Connect with us

Uudised

Kümneid pääsukesi tapnud võrgud võeti maha

Pääro Metsand
Saarte Liinid paigaldas Heltermaa sadama­kassade katuse alla võrgud, et pääsukesed enam sinna pesi teha ei saaks, midagi läks aga valesti ning kümned linnud jäid võrkudesse kinni ja hukkusid.
Kolmapäeva õhtul postitas Pääro Metsand sotsiaal­meediasse õõvastavad pildid Heltermaa sadama kassade kohale paigaldatud võrkudes rippuvatest surnud ja veel poolelus pääsukestest.
“Saarte Liinidele kuuluv sadam, mida rendib TS Laevad, on nälga suremas… näljapeletuseks nad õppisid Itaaliast ja Prantsusmaalt uue nipi toidu hankimiseks. Vedasid mõrralinad pääsukeste pesitsemiskohtadesse ja asusid usinalt tegutsema, esimesed 12 surnud pääsukest leiti täna võrgust rippumast,” seisis mõru teade Metsandi postituses. “Kõik linnud surnud polnud ja osa neist siputas veel.”
Lindude õnnetusest teatas Eesti loomakaitse seltsile üks tähelepanelik inimene, sealt omakorda teavitati Metsandit. Linde aitasid kalavõrkudest vabastada Käina komando päästjad.
“Pilt oli kohutav. Ja see, et üks elus pääsuke õnnestus lõpuks mõrralinast välja lõigata ja oma pihu seest lendu lasta, tegi päevast hea päeva…,” kirjeldas Metsand olukorda.
Odav lahendus tõi surma
Saarte Liinide juhatuse liige Jaanus Tamkivi rääkis, et TS Laevade klientidelt laekus neile kaebusi sadama kassade kohal pesitsevate pääsukeste kohta. “Pole ju meeldiv piletit osta, kui pidevalt on oht linnuväljaheidetega pihta saada,” selgitas ta.
Seetõttu otsustaski ettevõtte mullu, peale lindude pesitsusaega, paigaldada katuse alla võrgud, et linnud sinna enam pesa tegema ei pääseks. Fotode järgi otsustades kasutati selleks tavalist kalavõrku, mis lihtsalt trossidel ripub.
Tamkivi oletas, et tuul ilmselt liigutas võrku nii, et linnud ikkagi pääsesid katuse alla pesi tegema ja jäid võrku kinni.
Eile hommikul võeti lindude surmalõksuks muutunud võrgud maha. Tamkivi ütles, et nad otsivad paremat lahendust, mis oleks nii ohutu lindudele kui säästaks sadama­kassade kliente lindude väljaheidetest.
Saab ka teisiti
Metsand tõi oma postituses võrdluseks Hiiumaa Selveri, kus oldi samuti hiljaaegu hädas pääsukeste kogunemisega laadimisalale ja välistele laopindadele. Selver tellis teenuse ettevõttelt OÜ Linnuabi Grupp ja ettevõtte töötajad paigaldasid katusealustele 70 ruutmeetrit spetsiaalset võrku.
Linnuabi grupi juhatuse liige Eero Eikinen ütles, et kui kalavõrgu silm venib rombi­kujuliseks, siis spetsiaalse
linnupeletusvõrgu ruudu­kujuline silm on piisavalt väike, 2 korda 2 sentimeetrit nii, et linnud sellesse kinni ei jää. Ka fikseeritakse võrk jäigalt trossidest raamiga. Vajadusel, näiteks võrgu all paiknevate lampide pirnide vahetamiseks, paigaldatakse võrgule tõmblukk. “Minu teada ei ole meie võrkudesse ükski lind kinni jäänud,” ütles Eikinen.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...