Connect with us

Tervis

Mehed hoolivad tervisest rohkem?

Hiiumaal rinna­uuringutele ja emaka­kaelavähi sõel­uuringutele suurt tungi pole, seevastu sel aastal saarele jõudnud androloogia­bussis ei jäänud ühtki vaba aega.
Jõulutunnelis kogutud raha eest ostetud androloogiabuss ehk mobiilne meestearsti kabinet jõudis sel aastal Hiiu saarele esmakordselt ja käis kaks korda.
Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm rääkis, et Eesti Vähiliit pole oma kabinetti õieti reklaaminudki ja kõik ajad on täis olnud.
“Uskumatu, kui aktiivselt käivad Hiiumaa mehed arsti juures,” kiitis Tamm.
Igal kevadel käib saarel ka mammograafiabuss, kuid seal on külastajaid vähem ja leidub ka vabu vastuvõtu­aegu.
“Olen oma tutvusring­konnas kuulnud räägitavat, et miks ma sinna minema pean, ma ei tunne ju midagi,” räägib Tamm. “Ei peagi tundma, see ongi ennetamiseks, selleks, et sa saaksidki teada, et kõik on hästi,” julgustab ta ikkagi rinnavähi sõeluuringutele minema.
Sõeluuringul olukord parem
Olukord emakakaelavähi sõeluuringul osalejatega on Tamme hinnangul parem, aga sellegipoolest võiks sealgi olla rohkem käijaid.
“Paljud naised ütlevad, et mida ma siia tulen, ma ei kaeba ju midagi. Ei peagi kaebama, see on ennetustöö, ongi väga hästi, kui saame öelda, et oled terve,” rääkis Tamm.
Ja kui ka leitakse muutused emakakaelal, saab midagi juba varakult ette võtta. “Emakakaelavähk on väga raske haigus, mis ei tule ühe ega kahe päevaga – võtab palju aastaid, kui haigus ükskord avaldub,” selgitas Tamm. Enne aga ilmnevad mitmesugused muutused emakakaelal, düsplaasiad… “Kõike saab ennetada, kui nende nähtustega juba varakult tegeleda,” kinnitas ta.
Hoolige oma tervisest!
Tamm oletas, et põhjus, miks osa naisi sõeluuringule ei jõua, võib olla ka selles, et kutsed saadetakse rahvastiku­registri järgsele aadressile, tihti elavad inimesed mujal ega saa kutset kätte.
“Kui sa tead, et oled sündinud aastal, mil parasjagu sõeluuringut tehakse, võid uuringule tulla ka ilma kutseta,” soovitab Tamm. Tuleb vaid panna naistearsti vastuvõtule aeg kinni ja arst võtab vajalikud proovid.
“Meile tuuakse kohale niisuguseid häid võimalusi ja need tuleks kõik ära kasutada,” on Tamm veendunud. “Kui niisugune asi on ellu kutsutud, siis miks mitte oma tervist kontrollida ja raskeid haigusi ennetada!”
Vähiregistri andmetel on meestel kõige sagedasem pahaloomuline kasvaja eesnäärmevähk, mis moodustab veerandi kõikidest meeste vähijuhtudest. Sageduselt teine on kopsuvähk ja kolmas nahavähk (v.a melanoom). Naistel esineb kõige sagedamini nahavähki (v.a melanoom) ja rinnavähki, sageduselt kolmandal kohal oli käärsoolevähk ja neljandal emakakaelavähk.
Eestis teostatakse riiklikult rinnavähi, emakakaelavähi ja jämesoolevähi sõeluuringuid.
Mobiilse meestekabineti soetas Eesti Vähiliit.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...