Connect with us

Tervis

Mehed hoolivad tervisest rohkem?

Hiiumaal rinna­uuringutele ja emaka­kaelavähi sõel­uuringutele suurt tungi pole, seevastu sel aastal saarele jõudnud androloogia­bussis ei jäänud ühtki vaba aega.
Jõulutunnelis kogutud raha eest ostetud androloogiabuss ehk mobiilne meestearsti kabinet jõudis sel aastal Hiiu saarele esmakordselt ja käis kaks korda.
Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm rääkis, et Eesti Vähiliit pole oma kabinetti õieti reklaaminudki ja kõik ajad on täis olnud.
“Uskumatu, kui aktiivselt käivad Hiiumaa mehed arsti juures,” kiitis Tamm.
Igal kevadel käib saarel ka mammograafiabuss, kuid seal on külastajaid vähem ja leidub ka vabu vastuvõtu­aegu.
“Olen oma tutvusring­konnas kuulnud räägitavat, et miks ma sinna minema pean, ma ei tunne ju midagi,” räägib Tamm. “Ei peagi tundma, see ongi ennetamiseks, selleks, et sa saaksidki teada, et kõik on hästi,” julgustab ta ikkagi rinnavähi sõeluuringutele minema.
Sõeluuringul olukord parem
Olukord emakakaelavähi sõeluuringul osalejatega on Tamme hinnangul parem, aga sellegipoolest võiks sealgi olla rohkem käijaid.
“Paljud naised ütlevad, et mida ma siia tulen, ma ei kaeba ju midagi. Ei peagi kaebama, see on ennetustöö, ongi väga hästi, kui saame öelda, et oled terve,” rääkis Tamm.
Ja kui ka leitakse muutused emakakaelal, saab midagi juba varakult ette võtta. “Emakakaelavähk on väga raske haigus, mis ei tule ühe ega kahe päevaga – võtab palju aastaid, kui haigus ükskord avaldub,” selgitas Tamm. Enne aga ilmnevad mitmesugused muutused emakakaelal, düsplaasiad… “Kõike saab ennetada, kui nende nähtustega juba varakult tegeleda,” kinnitas ta.
Hoolige oma tervisest!
Tamm oletas, et põhjus, miks osa naisi sõeluuringule ei jõua, võib olla ka selles, et kutsed saadetakse rahvastiku­registri järgsele aadressile, tihti elavad inimesed mujal ega saa kutset kätte.
“Kui sa tead, et oled sündinud aastal, mil parasjagu sõeluuringut tehakse, võid uuringule tulla ka ilma kutseta,” soovitab Tamm. Tuleb vaid panna naistearsti vastuvõtule aeg kinni ja arst võtab vajalikud proovid.
“Meile tuuakse kohale niisuguseid häid võimalusi ja need tuleks kõik ära kasutada,” on Tamm veendunud. “Kui niisugune asi on ellu kutsutud, siis miks mitte oma tervist kontrollida ja raskeid haigusi ennetada!”
Vähiregistri andmetel on meestel kõige sagedasem pahaloomuline kasvaja eesnäärmevähk, mis moodustab veerandi kõikidest meeste vähijuhtudest. Sageduselt teine on kopsuvähk ja kolmas nahavähk (v.a melanoom). Naistel esineb kõige sagedamini nahavähki (v.a melanoom) ja rinnavähki, sageduselt kolmandal kohal oli käärsoolevähk ja neljandal emakakaelavähk.
Eestis teostatakse riiklikult rinnavähi, emakakaelavähi ja jämesoolevähi sõeluuringuid.
Mobiilse meestekabineti soetas Eesti Vähiliit.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa muuseumi selle suve üks suurimaid ettevõtmisi on traditsioonilisel kombel villa ja riide potisiniseks värvimine. See tähendab aga, et muuseumil on vaja sadade liitrite...

Uudised

Kui linnainimesed on harjunud uuesti poodi lippama, kui miski otsa sai või ostmata ununes, siis nüüd on selline võimalus ka kõplastel – suviti on...

Digileht

Hiiu Leht 24.mail Liitri kusega saab tasuta muuseumisse Tobiase sünnipäeva tähistatakse kuue kontserdiga Kõpu sai lõpuks poe Kolme bussipeatusega Jausa Valimissõnumit pea laotama ühtlaselt...

Uudised

Kärdla Sadama tänava Suurtrummi remonditakse sel aastal, suur osa tänavast ehitatakse põhjalikult ümber aga järgmisel aastal.  Praegu on Sadama tänaval töös paralleelselt kaks projekti....