Jälgi meid

TERVIS

Mammograafiabuss tuleb oktoobris

EKRAANIKUVA
Haigekassa teavitus­kampaania juhib tähelepanu sellele, et ka kaebuste ja sümptomiteta naistel tuleb rinnavähi varaseks avastamiseks käia sõeluuringul. Kärdlasse tuleb mammograafiabuss oktoobris.
Riiklikud sõeluuringud täidavad eesmärki, kui uuringutes osaleb üle 70 protsendi sihtrühmast. Eestis on sõel­uuringutel osalemise protsent paraku väiksem – eelmisel aastal osales rinna­vähi sõeluuringul vaid 57 protsenti sihtrühmast. Samas on rinnavähk naistel kõige sagedamini esinev paha­loomuline kasvaja. Seda esineb enim naistel vanuses 50−70 eluaastat. Rinnavähki aga on võimalik avastada enne, kui kasvaja on tekitanud vaevusi ja organismis levima hakanud.
“Soovime läbi teavituskampaania tuletada naistele meelde, et teatud vanusest on rinnavähi sõeluuringul regulaarselt osalemine vajalik ning ühtlasi tutvustame ka ise enda tervise eest hoolitsemise võimalusi,” ütles haigekassa esmatasandi teenuste peaspetsialist Made Bambus.
Kuigi sõeluuringus osalejate arv aasta-aastalt väikeste sammudega kasvab, on siiski veel neid naisi, kes arstile mingil põhjusel ei julge tulla või kes ei pea oma rindade arstlikku kontrolli lihtsalt vajalikuks, kuna neil pole oma tervisliku seisundi kohta kaebusi. “Arstil käimine ja oma tervise kontrollimine regulaarselt peaks saama normiks ning selle poole me kampaaniatega püüdleme,” lisas Bambus.
Eestis oodatakse rinna­vähi sõeluuringule 50–69aastaseid ravikindlustatud naisi iga kahe aasta järel. Tänavu on oodatud sõeluuringule ravikindlustatud naised, kes on sündinud aastatel 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970.
Ida-Tallinna Keskhaigla Naistenõuandla rinna tervise kabineti naistearst Gabor Szirko toob välja, et meditsiinis on väga oluline ennetav töö ehk oma tervise kontrollimine just siis, kui inimene tunneb ennast hästi ning mingeid kaebusi ei esine. “Nii on meil võimalik avastada haigused väga varases staadiumis ning neid ka väga edukalt ravida,” lisas Szirko. “Iga naine on oma rindade hoidja ja ainult tema ise saab rindade tervisele tähelepanu pöörata,” kutsus ta naisi sõel­uuringus osalema.
Uuringus osalemiseks ei pea jääma ilmtingimata kutset ootama. Kui naise sünniaasta on selle aasta nime­kirjas, tuleb helistada sobivasse tervishoiu­asutusse.
Lisaks haiglatele on võimalik rinnavähi sõeluuringut teha ka mammograafia­bussides, mis külastavad Eesti maakondi terve aasta vältel.
Hiiumaa haigla juures peatub buss 5. oktoobrist 16. oktoobrini ja sõeluuringule saab registreeruda telefonil 627 4470.
Rinnauuringule saab minna ka sõeluuringu väliselt ning selleks ei pea kuuluma sõeluuringu sihtrühma.
Uuringule minekuks on esmalt vajalik pöörduda pere- või naistearsti poole, kes kontrollib patsiendi tervist ja vajadusel suunab rinna­uuringule. Ida-Tallinna keskhaiglas ja Põhja-Eesti regionaalhaiglas on rinna­kabinetid, kuhu saab pöörduda ka ilma saatekirjata.
Mammograafiat tehakse alates 30. eluaastast rinnakaebustega naistele arsti saatekirja alusel ja alates 50. eluaastast ennetusena iga kahe aasta järel. Sõeluuringu käigus kasutatakse rinnanäärme radioloogilist uuringut ehk mammo­graafiat, mis on tervisele ohutu.
Haigekassa kampaania rinnavähi varajaseks avastamiseks kestab 20. septemb­rini.

Veel lugemist:

TERVIS

Eesti kontekstis ainulaadne rahastusmudel on aidanud Hiiumaa haiglal viimase nelja aasta jooksul eelarve­miinusest hoiduda, kuid vajaks haiglajuhi sõnul nüüd väikest korrigeerimist. Sotsiaalministeerium lootis pilootprojekti...

TERVIS

Senise vaktsineerimisjuhi Marek Seeri ametiaeg lõppeb augustikuuga. Nüüd on sotsiaalministeerium palganud igasse maakonda vaktsineerimiskoordinaatori, kelleks Hiiumaal on Martina Martinson. Tervise- ja tööminister Tanel Kiik...

TERVIS

Olukorras, kus perearste ei piisa, võivad perearsti tööaega kokku hoida kaugmeditsiini teenused, mille arendamisega tegeleb ka Käinas perearstina töötav dr Madis Tiik. Hiljaaegu valis...

TERVIS

Tavapäraselt tehakse alates 50. eluaastast rinnavähiuuringut profülaktiliselt iga kahe aasta järel, aga 65aastastel on paus pikem, kolm aastat. Sel aastal 65. sünnipäeva tähistavaid ehk...