Connect with us

Uudised

Kuningliku kõnevõistluse finaalis

Wiktor Kaluza/FB
Tartus gümnaasiumi lõpetav hiidlane Markus Aksli jõudis teise eestlasena Londonis peetud rahvusvahelisel kõnevõistlusel finaali ja oli väga lähedal võidule.
“Markus Aksli viis meie kooli maailma, osaledes sellel nädalal Jaan Poska gümnaasiumi ja Eesti esindajana,” rõõmustas inglise keele õpetaja Annika Rego. “Markuse peetud kõne oli hiilgav ning küsimustele vastamine vaba ja vahetu,” hindas õpetaja.
Rahvusvahelist inglisekeelset kõnevõistlust korraldab English Speaking Union ehk ESU, mille asutas kuninga­koda sada aastat tagasi. Organisatsiooni patrooniks on kuninganna Elisabeth II, presidendiks printsess Anne, kellega võistlejad Londonis ka kohtusid.
Seekordsel võistlusel oli 53 osalejat 51 riigist. Aksli jõudis finaali ehk seitsme parima hulka, konkureerides viimases voorus Hiina, Liibanoni, Korea, Filipiinide, Hong Kongi ja Ameerika Ühendriikide esindajatega. Esi­koha võitis Johanne Jazmin Tan Jabines Filipiinidelt, ülejäänud finaali­pääsenuid ei järjestatud.
Aksli finaalikõne kandis pealkirja “What we talk about” ehk “Millest me räägime” ning publik võttis selle väga soojalt vastu – kohatiste naerupursete ja tugeva aplausiga. Finaalkõne sisu aga oli väga tõsine – Markus nimelt rääkis sellest, et me ei tohi vaikida ja peame rääkima ka rasketest ja ebamugavatest asjadest. Näitena tõi ta pagulaste toime pandud tapmised ja vägistamised, mis tuleb põhjusteni lahti rääkida, mitte maha vaikida. Kõne lõpus tuli tal vastata ka publiku küsimustele. Kõike seda hindas kolmeliikmeline žürii.
Akslil jäi napilt võidust puudu. Kõnevõistluse Eesti osa korraldaja Zinaida Jevgrafova MTÜst English-Speaking Union of Estonia ütles, et Eesti õpilased on Londoni lõppvõistlusel osalenud kümme korda ja teist korda pääses eestlane finaali. “Kui võistlusel osaleb üle viiekümne osava kõneleja, on žüriil päris keeruline valikut teha, aga mulle ütlesid nii mõnedki, kes Markuse kõnet kuulsid, et kui nemad oleks olnud kohtunikud, oleks nad võitjaks tunnistanud Markuse,”
vahendas Jevgrafova.
Markus ütles, et finaalipääs üllatas, tema esimene mõte oli, et oleks ikkagi pidanud finaaliks valmistuma. Nimelt sai tema finaalkõne valmis tund enne ettekandmist. Kuigi närv oli sees, leidis ta tagantjärele videost enda kõnet vaadates, et selles oli võidukõne materjali. “Finaalis peetud kõnega ma täiesti rahule ei jäänud, kuna oleksin võinud rohkem ette valmistuda,” ütles Aksli.
Ta palus edastada tänu­sõnad oma inglise keele õpetajale Jaan Poska gümnaasiumis, Annika Regole, kes innustas teda ka sel aastal vabariiklikul kõnevõistlusel osalema ning tervitada ka oma Käina kooli inglise keele õpetajat Eldin Kuuset.
Markuse ema Ilmi Aksli
ütles, et ta on kogu aeg teadnud, et poeg on inglise keeles väga hea ja ta on laia silmaringiga. “Uskusin, et ta hakkama saab, aga seda, et ta pääseb finaali, seda ma siiski ei osanud oodata – see oli tõesti üllatus,” ütles Ilmi Aksli. “Enne ärasõitu soovitasin tal seda nädalat Londonis nautida ja ütlesin, et me ei pane sulle liiga suuri ootusi.”
Huvi inglise keele vastu on ema sõnul pärit arvutist. “Ühest küljest on halb, kui liiga palju arvutis ollakse, aga oleneb, milleks – Markus on end väga palju harinud inglisekeelsete videoloengute abil,” selgitas ta. Ema tõi näiteks, et poeg jälgis USA presidendivalimiste käiku kuulates juutuubereid, kes tegid selleteemalisi saateid.
Finaalvõistluse üle­kannet, kus Markus astub žürii ette viimasena, saab jälgida aadressil www.facebook.com/the.esu/videos/10155630385368576/

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...