väljastpoolt Hiiumaad. Meile on see hea märk, et Hiiu saart armastatakse, meie kooli teatakse, usaldatakse ja siia tahetakse õppima tulla.

Signe Leidt
Hiiumaa ametikooli
arendus- ja koolitusjuht

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...